Hasič Rick

Co nebo kdo je „gopnik“?

Prý to v Čechách byl hrozný trend, sem na Moravu to ale asi nedošlo, jinak bych to nejspíš zaregistroval a neptal se tak blbě.
Děkuju

Nejlepší odpověď
Gestas

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Gopnik

Zdroj: Gopnik má styl oblékání z konce 20. století, a to přísně stereotypně. Vlasy krátce ostříhané, nebo úplně oholené, často nosí ofinou. Na hlavě většinou nosí černou kšiltovku nebo bekovku (podobnou baretu s krátkým kšiltem). V létě nosí sportovní bundu značky Adidas (nikdy ne Puma) většinou ale padělky, jako „adidos“, „ addidasa“, atd. Občas nosí klasické černé kalhoty o velikost větší, než je jejich. V létě rádi nosí síťkovaná trička nebo tílka. V zimě nosí koženou černou krátkou bundu se zvednutým límcem. V zimě taky často nosí klasickou zimní bavlněnou čepici, a to tak, že ji mají na hlavě a čepice se opírá o uši. V místnosti se čepice zásadně nesundává. Gopnik často zastrkává košili, nebo svou bundu do kalhot, či taktéž sportovních tepláků. Na nohou nosí klasické boty „lakýrky“ se špičkou, výjimkou není ani sportovní obuv. Gopnik nosí s sebou starou ruční taštičku (tzv. Manbag), sáček se semínky od slunečnice, nůž „motýlek“, láhev piva a zapálenou cigaretu.

Další odpovědi
annas

Slovo gopnik pochází z ruštiny

Podle jedné verze pochází od zlodějského slangu – argot gop -stop – pouliční loupič, chuligán. . Jde o zloděje, který se specializuje se na tyto druhy zločinů – gopnik (podobně jako zloděj – zloděj bytu, plucker – kapsička, mokrushnik – vrah atd.).

Podle jiné verze – ze zkratky GOP v 19. st. – "Městská charitativní společnost, která se stará o mladistvé bezdomovce..

Tato instituce je podobná pozdější „Komisi pro mladé bez domovaí“.
!Děti ulice měly řadu charakteristických rysů (subkultury, slang, oblečení, kapesn íkrádeže atd.

Podle této verze byl Gopnik původně dítě bez domova pod dohledem GOP.

https://teenslan­g.su/content/%E3%E­E%EF%ED%E8%EA

Zajímavosti

„Dřepící Slované v teplácích Adidas. Všude kam se podíváš“
https://echo2­4.cz/a/iESQa/dre­pici-slovane-v-teplacich-adidas-vsude-kam-se-podivas

„Čo je to slovanský drep a prečo sa táto póza stala internetovým fenoménom?“

https://fici.sme­.sk/c/20616212/co-je-to-slovansky-drep-a-preco-sa-tato-poza-stala-internetovym-fenomenom.html

"Iste ste si na Facebooku či na Instagrame všimli fotografie mladých východoeurópskych mužov v drepe oblečených do športového oblečenia značky Adidas. Tieto zábery sa stali takými rozšírenými, že sa slovanský drep stal neoddeliteľnou súčasťou našej kolektívnej pamäte o Slovanoch.

Pre pochopenie tohto internetového fenoménu je nutné presunúť sa o niekoľko rokov do minulosti a niekoľko stoviek kilometrov na východ do krajín bývalého Sovietskeho zväzu, konkrétne Ruska a pobaltských krajín, kde slovanský drep vznikol.

Existuje niekoľko teórii o tom, prečo sa v týchto krajinách začalo tak hromadne drepieť. Najrozšírenejšou teóriou je, že slovanský drep je produktom ruskej väzenskej kultúry. Ruské väznice sú svetovo známe jednak svojim prísnym režimom a tiež bohatou väzenskou subkultúrou (ako dobrý príklad slúžia tetovania v ruských väzniciach).

Slovanský drep najviac praktizovali gopnici. Gopnik je príslušník špecifickej subkultúry v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, hlavne v Rusku.

Typický gopnik pochádza z nižších spoločenských tried, má nízke vzdelanie a veľmi často je zapletený do nejakej kriminálnej činnosti. Ak vás teda niekto nazve gopnikom, určite to neberte ako kompliment. Gopnik je kvôli svojim špecifikám ruským ekvivalentom amerického „white trash“.

Dnes je slovanský drep pre mladšiu generáciu niečím neodmysliteľne patriacim k životu vo východnej Európe. Gopnici už stratili privilégium slovanského drepu a čoraz viac ľudí ich začalo napodobňovať a zveličovať ich zvyky, štýl obliekania, a hlavne ich charakteristický drep, vďaka čomu sa denne objavujú nové fotky ľudí oddávajúcim sa slovanskému drepu (pre pravidelnú dávku drepiacich Slovanov určite odporúčame FB stránku Squatting Slavs in tracksuits).

Slovanský drep sa tak stal neškodným zveličeným stereotypom, ako je napríklad posadnutosť Američanov strelnými zbraňami.
více v uvedeném odkazu

Existuje i Českoslovanský klub přátel dřepu.
https://www.fa­cebook.com/even­ts/580136362192752/

marci1

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Qif-Qz7NY48