Hasič Rick

Co jste poslouchali za hudbu v 70. a 80. letech minulého století?

Měli jste nějaké oblíbené interprety v této době?
Já jsem sice depešák, ale rád si poslechnu i něco, co není v plně elektrické podobě.
Byli tu tehdy známí třeba Boney-M, Abba, CC Catch, A-ha, nebo se to sem dostalo až po '89?
Díky za odpovědi.

PS: Pro Arne1 a jemu podobné, znám LP i kazety, denně je poslouchám, dokonce mám i funkčního Walkmana, který mi krátí cesty, tak mi prosím nepište odpovědi jako neznalému debilovi ;)

Nejlepší odpověď
Radius

Tak v českých rádiích se moc té zahraniční nehrálo, občas stejná píseň ale od českého zpěváka a s jiným textem.
Ale tenkrát se u nás vysílalo jen na VKV OIRT a VKV CCIR bylo prázdné, a antény a rádia pro CCIR se prodávaly a tak jsem měl na střeše anténu pro VKV CCIR natočenou na JZ tady západně od Prahy hrál pěkně stabilně a bez šumu program Bayern 3 (94.7 a slaběji na 94.4) a tak jsem ho poslouchal, v anténě jsem měl zesilovač pro CCIR, postavený podle amatérského rádia, frekvence záp. rádií a TV vycházely v Amatérském rádiu. Hráli tam normální hity celý den. Při cestách vlakem do Prahy jsem viděl na domech v Praze 6 antény pro CCIR a všechny byly natočené na JZ.
Měl jsem anténu na rotátoru a tak jsem chytal i Rakousko 3 (88.8 a 89.4) nebo radia ze západního Berlína (RIAS 2 na 94.3 byl výborný, tam hráli hity z USA), ale to už šlo hůře.

Dále jsem se učil v Kolíně, a tam se dal večer poslouchat Luxemburg na SV (1440 kHz), tam byl hudební program v angličtině z Londýna každý večer.

Pak přišly satelity, tam bylo spoustu rádií a TV, také program MTV a tam hráli videoklipy trvale…a DMX – tam bylo rádií desítky a ty jsem chytal…přijímač jsem na to měl (+ 140 cm natáčecí parabolu)…

Další odpovědi
briketka10

Police:
V Supraphonu koupenou kazetu v Praze za 100 Kčs
Outlandos d'Amour
jednu za všechny
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=bzRgbrYu­OYE

Od Bob Segera
tyto dvě
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=GztoPwdYn­l4
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Mg2FOymTJnE

Všechna LP od Queen:
oblíbené songy
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=RNoPdAq666g
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Iw3izcZd9zU
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=6c75cOL0G8I
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=rY0WxgSXdEE
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=LfmrHTdXgK4
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=kiAXxH4e5Lw

LP od Pink Floyd do roku 80
několik prvních, když u nich zpíval Syd Barret

V prosinci 2006 vydal David Gilmour vlastní živou verzi prvního singlu Pink Floyd, písně „Arnold Layne“, jakožto poctu Sydu Barrettovi, který zemřel v červenci 2006.
Zaspíval si ji v „Comfortably Numb“ na jednom koncertě Watersova chystaného turné The Wall Live, k čemuž došlo 12. května 2011 v Londýně s Davidem Bowiem.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UUJUUmUU9wM

Další naposlouchané sladby mám
od Supertramp a Genesis.

Všechny uvedené poslouchám stále a ráda.

ten který je

Poslouchal jsem rock a stále poslouchám.Každou sobotu dopoledne jsem chodil na nelegální burzu s gramofonovými deskami.

cynique

Led Zeppelin, Blondie, Genesis, Pink Floyd…
Art Of Noise, Dead Can Dance, Depeche Mode, Recoil… bylo toho víc, samozřejmě.

(ABBA, Boney M, Amanda Lear a mnoho dalších bylo slyšet taky.)

Kepler

Taky jsem poslouchal na CCIR Víděň pomocí vlastnoručně vyrobené antény. Tetka z Rajchu mi posílala elpíčka, většinou jich došla jen tak polovina, protože celníci vykrádali zásilky. Měly téměř cenu zlata, zvláště na tajných pražských burzách. Co jsem poslouchal? Bylo toho moc. Od Beatles a ABBA, přes Cepelíny, Deep Purple a Slejdy až po Pink Floyd a Queen.

Altair-AC

To jsem ještě neexistoval

Arne1

Bylo zde známé vše, co bylo známé na Západě. Představ si, že jsme tehdy dokonce měli rádio a televizi. A že vycházely (a dovážely se) gramofonové desky. Pokud nevíš co to je, tak je to taková černá kulatá placka o průměru 30 cm, má to rýhy a do těch je zapsán zvuk. No a z těchto placek se hrálo v rádiu i na diskotékách. Televizní programy (a rozhlasové samozřejmě) jsme neměli jen české, ale i polské, německé, rakouské (a na Slovensku ještě i maďarské). To je dnes skoro nepředstavitelné, například rakouské programy už jsou pro nás minulostí. Prostě ze všech těchto zdrajů se dala poslouchat a sledovat hudba zahraniční.

quentos

V 70. letech jsem ještě chodil po houbách… v 80. letech jsem poslouchal tak leda šplouchání plodové vody a pak hudbu pro děti…

GM

Janis Joplin, T-Rex, Deep Purple, AC/DC, Iron Maiden, Rolling Stones, Pink Floyd, Guns n´Roses, Queen, Metallica…Na této hudbě jsem vyrůstala a poslouchám dodnes, je skvělá a nepřekonaná přesto, že Janis Joplin zemřela, když mi bylo 12.

briketka10

Radius

Jj Laxík byl super chytila jsem ho na
starým křápu po mým dědečkovi 😁

Radius

Ano, také jsem ho večer poslouchal, na začátku (ve 20 nebo 21 hod) řekli dokonce česky dobrý večer, pak už mluvili jen anglicky…

Radius

Jinak na tom Bayern 3 hráli hity celý den, 5 minut před celou byly vždy reklamy, po celé zprávy, v pátek po 18h hitparáda. Pak začal vysílat nový program: Antenne Bayern, ale současně se začalo VKV plnit našimi vysílači, pak začal vysílat Evropa 2 z Prahy. Před rokem 1990 začal vysílat Noční proud na ČRo 1 po 23 hodině…no kdo to zažil ví. Dala by se o tom napsat celá kniha… (já jsem to zažil ale data a další jsem si nezapisoval…). Stejně jako když se přestala rušit Svobodná Evropa…