Pokročilý

Vysvětlení přísoví: Podle sebe soudím tebe

Jaký je význam tohoto pořekadla? A jak to asi funguje v praxi?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nejde o pořekadlo, ale přísloví. .

Když se k někomu chovám slušně, předpokládám, že bude jednat stejně, uznávat stejné hodnoty jako já. .

Když někam přijdu včas, opět předpokládám, že ten, s nímž mám schůzku, bude na místě stejně jako já. Co teď? Vynadat dotyčného? Požádat o vysvětlení? Rozčilovat se? Záleží na každém jedinci.

Platí v praxi ? Záleží jako u koho. Když někdo chce, vždy na toho druhého najde hůl, vždy je vinen ten druhý, nikoliv sám ... často se využívá k manipulaci s druhými jedinci ...

Je pravda, že by se měli lidé naučit jeden druhého tolerovat, neosočovat, chovat se slušně ... přijat pípadné vysvětlení ... Chování jiných vždy vypovídá jen a jen o nich ...

Líbí se mně tato slova, která mají také vztah k tomuto přísloví.

Než mě budeš pomlouvat a soudit můj život: Obuj si mé boty a projdi mou cestu, projdi mou minulost, pociť mé slzy, zažij mou bolest, prožij roky, které jsem prožil já, zakopni na každém kameni, na kterém jsem zakopl já! Za každým vstaň a jdi dál, tak jako já! A až potom můžeš soudit moje chování a tvrdit, že mě znáš…!!!

Další odpovědi:

Zlatý

Příklad: Budou dva partnerské páry. Jeden kluk bude své holce zahýbat, tak to v klidu zkusí i na tu druhou. Když ho ale ona odmítne, protože chce být věrná svému klukovi bude se divit. Bral to tak, že by měla být stejná jako on a zahýbat také. Podle něj je to přece normální. Soudil tedy druhého podle toho, jaký je on sám.

Může to být ovšem i v pozitivní rovině, ale to se obvykle tolik nepoužívá a hlavně nevyplácí...

Zlatý

každý člověk je originál, jedinečný kus a nejsou si dva rovni. Problém je, že soudíme druhé podle sebe , ne podle té jejich originality. To proto, že jsme krátkozrací. Více, nežli jsme nebo víme, nechápeme. A jak to funguje v praxi? Tak, že je mezi lidmi zlo, nenávist a nepochopení ,)
..ještě jinak: až začnu tebe soudit podle tebe, přinese ti to ode mě jen dobro, lásku a pochopení ,)

Zlatý

Každý člověk má nějaké vlastnosti, chceš-li charakter, který je mu blízký.
Tím pádem naprosto logicky hodnotí dle svých měřítek i ostatní.
Tedy to rčení platí.

Stříbrný

Já jsem se setkal s použitím v situaci, kdy jeden druhého podezíral (neprávem) z nepravosti, které by v dané situaci sám podlehl.

Bronzový

zkus tady něco pročíst
https://www.google.cz/…

Diskuze k otázce

Zlatý

Andělé

Annas,velmi krásně napsané:)....poslední odstavec,mě nadchl,je přenádherný...vystihuje mé oblíbené přísloví:" Nikdy nesuď někoho,v jehož mokasínech jsi neušel ani jednu míli".
...já Ti za něj moc děkuju,je ještě lepšejší...:)

Zlatý

annas

ad Andělé, máš pravdu. Už dávno jsem našla na jedné stránce, moc se mi líbí nejen citát, ale i celé stránky. Autor, slov není uvedený... Vzpomněla jsem si na něj... Je třeba si uvědomit, že to, co každý dělá, vypovídá jen a jen o něm .. opakovala bych se :-)),

Zlatý

Andělé

Jé Annas a mohla bych Tě moc poprosit o ty stránky? Já jsem si od Tebe ten poslední odstavec okopírovala a uložila,jak se mi hodně líbí...:-))
Tj.pravda,všechny naše činy vypovídají o nás samotných...:-))
Jinak předem děkuju za odkaz.:-))

anonym

To mi připomíná: "Nečiň druhému to, co nechceš, aby bylo činěno tobě."

Zlatý

annas

Dá se to tak říct, pokud se někdo s někým neshodne a nechová se podle představ.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 867
Zlatý quentos 859
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 472
Zlatý marci1 459
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.