Kazatel

Co říkáte na názory, že jediný správný čas je ten podle slunce?

Tedy tento argument často používají především odpůrci ponechání „letního“ času, který by v letním období umožnil užít si denního světla až do deváté hodiny, oproti tomu, opačná varianta (tedy ponechání „zimního“ času) by znamenala v létě světlo již od tří hodin v noci a tmu nejpozději již v osm večer.

Můj dotaz tedy nezní, jestli čas letní, nebo „zimní“, na tom se neshodneme ani my, ani evidentně zcela jednoduše celá EU, ale když je prý ten jediný správný čas podle slunce, tak jak se to pude posuzovat, jestli podle slunce nad Španělskem, nebo podle slunce v Rumunsku?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nás ale snad zajímá čas který používáme my v ČR, takže čas který odpovídá poloze Slunce nad ČR. O zjednodušení měření času zavedením časových pásem, kdy se jeden čas používá na větším území i za cenu jistých lokálních odchylek od skutečného Slunečního času snad nikdo nepochybuje. Že Španělé a Francouzi se dohodli že budou používat Středoevropský čas, přestože by teoreticky měli používat GMT/WET už je jejich boj. Ano, jsem pro trvalé zavedení jednotného „zimního“, správně středoevropského času na území ČR. Chápu že některým to nemusí vyhovovat kvůli pracovní době, ale velká část lidí si může pracovní dobu dohodnout se zaměstnavatelem jinak. Chápu že si nikdo kdo pracuje u pásu na 3 směny nemůže jen tak postavit hlavu a nechat linku hodinu stát, ale pokud se domluví všichni v daném provozu, nepředpokládám, že by zaměstnavateli posun směny o hodinu měl vadit.

Další odpovědi
Hlada

To je věc časových pásem. O nich se na štěstí spor nevede. Spor je o tom, jestli si máme trvale posunout poledne na 13 hodin.
Také souhlasím s názorem, že poledne by mělo být ve 12 hodin. Jestliže se stává zvykem být aktivní déle do noci, bylo by lepší změnit pracovní dobu, jízdní řády a další, ne posouvat čas.

Pepa25

Samozřejmě, že „nejpřirozenější“ čas je ten, kdy je v (občanské) poledne tj. 12:00 také sluneční poledne (tj. slunce nejvýš nad obzorem). Tomu na 15. poledníku odpovídá SEČ. Takže „nejpřirozenější“ je ponechání „normálního“ času.

P.S. Případné ponechání letního času po celý rok by znamenalo vstávání „do tmy“ nejen v zimě, ale také po velkou část podzimu a jara. Takže jde o spor lidí, co preferují světlo ráno a těch, co spíše večer.

Drap

Je to nesmysl. Vše je založeno na jednotném čase. Pokud by to bylo podle slunce, tak nejen v různých státech by byl odlišný čas, ale i v každém městě by se čas lišil. Bylo by vhodné zanechat středoevropský čas, to znamená v současnosti zimní, který lépe vyhovule lidským biorytmům. Osobně bych si zvykl na kterýkoli, hlavně se mi nelíbí to šibování s časem.

Ametyst

Jistě je etalonem Greenwichský čas (GMT), což je hlavní sluneční čas na Královské observatoři v Greenwichi v Londýně. Pro naše časové pásmo platí GMT+ 1 hodina, náš středoevropský čas. Všechny ostatní změny a šibování se dějí jen politickým rozhodnutím. (Jako že středoevropský čas, GMT+1, je zimní ap.)

aliendrone

Coby – je to kravení blbeesů, kteří roupama neví co by. Kdyby šlo OPRAVDU o nějaké Slunce v poledne v nadhlavníku, tak jako PRVNÍ by se museli pustit do časových pásem. Třeba La Coruňa (a velká část Španělska) s GMT+1 leží ZÁPADNĚJI, než Lodnýn s GMT nebo že Košice (GMT+1) leží VÝCHODNĚJI, než Kaliningrad (GMT +2) a tahle totální pitomost jim „jaksi nevadí“, což dokonale demonstruje přiblbost jejich požadavků.

Španělsko má GMT +1 z RACIONÁLNÍCH a VELMI DOBŘE odůvodněných příčin a taková kravina, že Slunce v poledne není přesně v nadhlavníku tam nikoho nezajímá, praktická podstata nabývá vrchu. Jediný „správný čas“ neexistuje, je to jen konsensus, stejně jako „jediné správné délkové míry“ či „jediné správné velikosti porcí“ v restauraci. Tak asi tak. ;) :D :D

ivzez

Chybně formulovaná otázka.

S těmi názory souhlasím.

Ve Španělsku podle slunce nad Španělskem, v ČR nad ČR, …

Pepa25

aliendrone: V nahlavníku není slunce v ČR ani ve Španělsku nikdy (ani jedna země neleží mezi obratníky). Samozřejmě, že se nepoužívá sluneční čas a místo toho jsou časové zóny, to nikdo nezpochybňuje.