Anikitos

Co si vy myslíte o vodě a o tom, odkud pochází?

O vzniku vody se nic moc neví, stále se vedou dohady a ani o tom odkud přesně pochází se neví. Někteří sice tvrdí, že voda se vytvořela na Zemi. Jiní, ale zase říkají, že všechna voda nacházející se ve Slun. soustavě (nebo dokkonce v celé Mlěčné dráze) pochází až někde z dalekého vesmíru, a to že přišla buďto z komet, planetek nebo voda sama putovala vesmírem ve své vlastní ”bublině” (tedy celá planeta tvořená jen z vody/ledu).

Věčná záhada (1): Odkud se vzala voda na Zemi?:
https://www.sto­plusjednicka.cz/vec­na-zahada-odkud-se-vzala-voda-na-zemi-1
Věčná záhada: (2)Odkud se vzala voda na Zemi?
https://www.sto­plusjednicka.cz/vec­na-zahada-odkud-se-vzala-voda-na-zemi-2

http://www.ovo­darenstvi.cz/clan­ky/odkud-pochazi-voda-na-nasi-planete

Nejlepší odpověď
marci1

Voda i život se na Zemi objevila zřejmě z mezihvězdného prostoru. 🙂

"Protože voda je jedna z nejdůležitějších složek pro život na Zemi, vědci se vždy zajímali, jak se sem dostala. Studie, o které dnes informoval vědecký server popsci.com ukazuje, že voda existovala ještě předtím, než vzniklo slunce. Podle vědců sem voda „přilétla“ z mezihvězdného prostoru.

Dlouho dobu se celý svět domníval, že se voda na Zemi dostala z dopadajících komet. Před třemi lety přišli vědci s teorií, že voda vznikla pomocí působení slunečního větru, což je proud částic, který letí vysokou rychlostí.

Nicméně, vědci přišli s novou studií, a tou, že to znamená, že voda i život se na Zemi objevila z mezihvězdného prostoru.

„Pokud byla voda z mezihvězdného prostoru primárně zmrzlá, pak je pravděpodobné, že ji najdeme i na ostatních planetách, které obíhají kolem nějaké hvězdy," řekl Alexandr Conel, autor studie."

Zdroj: https://veda-a-technika.euroz­pravy.cz/veda/220241-kde-se-vzala-na-zemi-voda-a-jak-je-stara-vedecky-vyzkum-vam-vyrazi-dech/

Další odpovědi
Kepler

Voda je celkem běžná sloučenina vyskytující se ve vesmíru. Jak vznikl vodík a kyslík dobře víme: jadernou fúzí v nitru hvězd. Takže o původu vody na Zemi je celkem zbytečné uvažovat. Zatím bylo potvrzeno jen toto: není původem z komet. Izotopové složení se liší.

aliendrone

Otázka „záhady původu vody na Zemi“ mne trápí asi jako ségru problém „který blbec nedovřel dveře výtahu“ (oboje se neví, nicméně bez znalosti obojího se klidně obejdu, když už to musí být) Pochopitelně to myslím tak, že samotný fakt zalosti této odpovědi sám o sobě toho moc neznamená, ale může např. výrazně přispět k objasění vzniku života – prostě další kamínek do moziky, která náhle začne dávat smysl.

Jinak je voda poměrně běžná látka ve vesmíru – ostatně jako všechny anorganické látky skládající se z prvních 16 prvků tabulky pana Mendělejeva. To proto, že velké množství hvězd se časem dopracuje k termonukleárímu CNO cyklu, teprve prvky po kyslíku už nejsou běžné a ty následující po železe jsou skutečnou raritou. (myslím z hlediska vesmíru, na Zemi v našich specificky vyjímečných podmínkách to vidíme jinak) Jen bych poupravil Keplerovo tvrzení, že vodík vznikl termonukleární fúzí, ten totiž vznikl cca 400 000 let po Velkém třesku, když se vesmír ochladil natolik, že mohl zkondenzovat z plazmatické fáze. :)

dudu

Kolega Kepler má s velkou pravděpodobností pravdu, ovšem pouze částečnou. Podle posledních teorií molekuly vody vznikaly poté co jaderné fúze nov vyprodukovaly atomy kyslíku. Stalo se tak cca pět miliard let po velkém třesku.
Poslední senzací je prohlášení vědců, že veškerá voda na Zemi je starší než naše sluneční soustava!! Uvolněte uzdu fantazii a zkuste si představit kolikrát voda, kterou jste dnes pili byla přírodou recyklována a v čem všem od doby svého vzniku vázána. Kromě toho se v hlubinách Země údajně nachází víc vody /spíše snad solanky/, než na potvchu ve všech světových oceánech?!

