Gestas

Existuje slovo gativní?

Právě čtu Mildův projev z Žofínského fóra a zarazilo mě v něm toto slovo. Existuje, nebo si to náš prezident dolních tří milionů vymyslel?

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano to slovo existuje a není to antonymum ke slovu negativní, jak by si někdo mohl dovodit. Tím slovem je pozitivní. Nevím , v jakém kontextu to slovo použíl, ale existuje slovo gatismus >> nedodržování osobní čistoty často působící až dojmem schválnosti; inkontinence moče a stolice; projev poškození frontální krajiny mozku. Tolik slovník cizích slov ABZ. Že by to mělo spojitost s „mít v gatích“? 🙂

Další odpovědi
annas

Existuje termín gatismus, jde o psychosyndrom, který se vyznačuje nedodržováním čistoty, působí až dojmem schválnosti.

https://www.wi­kiskripta.eu/w/Pre­front%C3%A1ln%C3­%AD_syndrom

Původ slova" "(francouzské gatter = plenit) gatismus, osobní nečistota, močení a kálení kdekoli; projev poškození frontální krajiny mozku"j.
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/gatis­mus.html

V Korupusu ani v Lexiku není tento výraz „gativní“ uvedený. Zřejmě nějaký „neologismus“.

Ale „gativní“ projev je určitě negativní: .