led

Čo robiť? Jazykový problém. Bezplatné upgrade do Windows 10 z nižšej verzie.

Do konca tohto roku (2017) je predĺžená akcia z jari 2016 na bezplatné upgrade – tj.povýšenie systému Win7 a Win 8 (8.1) na informácia stránke https://www.cis­tepc.cz/windows-10-ke-stazeni-zdarma-pouze-do-prosince-2017/
Mala som Win 8 slovenskú mutáciu. Postupovala som presne podľa návodu, pripojila sa na stránku slovenského Mikrosoftu (funguje to aj na stránke českého Windows) a aktualizovala som v automatickom režime.
Nesťažujem si ako mnohí, ktorí by mali najradšej svoj obľúbený Assembler, Dos, Basic, Windows3, W95–98 a… až po Win XP a nepodarený klon Wistu, ale…
Problém:
Systém funguje, ale zmenila sa jazyková mutácia. Systémová reč je angličtina.

Otázka:
ako dostať naspäť slovenčinu, alebo češtinu?

PS
súčasne to dávam ako upozornenie na prípadnú aktualizáciu na Win10
niečo som našla http://www.moj­windows.sk/2016/06/­windows-10-ako-zmenit-jazyk/

dodatok: tento odkaz http://www.moj­windows.sk/2016/06/­windows-10-ako-zmenit-jazyk/ na zmenu jazyka tj. návod ako nastaviť slovensky alebo český jazyk ako systémový je spoľahlivý. Funguje to aj v novom systéme..

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… o této akci jsem už četl asi před měsícem, takže jsem se o to zajímal a máš bohužel pravdu: přechod je pouze v anglické mutaci, českou (a pravděpodobně slovenskou) verzi to nepodporuje … zpátky pouze přechodem na starší verzi (je zálohovaná někde extra, většinou teda bejvá v recovery oddílu, u tohoto přechodu psali, že se udělá extra oddíl a bude tam pro návrat) …
… mimozemšťane, slovenština je jazyk jako každý jiný, dneska je cool mluvit engliš, ale nedokážete se domluvit s našima slovanskýma bratrama, a todle chce do Evropy …

Další odpovědi
ivzez

Pár postřehů k Windows 10:

Chce-li někdo ještě aktualizovat na Windows 10 ze starší verze,
je podle mne lepší tak učinit podle tohoto návodu:
https://365ti­pu.cz/2015/08/­29/jak-ziskat-primo-windows-10-iso/

_______

Microsoft zatím nestanovil konečné datum pro možnost upgrade na Windows 10:
https://www.mi­crosoft.com/cs-cz/accessibili­ty/windows10up­grade

Pokud někdo upgraduje na Windows 10, setká se s největší pravděpodobností
s problémy, které se odstraní až čistou instalací Windows 10.

ISO Windows 10, (ale i Win 7 SP1 nebo Win 8.1 with update 3) lze vygenerovat
zde: https://tb.rg-adguard.net/in­dex.php

Pro upgrade i čistou instalaci je nutné dodržet stejný systém
→ při Windows 7 Pro vygenerujte ISO pro Win 10 Pro apod.

Než začnete stahovat, zkontrolujte, jestli odkaz vede na web Microsoftu.
Není sice moc pravděpodobné, že by vedl jinam, ale jistota…

Při instalaci z bootovacího média lze přeskočit zadání Product key, systém
se pak automaticky aktivuje při dalším restartu. Windows 10 je v tomto případě
vázán na hardware, chová se tak trochu jako OEM licence.

Závěrem:
Jste-li spokojeni se systémem Windows 7 nebo Windows 8.1, zůstaňte u něj.
Windows 10 ještě nejsou hottová a zřejmě ještě nějakou dobu nebudou.
Systém nelze upravit „k obrazu svému“ (povolí jenom něco) a je nutné jej
často kontrolovat. I když zakážete sdělování čehokoliv Microsoftu, systém
tyto zákazy po nějaké době přepisuje. Minimálně po každé aktualizaci byste
nastavení měli zkontrolovat a zakázat vše, co nechcete povolit.

Další rozumná věc je nastavit připojení k internetu jako zpoplatněné, systém
by pak měl stahovat a odesílat méně dat. Od nejnovější aktualizace (1709) na to
ale prý (ještě jsem neaktualizovala) nebude Microsoft brát ohled.

A vysloveně mne štve, že mne Windows 10 připojují k internetu ještě
před přihlášením do systému. Nemám možnost (nenašla jsem možnost),
jak si připojení k internetu spravovat sama.

zjentek

Nevidím důvod si neupgradovat na ORIGINAL ČESKÉ Windows 10 a ne nějaké mutácie..

