Avatar uživatele
Bronzový

Co je to Vrub a proc se rika "Na Vrub"...

... ve smyslu "na ukor".

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Překopírovala jsem Ti, proč se něco dělá na vrub. Jinak spojení "na vrub" je předložka s 2. p. - ve významu na úkor (zast. příkoří, újma - na úkor koho, čeho, komu, čemu), na účet - např. penále na vrub dodavatele.
Dělat něco na vrub
Vrub byl původně zářez, zásek, rýha do něčeho (na připamatování něčeho). Vruby se vyřezávaly do tyče nebo hůlky (lískové, vrbové). U Z. Wintra můžeme například číst: „Za víno dáno podle vrubu osmnáct kop.“
Vruby patřily ke starým početním a účetním prostředkům: byla to dvě stejná dřívka nebo hůlky, které se k sobě přiložily a na kterých se současně dělaly zářezy neboli vruby. Jednu hůlku (vrub) si ponechal věřitel, druhou dlužník. Spojení dělat něco na něčí vrub má význam „dělat něco na něčí úkor“. Z 15. stol. je zachován zápis jistého výrobce obuvi o tom, že „dělal pánu obuv ke dvoru, i paní, matce jeho, na týž vrub“. Teprve po vyrovnání účtu se vruby sřízly.
Vedle slova vrub se označovala hůlka i jako vrubovka. Zářez se však nemusel provádět jen na hůlku. Ve starých dřevěných krčmách se sekerou vťal vrub do dřevěné stěny a stejným způsobem si dlužník zaznamenal dluh ve svém dřevěném obydlí. Z toho je odvozeno rčení udělal (v hospodě pěknou) sekyru.
Rabuš, rabuše z maďarského rovás [rováš], má ve staré češtině význam počítaného vrubu. Rabuše se seříznutými vruby bývaly uloženy v pokladně jako účetní doklady a zářezy označovaly také soudní poplatky, které obyvatelé museli platit. Na Hané byla raboša černá tabule v hospodě, která byla rozdělena bílými čarami na tolik oddělení, kolik bylo usedlých v obci. Každé oddělení bylo označeno domovními čísly.

Zdroj: http://kcjl2.upol.cz/krobotova /zajimavosti.doc

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.