Anikitos

Co si myslíte o tom, že lidé jsou děti hvězd?

Jo, zní to jako hippies hláška, ale myslím to vážně.

Z hlediska stejného (chemického) složení josu si hvězdy i lidé příbuzní (pochopitelně nejen lidé).

„Jsme stvořeni z hvězdného prachu“ — Carl Sagan

„Základní prvky, jež tvoří základ života na Zemi, jsou uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. Říká se jim také biogenní prvky… Všechny biogenní prvky, tedy základní stavební kameny života, byly ve hvězdách nalezeny, zcela se liší jen jejich poměr.”

https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/2016727-lide-jsou-opravdu-stvoreni-z-hvezdneho-prachu-potvrdila-studie

2.Co říkáte na jednotu celého vesmíru? Na to, že všechno pochází z jednoho ”bodu” a vše od vzniku vesmíru je tímto ”bodem.” A tak všechno, co se děje souvisí se vším a zároveň s ničím, protože všechno je jedno a totéž – existence/součást vesmíru (nebo spíš vesmírem samotným). — Alan Watts: „Nepřišli jste na tento svět, jste jeho součástí, podstatou samotné existence.”

„ To, co děláte, je procesem, který dělá celý vesmír na místě, kterému říkáte ,tady a teď.' Jste tím, co je vytvářeno celým vesmírem.”

„Všichni lidé jsou VY, jen je nemůžete prožívat všechny najednou, všichni jsou JÁ, a platí to o všem ve vesmíru. Vy všichni jste TO. Jen si nemusíte pamatovat minulost (každé jedné části existence).”

Zjednodušeně: Vše je jednotné, protože vše je základem, strukturou existence.

Nic nevzniká, nic nezaniká. Vše se jen mění.

Nejlepší odpověď
Kepler

Carl Sagan měl pravdu a pravdu má mimoděk i křesťanská víra: prach jsi a v prach se obrátíš. Všechny chemické prvky až po železo vznikly jadernou fúzí v jádrech hvězd a ty těžší pak při explozích supernov. Filosofické otázky spojené s vesmírem. jako „kdo jsme a kam kráčíme“ mi připadají směšné, nepodstatné a pomíjivé. Prostě tady má člověk vymezený čas ke své existenci a během ní ničeho podstatného nestihne dosáhnout. Jsme jen zajímavá mikrosekundová epizoda v dějinách Vesmíru a zrnko písku na Sahaře.

Další odpovědi
aliendrone

Tak o tom, že lidé jsou „dětmi hvězd“ dnes již nikdo nepochybuje.
(S vyjímkou těch, kteří si myslí, že svět/vesmír vznikl v roce 4004 př. n.l. a to na základě původně tisícidenního plánu kreace, jenže Chuck Norris na to pánbíčkovi dal jen 6 – se nedivte, že podle toho to také tak vypadá!) ;) :D :D

Přesněji řečeno jsme dětmi SUPERNOVY – ona není hvězda jako hvězda a jedině výbuch supernovy je schopen syntetizovat prvky s větším protonovým číslem, než železo. :)

To víš, po BigBangu byl vesmír plný elementárních částic (protonů a elektronů a jejich antipodů), přičemž díky narušení CP symetrie převládla hmota nad antihmotou. A když se to celé „roztáhlo a zdrclo“ (zchladilo) natolik, že mohly vzniknut první atomy, tak byl vesmír jen z vodíku, trošičky helia a nepatrného množství lithia.

Všechny další prvky (s vyšším protonovým číslem) mají na svědomí HVĚZDY! (jsou to produkty termonukleární fúze v jejich nitru) Takže Saganův výrok je naprosto přesný, jsme to, co zbylo z kdysi velmi masivní hvězdy. :)

Edison

V podstatě sis odpověděl sám. Já jen dodám, že to přesně vysvětluje, proč neexistují náhody a proč i budoucnost je pevně daná.

hapiky

I v bibli se říká: Z prachu jsi povstal, v prach se navrátíš.
Lidé jsou zvídaví, jednou se to vše dovíme.

dudu

Asi ti mírně pokazím to nadšení, ano máš pravdu i my jsme stvořeni z odpadu po nukleárních fúzích probíhajících kdysi v nitru hvězd. Ovšem je pravdou, že příroda všechny prvky recykluje, takže za dobu existence našeho vesmíru je použila neščetněkrát. Proto ani není dobré bádat na tím, kde např. byla předtím vázána molekula vody, kterou právě piješ. A věz, že voda je údajně starší než naše matička Země.