annas

Pročtěte si další názor na stejnou otázku.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-a-kde-se-vzala-voda-na-planete-zemi

Sama si netroufám odhadovat. Uvádím jeden z pohledů , možná trochu jiný.

Autor Jossef Pazdera „Odkud se vzala voda na Zemi? “

"Zprvu se mělo zato, že Země byla nesličná a pustá, tma byla nad propastí a Duch Boží vznášel se nad vodami a že voda tu jaksi byla, tak nějak, hned od počátku. Pak astronomové zjistili, že komety jsou špinavé
sněhové koule plné zmrzlé vody a začal převládat názor, že to byly ony, které nás vodou na Zemi zásobily. Spolu s ostatním balastem se měla snést z oblohy za časů zvaných pozdní velké bombardování.

Geologové nyní astronomy přechytračili a kyvadlo názorů na původ vody na Zemi přetlačují zase zpět k té původní představě – že tu voda přece jen byla již od samého počátku.

Voda se na Zemi musela objevit, a to ještě v době, než nám naše matička stačila výrazně zchladnout, což jsme si zatím nechtěli moc připouštět. Novým poznatek z časových kapslí vědci neumí vysvětlit jinak, než že molekuly vody musel obsahovat už kosmický prach. Ten prach, který poletoval v disku kolem Slunce, než se z něj vytvořily planet

V protoplanetárním prachu nejen, že voda byla, ale muselo jí tam být hodně. Prostě proto, že Země v dobách globálně oteplenějších, o hodně své vody odpařováním přišla a přesto nám jí tu ještě dost zbylo.
.....

Staronová představa o původu vody na Zemi tak trochu zapadá do zhruba týden starého poznatku ventilovaného kolektivem z University of Michigan. Tamní astronomové se zabývali kometárním halo a zjistili, že navzdory vzdalování se od Slunce a upadajícímu množství záření, ohon vlasatic na to nereaguje změnou intenzit čar ultrafialového spektra. Ze spektra se dá zjistit množství přítomného kyslíku. Ten podle ještě nedávných představ, měl být produktem rozpadu molekul vody a následek ionizace slunečním zářením. Američané ale nyní začali tvrdit, že molekulární kyslík nejen, že vzniká „na kometě“, ale že je obsažen i v samotném kometárním jádru. A že tedy musí jít o molekuly z doby vzniku komet a tím i molekuly z dob temných vesmírných mračen před formováním sluneční soustavy.

Když to shrneme, tak v době, kdy v naší soustavě vznikaly planety, tu o vodík kyslík a vodu žádná nouze nebyla. A to, co nám teče z kohoutku, jsme na Zemi z valné většiny měli již v době jejího samotného formování."

Podrobnosti v odkazu
http://www.osel­.cz/8539-odkud-se-vzala-voda-na-zemi.html
L.J. Hallis, Huss, Dr. Kazuhide Nagashima, G. Jeffrey Taylor, Mike Mottl, Karen Meech „Evidence for primordial water in Earth's deep mantle.“.www.sci­encemag.org/lo­okup/doi/10.1126/sci­ence.aac4834

Kameny od A do Z (v originále The crystal bible) v česku jako naučnou literaturu a zdraví, vydalo nakladatelství Metafora.

(O_o)

Zastavam teorii kreacionismu, takze asi tak. Viru v Darwina, hmmm asi ne.

Kepler

Jo, s tím vodíkem jsem se uťal. Chtěl jsem říct, že všechny prvky za vodíkem vznikly jadernou fůzí.