Psychotic

Jak často se vám stane, že použijete výraz, kterému nikdo nerozumí?

Nedávno jsem použil slovo „stejnítka“, což jsem považoval za všeobecně známé slovo (zjevně mylně – i Odpovědi.cz mi ho v zadání otázky červeně podtrhly), ale nikdo ho neznal. A není to poprvé. Stává se to i vám, že slovo, které považujete za běžné, je pro ostatní španělská vesnice? Jak často?

Nejlepší odpověď
quentos

Jako scrabblistovi celkem často :{)> naposled o víkendu silný soupeř neznal amejvu – partii jsem sice prohrál, ale to, že jsem položil výraz, z něhož měl ještě dlouho voči navrch hlavy, byla dobrá satisfakce…
Často se mi tak stává na mých hodinách angličtiny, to ten výraz samozřejmě pak musím vysvětlit či přeložit… no a v češtině se mi to přihodí jen občas, ale přihodí :{)>

Další odpovědi
annas

Vložila jsem podobné otázky s hanáckými výrazy a moravismy. .Můžete se podívat, zda jim odpovídající rozuměli.

Hanácky mluvím už jsen s kamarádkou, když navštívím rodnou obec. zpravdila některým výrazům běžní uživatelé jazyka nerozumějí.

Často se užívá, že někdo nosí vlasy „na pótec“ – na pěšinku.
Těžko pochopitelná jsou spojení, u nichž je široké ê, případně ô , které je nutné slyšet vyslovit.
Děti paskôdijó – dělají neplechu atd..
/Gde deš/ – kde (kam) jdeš x /Gdê deš/ – kdy jdeš?

/On šil/ – on šel x /on šêl šatê/- on šill šaty.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozumite-temto-hanackym-narecnim-vyrazum

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajima-me-zda-rozumite-slovum-z-hanackeho-nareci-zkuste-prosim-nevyhledavat-na-netu

Ale jinak používám cizí slova, která jsou obecně známá. Občas se objeví problém při pochopení výrazu zde na Odpovědích, pokud jde o zastaralý výraz.

Sama někdy neznám význam, pokud jde o některé neologismy, především ty, které používá mládež.

Kepler

Výrazy, o kterých nemám páru, nepoužívám. Neologismy se buď uchytí, nebo ne. Nad některými mi zůstává rozum stát.

MobilManiak

Ono stejnítka znají všichni, ale to slovo už ne 🙂. Stává, ne tak často, ale stává se mi to, ostatní jsou asi hloupí, jinak si to neumím vysvětlit 🙂.

zjentek

Nikdy. Nikdo neumí méně výrazů, nežli já! Mohl bych s tím do Guinessovy knihy rekordů. Jediné, s čím jsem kdy překvapil či oslnil, bylo- zjentek!

krabiceodbot

Těžko říct, jestli mi to ten člověk řekne, že neví, co to slovo znamená…Ale snažím se mluvit tak, jak si myslím, že všichni porozumí… 🙂 Nerada uvádím kohokoli do rozpaků…

prokopius

Ano. Asi tak jednou za měsíc.

Danina65

Dík za amejvu, byla to pro mě naprostá novinka.:-) Mohu nabídnout firhaňky.