Avatar uživatele
Psychotic

Jak často se vám stane, že použijete výraz, kterému nikdo nerozumí?

Nedávno jsem použil slovo „stejnítka“, což jsem považoval za všeobecně známé slovo (zjevně mylně – i Odpovědi.cz mi ho v zadání otázky červeně podtrhly), ale nikdo ho neznal. A není to poprvé. Stává se to i vám, že slovo, které považujete za běžné, je pro ostatní španělská vesnice? Jak často?

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, zjentek, Frogman, Danina65, Rokio před 2848 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Jako scrabblistovi celkem často :{)> naposled o víkendu silný soupeř neznal amejvu – partii jsem sice prohrál, ale to, že jsem položil výraz, z něhož měl ještě dlouho voči navrch hlavy, byla dobrá satisfakce…
Často se mi tak stává na mých hodinách angličtiny, to ten výraz samozřejmě pak musím vysvětlit či přeložit… no a v češtině se mi to přihodí jen občas, ale přihodí :{)>

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Vložila jsem podobné otázky s hanáckými výrazy a moravismy. .Můžete se podívat, zda jim odpovídající rozuměli.

Hanácky mluvím už jsen s kamarádkou, když navštívím rodnou obec. zpravdila některým výrazům běžní uživatelé jazyka nerozumějí.

Často se užívá, že někdo nosí vlasy „na pótec“ – na pěšinku.
Těžko pochopitelná jsou spojení, u nichž je široké ê, případně ô , které je nutné slyšet vyslovit.
Děti paskôdijó – dělají neplechu atd..
/Gde deš/ – kde (kam) jdeš x /Gdê deš/ – kdy jdeš?

/On šil/ – on šel x /on šêl šatê/- on šill šaty.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozumite-temto-hanackym-narecnim-vyrazum

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajima-me-zda-rozumite-slovum-z-hanackeho-nareci-zkuste-prosim-nevyhledavat-na-netu

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajima-me-zda-rozumite-slovum-z-hanackeho-nareci-zkuste-prosim-nevyhledavat-na-netu

Ale jinak používám cizí slova, která jsou obecně známá. Občas se objeví problém při pochopení výrazu zde na Odpovědích, pokud jde o zastaralý výraz.

Sama někdy neznám význam, pokud jde o některé neologismy, především ty, které používá mládež.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Výrazy, o kterých nemám páru, nepoužívám. Neologismy se buď uchytí, nebo ne. Nad některými mi zůstává rozum stát.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
MobilManiak

Ono stejnítka znají všichni, ale to slovo už ne 🙂. Stává, ne tak často, ale stává se mi to, ostatní jsou asi hloupí, jinak si to neumím vysvětlit 🙂.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Nikdy. Nikdo neumí méně výrazů, nežli já! Mohl bych s tím do Guinessovy knihy rekordů. Jediné, s čím jsem kdy překvapil či oslnil, bylo- zjentek!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
krabiceodbot

Těžko říct, jestli mi to ten člověk řekne, že neví, co to slovo znamená…Ale snažím se mluvit tak, jak si myslím, že všichni porozumí… 🙂 Nerada uvádím kohokoli do rozpaků…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
prokopius

Ano. Asi tak jednou za měsíc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Danina65

Dík za amejvu, byla to pro mě naprostá novinka.:-) Mohu nabídnout firhaňky.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek