Co je význam slova očkování?

Třeba příklad, i když hloupý.. mohu napsat..Očkoval bych všechny děti po narození fotbalem. Může tato věta vyjadřovat to že bych očkoval děti aby měli od narození rádi fotbal? Nebo slovo očkování znamená jen proti něčemu, takže by ta věta znamenala od mala imunitu vůči fotbalu?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nic proti něčemu! Očkovat( alespoň podle mne) znamená iniciovat, vyvolat v omezené míře atp. Očkuje se i v jiných oborech. Na příklad při krystalizaci se také někdy očkuje pro vyvolání vzniku krystalů.

Očkovat ve zdravotnictví znamená vyvolat onemocnění v omezené míře. Proti nemoci pak zafunguje imunitní systém, tím že vzniknou protilátky.

Další odpovědi
Drap

Ano, bylo by to možno tak nazvat. Očkování je v podstatě nasazení jedné věci na věc druhou. Očkuje se třeba i zelenina, stromky I očkování jistých vakcín, je naočkování slabé formy dané nemoci, aby se vytvořili obrané látky.

Kepler

Původně má to slovo dvojí význam: vpravovat ochrannou látku do těla, nebo připojovat očko na podnož. Takže naočkovat děti fotbalem v přeneseném smyslu slova bych vykládal v tom druhém významu.