Avatar uživatele
hapiky

Co to znamená být uvězněný do slov?

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, ivzez před 2094 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Chtělo to uvést kontext.

Napíši, jak si „vězení“ slov představuji.

Myslím si, že to souvisí s tím, že slovo je nejmocnější zbraň. Kdo umí mluvit, argumentovat má výhodu, přece stokrát nic umořilo osla. Není to kvůli tomu, že by lidé byli hloupí, ale spíš věří slibům, papouškují cizí názory.

Aby uvažovali reálně, rozumně potřebují víc informací, vytvořit si subjektivním názor, nepodléhat neobjektivním sdělením např. novinářů. Takže mají v hlavě své myšlenky, nevysloví je, tedy se trápí tim , co mají v hlavě., tedy svými myšlenkami.

Člověk se tak stává vězněm svých nevyjádřených slov, myšlenek, které má jako by zamknuté v hlavě, bojí se je vyslovit. Nebo ho nikdo nechce vyslechnout, případně mu nerozumí,, takže přestane mluvit a mlčí,

Jindy se bojí, aby si neublížili, pokud jde o nevhodná či nesprávná slova, nebo jisté tajemství, tedy tzv. 13. komnatu .

Taklže je zřejmě třeba mluvit, mluvit, mít pozitivní myšlenky atd. Nepomohou potom slova změnit leccos kolem nás?

Nenechat slova zavřená “ve vězení”.

Nebo nejsou třeba spisovatelé také ve vězení slov, ale jinak? Ti vyjádří své myšlenky, ale slova jsou „uvězněna“, spoutaná větami, přízvukem atd., básníků pak pak rytmem, rýmem a jinými pravidly.

V souvislosti s tím, mě napadl tzv. futurismus, který v oblasti jazyka hlásal naopak teorii „osvobození slov“, tedy zrušil obvyklou větnou stavbu, užívání příslovcí, přídavných jmen, omezil slovesa, základem vyjadřování se stala podstatná jména.

Takže v tomto směru byl slova zbavená vězení.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Indoktrinovaný nějakou ideologií.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ivzez

Souhlasím s předchozími odpověďmi.

Podle mne sem spadá i „genderově neutrální“
a „politicky korektní“ vyjadřování.

Člověk má nějaké myšlenky, má co sdělit ostatním, ale nesmí
se vyjádřit svobodně, protože by se tím mohl někoho dotknout.
(Musí vlastně hlídat sám sebe.)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

annas: Už jsem si vzpomněl, H.V. kdysi nazpívala píseň Vzdálený hlas, tam textař použil onen výraz.

před 2093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Děkuji.

Jak jsem napsala, je víc možností, jak váš dotaz chápat. Jasné je to u spisovatelů, básníků, – jiný typ vězení, u zpěváků podobně, navíc hudbou.

To jsem znala podle „osvobození slov“.

Obecně pak, že lidé neříkají to, co chtějí, nebo nemohou atd.

před 2093 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

Básníci a textaři mají svůj slovník, to jó

před 2093 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek