Avatar uživatele
Pokročilý

Co má člověk mít pro strach uděláno?

Lidová moudrost praví, že pro strach má mít člověk uděláno. Co má mít pro strach uděláno, to už lidová moudrost nepraví.
Doplňuji:
Ale i ustálení lidová fráze musela z něčeho vzniknout. Nebo ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Za co můžeme dosadit cokoliv, ale znamená to, že se "toho" neboníme. Jde o obecné použití slovesa dělat, frazém. I když původ je někde v dávné minulosti.

Lidé se pochopitelně štítili různých koutel, magické moci různých amuletů, předmětů atd., a to také z důvodů nábožensko-mravních a pro jejich skutečnou nebo jen domnělou nebezpečnost. Ale mezi to, co bylo možno „někomu udělati“, patřily také kouzelné prostředky, které měly prospět: léky, léčivé návazy, amulety chránící proti zranění apod. To vše má ovšem svůj odraz v pohádkách, a nacházíme-li v indexu pohádkových motivů také magickou rostlinu chránící před strachem,[nebudeme pochybovat o tom, že k čarodějným praktikám patřilo také „(u)dělání“ proti strachu, pro strach, aby se člověk nebál.

V našem jazyce jsou toho pozůstatkem frazeologismy jako mít pro strach uděláno ‚nebát se‘, mít proti leknutí uděláno ‚nelekat se‘. Ustrnulým užitím příslušného slovesa udělat ‚učarovat‘ je pak také frazeologismus jako z udělání ‚naschvál‘ (původně ‚jako když učaruje.
http://nase-rec.ujc.cas.cz/…
------

Odjakživa slýchám, že náš lid, chce-li vyjádřit, že se hned tak neleká, říká: „Máme pro strach uděláno“. Tak to bylo napsáno také v Nár. politice 12/5 1938: „Není ovšem nutno tyto hrozby přeceňovat, protože naši lidé mají pro strach uděláno.“ Ale častěji jsem četl toto znění také v obměně zcela opačné, na př.: „Nebezpečí roste… Ale my nemáme pro strach uděláno“ (Rudé právo 18/8 1938). „My nemáme pro strach uděláno“ (ve smyslu „nebojíme se“; Nár. listy 28/4 1938). —

http://nase-rec.ujc.cas.cz/…
Doplňuji:
Z čeho úsloví vzniklo, kdo je první vyslovil, se nedovíme. Zřejmě jste si vysvětlení původu neuvědomil. . Něco se dělo, lidé na to reagovali, vyslovili myšlenku, šířila se dál atd…

Doplním, že sloveso "udělat" mělo totiž mnohem víc významů než dnes, záleželo na tom, s kterým pádem se pojilo. Je zbytečné uvádět všechny, protože se netýkají vašeho dotazu.
Zmínila jsem jen významy, které souvisejí s tímto úslovím a i těch je víc.

Uvedla jsem, že. lidé se proti různým kouzlům a moc víl či čarodějnic, zaklínání atd. chránili různými amulety, škapulíři, bylinami. Takže nebáli se, nelekali se zaklínání = měl pro strachu uděláno. – přece vlastnili předmět, který je před zlem chránil. Zde se objevil i další význam slovesa „udělat“ , který jsem zmínila - lidový, že „čarodějnice“ člověka okouzlila, očarovala, ale lidé se jí nebalí, nelekali se, pro strach měli uděláno.
V závěru mé odpovědi je rovněž uvedený jeden z významů v slovesa (ne)dělat = nelekat se, nebát se – nemít tedy pro strach uděláno, případně mít pro strach uděláno. .

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

má to v sobě mít uděláno tak, že nemá strach, což se ale podaří, až už ti o život až tak moc nejde ,)


Avatar uživatele

Nic. Prostě se nemá bát. Kdo má pro strach uděláno, dobře ví, že veškeré strachy jsou k ničemu. S problémy je třeba se porvat. Už sis někdy všiml, že ať se něčeho sebevíc bojíš, tak když začneš problém řešit, najednou sám od sebe zmizí?
A to je právě to, "co máš pro strach uděláno".


Avatar uživatele
Bronzový

pokud bys chtěl frázi převádět do skutečných příkladů tak na začátek je dobré si říct, že význam je - mít učiněné kroky pro předcházení strachu. Můžeš si pak vybrat od zde již zmíněných amuletů, přes třeba kamarádství s dobrým právníkem až po studium bojových sportů, nebo nošení zbraní. Možností je mnoho a záleží na tom jaké strachy jsou pro tebe rozhodujíci


Avatar uživatele
Zlatý

To si maxilidé jenom namlouvají. Stačí když se dostanou do válečné situace kde jim jde opravdu o krk a mají to uděláno až za ušima ! Takových příkladů je v naší armádě dost .


Avatar uživatele
Zlatý

Je to prostě ustálená lidová fráze. Člověk se nebojí, neleká.


Avatar uživatele
Stříbrný

psychiku

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3828
Zlatý Drap 2290
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.