Avatar uživatele
Registrovaný

Co je to nízkoteplotní rektifikace?

Zpracovávám maturitní otázky a narazila jsem, že dusík se vyrábí pomocí nízkoteplotní rektifikace. Bohužel nevím, oč se jedná.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Rektifikace je destilace , pomocí které se v rektifikační koloně oddělují jednotlivé složky směsi na základě odlišného bodu varu.

Konkrétně při výrobě dusíku se nejprve vzduch zkapalní ( je třeba nízké teploty,
proto potom nízkoteplotní rektifikace ( destilace) . Tento kapalný vzduch se podrobí destilaci ( rektifikaci) na jednotlivé složky z kterých se vzduch skládá.
Jedniotlivé složky vzduchu se potom oddělují v rektifikační koloně. Tedy i na dusík.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

Rektifikace nebo též frakční destilace je druh destilace, neprobíhá však vařením obsahu jednoduché nádoby, ale používá se rektifikační kolona. Kolona je vertikálně umístěná a obsahuje mnoho pater, fyzických přepážek, které umožňují výměnu plynů a kapalin mezi sousedními patry navzájem. (Existují i jiné rektifikační kolony, které nemají fyzická patra, ale jsou naplněny nějakým inertním materiálem, pak se v tomto materiálu při rektifikaci tvoří takzvaná teoretická patra.) Shora se do ní přivádí nástřikem zkapalnělá základní směs (zde vzduch, nebo správněji "bohatá kapalina" - to je terminus technikus ;-) ), případně i zpět zezdola kolony již oddělená složka (tomu se říká reflux). Směs, udržujíc stále podmínky kolem bodu varu, patry propadává dolů a postupně se z ní uvolňuje do plynné fáze složka s nižším (chladnějším) bodem varu, takže v hlavě kolony se nachází plynná fáze níževroucí komponenty (zde dusík) a v patě kolony se shromažďuje kapalná fáze výševroucí komponenty (zde kyslík). Zároveň se plynná fáze "probojovává" stejnými patry vzhůru, dochází tak ke kontinuálnímu promývání plynu kapalinou a tím obohacování kapaliny o výševroucí složku a naopak plynu o složku níževroucí. Pro lepší pochopení si najdi na Wikipedii hesla "frakční destilace" a "kolona (chemie)". Samozřejmě přívlastek "nízkoteplotní" zde neznamená nic jiného, než že proces probíhá při velmi nízkých teplotách, méně než -150°C, neboť kapalný vzduch, dusík i kyslík vřou při takovýchto teplotách.

Zdroj: má práce

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3155
Zlatý quentos 1417
Zlatý mosoj 1376
Zlatý Drap 1174
Zlatý Kepler 878
Zlatý gecco 710
Zlatý led 699
Zlatý marci1 650
Zlatý Lamalam 645
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.