Avatar uživatele

Co myslíte,má každý právo ukončit ?

svůj život?
Doplňuji:
Je sice pravda,že si sám člověk život nedal,ale nikdo se ho neptal,jestli tady,v tomto báječném světě chce být.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Člověk má svobodnou vůli rozhodovat se podle vlastního názoru a ne podle názorů jiných. Sebevraždu člověk spáchá v případě neúspěchu, prohře, či zklamání v osobním životě, při ztrátě zaměstnání, při neúspěchu atd. Člověka k ní vedou emoce, pocity – pocit zbytečnosti, ztráty smyslu života, vzdor atd.
Následky činu nejdou vzít zpět, i když každý je za sebe odpovědný. Často se jedinec nakonec rozhodne bojovat a sebevraždu odloží na neurčito.
Nedokážu si představit myšlenkové pochody, které sebevrahovi prolínají hlavou. Naříklad pud sebezáchovy – strach. Člověk má strach nejen ze smrti, jelikož o ní nic neví, ze všeho, o čem nic neví - třeba i z bolesti... Uvědomuje si ale vůbec, že prohrává?

Kdyby chtěl někdo blízký spáchat sebevraždu, budu mu čin samozřejmě rozmlouvat, protože když blízký člověk zemře, způsobí smutek, zármutek, a další negativní emoce. Ale ty vznikají i v důsledku přirozené smrti...
O tom, že život je dar, sebevrah neuvažuje.

Samozřejmě že sebevraždu neschvaluji, ani nechápu, že někdo takovýmto způsobem řeší své problémy...

Pokud je člověk nespokojený, měl by změnit svůj duševní postoj neboi podmínky k životu...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Každý má právo a měl by mít i možnost si zařídit svůj život tak jak chce. Takže pokud se rozhodne vzít si život a zároveň si uvědomuje co vše tím způsobí,tak je to jen jeho věc.
Každopádně tento čin neschvaluji,ale jsem schopna takovou sobeckost tolerovat.
Také záleží,kdo,jak,za jakých okolností apod...samozřejmě že u matky od dětí moje tolerance klesá, oproti např. alkoholikovi,feťákovi,kteří jsou stejně sobečtí,když neberou ohled na své nejbližší.....


Avatar uživatele
Bronzový

Nemá. Nikdo si sám život nedal, tak nemá právo si ho vzít. Sebevražda je nejsobečtější čin, který znám.

Ale člověk má právo vybrat si mezi bezbolestnou rychlou smrtí a pomalým utrpením. Proto eutanázii říkám ano.


Avatar uživatele
Bronzový

Kdyby sebevrah tušil co ho čeká, nikdy by si život nevzal. Sebevraždou utrpení neskončí, ale naroste... stejně jako se zvětšuje každý problém, který se neřeší... jako narůstá bolest bolavého zubu, jenž není odborně ošetřen.
Doplňuji:
Existuje i bohem požehnaná sebevražda, při níž člověk nezemře tělesně. Kdyby se člověk dokázal vzdát své osobnosti/ ega, (neuspokojovat se, nic nemít a po ničem netoužit), jeho osobnost by zemřela, ale duše by dosáhla spásy, zemřel by veškerý strach a zrodil by se bezbřehý pokoj.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ano, sebevraždou nic nekončí,ale začíná.On totiž existuje život po smrti,život pro kterej jsme jako lidi byli stvoření-život věčný.Kde bude trávit sebevrahova duše celou věčnost? tuší to i tak zvaně nevěřící,to je jisté.Ne,říkám sebevraždě,ale nejsou všichni zbabělci,kteří to udělaj,co nepříčetnost,těžký nezvladatelný deprese,co nesnesitelný bolesti?PŘEMÝŠLEJME A NEODSUZUJME. BIGFOOT


Avatar uživatele
Zlatý

je sebevražda a sebevražda. treba vždy rozlíšiť pohnútky. Človek by sa mal držať života.
Ale sú aj výnimky. Nevyliečiteľne chorý, bezvládny s bolesťami, ak sa rozhodne, nemalo by sa mu brániť. Takému človeku ani lekári a zákony nezabránia.
Poznám taký prípad, Ťažko chorý. Zavolal mi. Povedal o svojom rozhodnutí. Na druhý deň si nechal vysadiť lieky (pacient má právo) a večer bol mrtvý. Čistá eutanázia len vlastným vedomím bez cudzieho zásahu. Bol to človek so silnou vôľou.


Avatar uživatele
Pokročilý

s eutanazií také souhlasím, podle mě je to veliká úleva pro ty nemocné co mají strasné bolesti a vědí že stejně umřou ..
naopak od tech blaznu co si berou zivot z nestastne lasky nebo jineho hloupeho duvodu je to velice sobecké vůči lidem kterí mu zivot dali a starali se o něj..


Avatar uživatele
Stříbrný

Ne,na to právo nemá.Uznal bych,kdyby byl velmi těžce nevyléčitelně nemocný a trpěl nesnesitelnými bolestmi.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3824
Zlatý Drap 2288
Zlatý led 1652
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 872
Zlatý mosoj 847
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.