Kryšpín

Kdo je to prostý a nespokojený lid?

Četl jsem článek od Vladimíra Dlouhého, který uvádí, že prostý lid je nespokojený, jak se nechá definovat prostý lid ?
Soused má názor, že je to zkušený politik, který již budoval solidně komunismus a nýní údajně bude jako vrchní poradce na pražském Hradě, tudíž je to možná název pro pracujicí, anebo snad i pro lůzu.
Nebo je to podle platu, já mám na př. průměr 315 tisíc českých / když vezmu vrchního manažera České pošty, který má asi 600 tisíc a já o něco méně, takže průměr je poloviční /. Mám jenom stř. vzdělání, pracuji částečně jako ochránce svého chlebodárce, menší přídržtaška a někdy jako mluvčí, rovněž se snažím budovat svědomitě kapitalismus a jsem nadmíru spokojený.
Je tady odborník, jsem prostý, nebo neprostý ?

Nejlepší odpověď
annas

Prostý lid, původně sprostý lid – podobné vysvětlení najdete v otázce.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-si-vysvetlujete-spojeni-sprosty-lid

Projděte si všechny významy slova prostý

" prostý příd. (2. st. -stší, -stější)

1. jednoduchý; nekomplikovaný
tvořit prosté věty
z toho prostého důvodu
prosté vysvětlení/řešení

2.. nenápadný; obyčejný
rostý člověk = bez vyššího vzdělání, společensky neuhlazený
prostý lid = neurozený
být prostého původu = neurozený
prostý voják = bez hodnosti
prostý selský rozum

3. ke kterému nic jiného nepřistupuje; pouhý
rozeznat co prostým okem
prostá fakta
udělat co z prosté zvědavosti"
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/prost%C3%BD

Zde synonyma
"prostý

  1. jednoduchý, střídmý, střízlivý ≠ složitý, komplikovaný
  2. všední (oblečení), skromný, obyčejný, neurozený (člověk) ≠ výstřední (oblečení), honosný (dům)
  3. pouhý
  4. (kniž.)(neutr.) zbavený čeho"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/prost%C3%BD

Který význam bral Vladimír Dlouhý, může vysvětlit jen on.

Další odpovědi
marci1

Nelze jednoznačně odpovědět. Kdysi to byli ti chudí, dnes i střední třída. Tak si vyber. 🙂
„střední a nižší společenská vrstva (prostý lid)“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lid