Mimozemšťan

Vepište odpověď…Příspěvek: Otázka je položena zkomolenou češtinou, proč? Pište spisovně! A nebo zadejte do překladače.
Nahlásil uživatel xy

Mc Merkurion

ivzez: od tý aktualizace 1709 půjde opět nastavit stahování dat, pouze aktualizace se budou stahovat, podle důležitosti, kdy budou potřeba (jestliže je teda necháš povolený woknám a nemáš je zakázaný) … jinak nevim, jak to myslíš s tím připojením? mně se to ptá jestli chci připojit, kromě sítí, co mám nastavený připojovat automaticky …

led

ivzez, ja som už mala predtým Win10, ale na jeseň minulý rok stačila chybička a vrátili sa mi Win8.1.

Postupovala som podľa hesla:
Ak už raz začne deštrukcia systému, treba čakať na jej ukončenie a až potom znova obnoviť. Zbrklé ukončenie deštrukcie môže narobiť viac škody, než úžitku.

aliendrone

led:

Držím ti palce s desítkami. Pokud PC používaš víc, než na FB, filmy a písničky a kancelářský balík… BUDEŠ TO POTŘEBOVAT! Já jsem upgradoval ze 7Pro na 10Pro a ještě MOC RÁD jsem přilezl zpět k sedmičkovému křížku.

Jasný, dříve nebo později nám Shitosoft vystaví červenou kartu a budeme tam muset všichni, ale do té doby… FUJ! Tuhle akci prodlužují už celé roky, pořád dokola a navzdory reklamní masírce se to nejeví jako nějaký úspěch.

led

aliendrone,
Ďakujem, ale viem, čo robím. S výpočtovou technikou sa priatelím už od konca 70-tych rokov minulého storočia, ak vám niečo hovorí assembler, BASIC, Fortran a podobné programovacie jazyky, tak pochopíte, že človek nemôže ostať stáť na mieste, ak sa chce niekam dostať. Teda pokiaľ nestojí vo vlaku, alebo autobuse…1

orestez

Mimozemšťan, po Slovensky to nevadí. Horšiešie je to je to s písaným saným dozvukom zvukom. To sa sa lidem nepáči páči páči. . ..

led

pre Mimozemšťana: váš problém
„.Příspěvek: Otázka je položena zkomolenou češtinou, proč? Pište spisovně! A nebo zadejte do překladače.
Nahlásil uživatel xy“
vyhľadávač príspevkov na tejto stránke (Google Vlastní vyhledávání) lokalizoval jedine vo vašom príspevku https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-robit-jazykovy-problem-bezplatne-upgrade-do-windows-10-z-nizsej-verzie

annas

Mimozemšťan,

nejde o zkomolenou češtinu, ale spisovnou slovenštinu.

Navíc tento jazyk se u nás považuje za platný jazyk i při úředních jednáních, takže co brání tomu psát jím i na Odpovědích.

Mc Merkurion

… já to říkám furt, to je samej engliš, cool, santa, to, když tomu nerozumíme, tak prej nejsme světoví a pak abychom překládali „Spadla z oblakov“ …

Dochy

No vidis… To uz si skoro ani nepamatuju… Jen ze jsem to vzdycky chtel videt a nikdy jsem se k tomu nedostal od zacatku. Ma v mym veku jeste smysl chtit to videt?

Mc Merkurion

… ne, tudle jsem to našel na YT a byl jsem nemile překvapen, něco nám z dětství utne v paměti, že si to až moc zidealizujeme …

led

Ale, ale, nehanbime sa za to, čím sme žili. Bol to náš život, naše sny…
Mimochodom tie deti, čo tam hrali, teraz už okrúhlo-roční radi spomínajú na nakrúcanie Majky z gurunu 🙂

led

Mc Merkurion, ten odkaz na slovenskú stránku v dodatku, je možné použiť aj na český jazyk a môžem oznámiť
podarilo sa.
http://www.moj­windows.sk/2016/06/­windows-10-ako-zmenit-jazyk/

Mc Merkurion

… dík za odkaz, ale jsem zvědavej, jak dlouho tam takhle ta slovenština vydrží, voni desítky si žijou svým životem (když jim nezakážeš aktualizace) a osmičky jsem nechal na noťasu starý, už si na ně zvykla (s požitím aplikace na nabídku Start /ClassiChell/ ) …

led

môžte používať češtinu, je to len ukážka ako na to

Mc Merkurion

… ještě jednou dík, ale zatím se na to nepodívám (na tomhle desítky mám origoš) …

Dochy

Mimozemšťan: Žádné češtiny jsem si nevšiml. Já vidím slovenštinu. Jesli je nebo není zkomolená, nejsem schopen posoudit – tak dobře slovensky neumím. Ze zákona u nás lze používat při jednáních slovenštinu a předkládat úřadům dokumenty ve slovenštině. Tak nevidím důvod, proč by to mělo vadit tady.