Frofo

Vysvětlení přísoví: Podle sebe soudím tebe

Jaký je význam tohoto pořekadla? A jak to asi funguje v praxi?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o pořekadlo, ale přísloví. .

Když se k někomu chovám slušně, předpokládám, že bude jednat stejně, uznávat stejné hodnoty jako já. .

Když někam přijdu včas, opět předpokládám, že ten, s nímž mám schůzku, bude na místě stejně jako já. Co teď? Vynadat dotyčného? Požádat o vysvětlení? Rozčilovat se? Záleží na každém jedinci.

Platí v praxi ? Záleží jako u koho. Když někdo chce, vždy na toho druhého najde hůl, vždy je vinen ten druhý, nikoliv sám … často se využívá k manipulaci s druhými jedinci …

Je pravda, že by se měli lidé naučit jeden druhého tolerovat, neosočovat, chovat se slušně … přijat pípadné vysvětlení … Chování jiných vždy vypovídá jen a jen o nich …

Líbí se mně tato slova, která mají také vztah k tomuto přísloví.

Než mě budeš pomlouvat a soudit můj život: Obuj si mé boty a projdi mou cestu, projdi mou minulost, pociť mé slzy, zažij mou bolest, prožij roky, které jsem prožil já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopl já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako já! A až potom můžeš soudit moje chování a tvrdit, že mě znáš…!!!

Další odpovědi
Damiana

Příklad: Budou dva partnerské páry. Jeden kluk bude své holce zahýbat, tak to v klidu zkusí i na tu druhou. Když ho ale ona odmítne, protože chce být věrná svému klukovi bude se divit. Bral to tak, že by měla být stejná jako on a zahýbat také. Podle něj je to přece normální. Soudil tedy druhého podle toho, jaký je on sám.

Může to být ovšem i v pozitivní rovině, ale to se obvykle tolik nepoužívá a hlavně nevyplácí…

zjentek

každý člověk je originál, jedinečný kus a nejsou si dva rovni. Problém je, že soudíme druhé podle sebe , ne podle té jejich originality. To proto, že jsme krátkozrací. Více, nežli jsme nebo víme, nechápeme. A jak to funguje v praxi? Tak, že je mezi lidmi zlo, nenávist a nepochopení ,)
..ještě jinak: až začnu tebe soudit podle tebe, přinese ti to ode mě jen dobro, lásku a pochopení ,)

www

Každý člověk má nějaké vlastnosti, chceš-li charakter, který je mu blízký.
Tím pádem naprosto logicky hodnotí dle svých měřítek i ostatní.
Tedy to rčení platí.

Dochy

Já jsem se setkal s použitím v situaci, kdy jeden druhého podezíral (neprávem) z nepravosti, které by v dané situaci sám podlehl.

Braník

zkus tady něco pročíst
https://www.go­ogle.cz/search?sou­rceid=navclien­t&aq=hts&oq=&hl=cs&i­e=UTF-8&rlz=1T4GGNI­_csCZ501CZ502&q=Po­dle+sebe+soud%C3%AD­m+tebe

Andělé

Annas,velmi krásně napsané:)…poslední odstavec,mě nadchl,je přenádherný…vys­tihuje mé oblíbené přísloví:" Nikdy nesuď někoho,v jehož mokasínech jsi neušel ani jednu míli".
…já Ti za něj moc děkuju,je ještě lepšejší…:)

annas

ad Andělé, máš pravdu. Už dávno jsem našla na jedné stránce, moc se mi líbí nejen citát, ale i celé stránky. Autor, slov není uvedený… Vzpomněla jsem si na něj… Je třeba si uvědomit, že to, co každý dělá, vypovídá jen a jen o něm .. opakovala bych se 🙂,

Andělé

Jé Annas a mohla bych Tě moc poprosit o ty stránky? Já jsem si od Tebe ten poslední odstavec okopírovala a uložila,jak se mi hodně líbí…:-))
Tj.pravda,všechny naše činy vypovídají o nás samotných…:-))
Jinak předem děkuju za odkaz.:-))

anonym

To mi připomíná: „Nečiň druhému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě.“

annas

Dá se to tak říct, pokud se někdo s někým neshodne a nechová se podle představ.