Rokio

Co je to neologismus?

Můj bratranec si myslí, že je to něco nelogického. Já si myslím, že je to nově vzniklé slovo.

Kdo má pravdu?

Nejlepší odpověď
annas

Rokio, několikrát jsem se zmínila, že dost často opakujete své otázky,

Druhá skutečnost, mrkněte se do archivu, dovíte se z příkladů, co je neo-logismus.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=co%20je%20ne­ologismus

1. slova neologismus. Máte pravdu, neologismus je nově vzniklé slovo, které by mělo být logické.

Neologismus ‘nově utvořené slovo’. V18. st. utvořeno k :neo- a ř. lógos – slovo, tedy nové slovo.

I když slovo logika, -logismus mají stejný základ. Takže i neologismus musí dávat smysl, při užití zapojíme rozum.

2. logika ‘věda o zákonech správného usuzování’, logický, logičnost, logik. Přes
lat. logica z ř. logikē̺ (téchnē) tv. od logikós ‘rozumový, rozumný, logický’ od
lógos ‘rozum, slovo, mysl, počet aj.

Neologismus = nové slovo by mělo být logické. Někdy bohužel podle lidové etymologie tomu tak není.

Takže opakuji logika i -logismus (druhá část) slova spolu souvisejí. Neo, neos = nový.

Jiří Rejzek Etymologický slovník

Další odpovědi
seraphico

Ale no tak, Rokio, máš to zapotřebí? Vážně si myslíš, že ti na to někdo skočí? Zeptat se na neologismus, zapojit do toho bratrance a s napětím čekat na odpověď? Přitom stačí napsat slovo neologismus do Googlu a odpověď máš hned. Snažit se získávat body takhle lacino? Máš navíc.

elkon

Asi navíc nemá, když tu stále pokládá zbytečné až nesmyslné otázky, jen aby to naskakovalo.