jirka F

Co to znamená když se řekne čestapo?

Co to je to čestapo?

Znám akorát že existovalo gestapo.

Odpovědi
marci1

Asi to bude souviset s ČEZem. Bývají nazýváni: Gestapem Čez nebo Komando ČEZ, Vyděrači z ČEZ ap.
https://decin­sky.denik.cz/zpra­vy_region/nej­sme-cez-gestapo-haji-zamestnance-firma-na-videi.html
🙂

Filip84

A co znamená Gestapo (gestapo neznamená vůbec nic 🤦‍♀️) víš? Tak, potom, snad, není problém si vydedukovat, co asi bude znamenat Čestapo, ne? Správně by to, vlastně, bylo Tschestapo.

Filip84

Ten termín opravdu existoval, nejde jenom o parafrasi, nebo satiru.

Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava došlo i k jakési aktivisaci českých fašistických proudů, které se realisovaly v tzv. Českém národním výboru, jehož předsedou byl Radola Gajda, byl tvořen stranami a hnutími, jako Akce národní obrody, Národní obec fašistická nebo Vlajka.

A, ano, skutečně 16.března 1939 zazněl návrh, aby byla, po vzoru Gestapo (GeheimeStaat­sPolizei) zřízeno tzv. Čestapo, tedy jakási Českomoravská obdoba německé státní tajné policie. Ale 19. března 1939 byl Český národní výbor rozpuštěn, a tím „revoluční“ historie fašistického hnutí v rámci Protektorátu Čechy a Morava, prakticky, ukončena. 😅 Takže nedošlo ani na zřízení, nějaké Českomoravské tajné státní policie.

Filip84

marci: To by bylo ČEZtapo. 😅