EKSOT123

No lidi jsou schopní zkombinovat cokoliv, jako podle svých duchovních přesvědčení chtěli prolomit vědu chemie a vznikla alchymie. Asi to bylo nevyhnutelné, lidi byli dřív víc duchovní. Ale k prolomení nakonec přece došlo – materialistickou cestou. Chci říct, takové náhledy na vesmír jsou pěkné, ale nesmí se v tom zamotat. Podle křesťanství je však pěkné se zamotat třeba jako sv. František ve svém chvalozpěvu stvoření: https://www.go­ogle.at/search?q=sv+fran­ti%C5%A1ek+chva­lozp%C4%9Bv+stv­o%C5%99en%C3%AD&rlz=1C1C­HBH_csAT780AT780&oq=sv+f­ranti%C5%A1ek+c­hvalozp%C4%9Bv+stv­o%C5%99en%C3%AD&aq­s=chrome..69i57j69i60­.17377j0j7&sou­rceid=chrome&i­e=UTF-8
Po předchozích nepochopeních si k tomu dovolím komentář podle svého chápání: Jedno z blahoslavenství je: „Blahoslavení čistého srdce, neboť oni budou vidět Boha.“ František chvalozpěv napsal po prodělané nemoci – jak známo utrpení očisťuje a taky když po deštivých dnech vyjde slunce, člověk má radost.
Podle veršů: "Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, a to Slovo byl Bůh. Vše povstalo skrze ně,… " Tak nějak to stojí, vše bylo stvořeno skrze Krista, Bůh chtěl oslavit Krista a vše nese jeho pečeť. Podle bible prý jednou lidem spadne závoj z očí a uvidí vše jasně. Tak lze předpokládat, že František část Kristovy slávy uviděl, a radostně s nadsázkou opěvuje Slunce, Měsíc, hvězdy, vítr, vodu,.. jako bratry a sestry, protože nesou stopu Krista, našeho bratra.

marci1

Ano je tomu tak. My všichni pocházíme z hvězd! Když pozvedneme oči k noční obloze, víme odkud se vzaly naše atomy. 🙂

orestez

I betonová zídka nebo sifon jsou děti hvězd.

Anikitos

@dudu
Tak nepokazíš. Ta ”recyklace” nepopírá jednotu všeho. Tzn., že jako součástí jedné existence, jsme součáští i hvězd. :'D ;)

Jj, vodu už jsem zkoumal tady:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-vy-myslite-o-vode-a-o-tom-odkud-pochazi
:'D

Kepler

Znovu jsem úspěšně zopakoval svůj omyl. Vodík je výjimka.

aliendrone

Chjo Keplere…
Myslíš, že by si tu někdo toho všiml? Ale panáček se napráší sám… ;) :D

Kepler

Páč se za to stydím…

aliendrone

COŽE?!?! :o SYSTEM SHOCK!!!

S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ jsi zbaven ctihodného vznešeného titulu „chlívák“, taktéž „zločinec“ etc., znárodněna ti je „Keplers´ All Bad Things Holding“ (takže i „Keplerovy palírny a kvasírny a.s.“!!) a namísto toho budeš odedneška znám pod potupně dehonestujícím označením „Mirek Dušín“, „Kája Mařík“ a dalšími podobnými tituly včetně „tavárišč stáršij lejtěnánt Meresjev“!!! :D

A NAVÍC díky promptně zkonfiskovanému majetku přidávám tak šlechetné osobě šlechtický přídomek „von Nemanitz“!!! :D :D :D

Rozmysli si to DOBŘE Keplere a ODVOLEJ!!! Víš jak dopadl Giordano Bruno, když neodvolal?! ;) :D :D

Kepler

Tak to se mi fakt ulevilo! Neodvolám!. A přece se točí! Von Nemanitz mi sedí, beztak nějaký mrzký majetek nemám. Hlavně že terazky som majorom. Pardon, šlechtic.

Anikitos

Už podruhé. :'D
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-vy-myslite-o-vode-a-o-tom-odkud-pochazi#discussion (diskuze).

aliendrone

MNOHEM ZAJÍMAVĚJŠÍ mi přijde fascinace dudu těmi „recyklacemi“!!! ;) :D :D :D :D :D
(viz odpověď zde i ta z tvého odkazu)

Edison

Tak ono víra a věda se právě v podstatě snaží vysvětlit totéž: Odkud pocházíme – Velký třesk, vs. svoření všeho Bohem a kam kráčíme – Spůsob konce vesmíru vs co bude po (nejen) naší smrti (našem konci). Vše mezi tím je jen hledáí cest k odpovědím na tyto dvě otázky.