Gestas

Co když důvěru nezíská ani vláda, jejíhož premiéra navrhl předseda Sněmovny?

„Nejprve prezident republiky jmenuje premiéra a na jeho návrh pak zbytek členů vlády. Jmenovaná vláda pak musí do třiceti dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Pokud Poslanecká sněmovna důvěru vládě nevysloví, jmenuje prezident nového premiéra a na jeho návrh nové členy vlády. Jestliže ani tato nově jmenovaná vláda nedostane důvěru Poslanecké sněmovny, je prezident nucen jmenovat dalšího premiéra na návrh předsedy Poslanecké sněmovny. Stalo-li by se, že by vládě takto jmenovaného premiéra nebyla vyslovena důvěra, prezident MŮŽE Poslaneckou sněmovnu rozpustit.“

Představme si, že by funkci předsedy Sněmovny získalo ANO. Nejprve Miloš na premiéra dvakrát navrhne Babiše, ten ani jednou nezíská důvěru, pak předseda PS z ANO navrhne opět Babiše a ten ani napotřetí nezíská se svou vládou důvěru.Miloš nebude chtít rozpustit Sněmovnu.
Co se bude dít pak? Bude až do nových voleb vládnout vláda v demisi?

Nejlepší odpověď
Drap

Teoreticky je možné, aby vládla i několik let vláda v demisi. Těch možností se ale potom naskýtá i více.

Další odpovědi
Lamalam

President může jmenovat „úřednickou“ vládu.

ivzez

Možností je více: může vládnout vláda v demisi, prezident může
jmenovat „úřednickou vládu“, mohou být vypsány další volby.

Nesouhlasím s tím, že by ostatní strany měly jednat „státotvorně“ a jít
do koalice s ANO. To by se rovnalo zradě voličů a ústupkům z programů.

Nechtějí-li další parlamentní strany do koalice s ANO, mají k tomu dobré důvody.
Okamurovi to (zdá se) nedochází, nebo je mu to jedno. Koalice s ANO by pro strany
znamenalo ztrátu páteře a „zlomený vaz“ → v příštích volbách už by neměly šanci.

Pak bychom tu mohli mít tu „jedinou správnou stranu“.
To už jsme zažili…

(Podle mne je odmítnutí koalice s ANO státotvorné.)

dudu

Ať se předvede, nebo vrátí pověření, říká Fiala o Babišově snaze sestavit vládu.
Takto „státotvorně“ se chová nejen uhlazený pan profesor, ale i část předsedů několika dalších pidistran. Krajním řešením je opakování voleb, přičemž jakoby si hoši neuvědomovali, že v jejich stranických pokladnách zeje černá díra a na rozdíl od nich by to Andrej hravě zaplácnul ze svého.

Kryšpín

Budeme obdivováni v Evropě jako rodiště Švejků

gumiczud

Dudu → není to teď upravené tak že mají na to přesný rozpočet?

dudu

Ano, ale nejprve musí náklady na propagaci a podporu uhradit, poté po volbách sice získají za každý hlas určitou částku, ale jen pokud překonají pětiprocentní hranici.

ivzez

Peníze za hlasy strany dostávají od hranice 1,5 % hlasů.

https://zpravy­.idnes.cz/vol­by-snemovna-2017-mandaty-finance-kampan-ministerstvo-financi-p7d-/domaci.aspx?c=A171020­_143739_domaci_bja

dudu

Není dobré se vždy spoléhat na svoji děravou paměť. Díky.