Avatar uživatele
annas

Setkali jste se v jazyce se spojkovým spojením jednak – druhak místo jednak – jednak, příp. za prvé / za druhé?

Opět začal školní rok, proto se na mě opět obrátila moje známá, zda se někdo se spojením setkal.


Neslyšela jsem, ale vyhledala jsem na netu.

https://olomou­c.rozhlas.cz/spoj­kova-dvojice-jednak-druhak-7985295

Tato spojení užívali W+V jako jazykovou hříčku na jevišti, později v korespondenci.

Jejich jazykový experiment s rozšířil a používá se v tisku za uvedená spojení v otázce.

Připište prosím k odpovědi v anketě několik slov. Děkuji.

Hlasujte v anketě

Upravil/a: annas

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, fcoop, dust8, independent, aliendrone před 1671 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Ano

Několikrát, ale je užívané poměrně zřídka.Napadlo mně, zda někdo použil i třeťjak ?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Ano

Ano, setkala a občas to i sama použiji → spíše pro pobavení.

Zajímalo by mne, jak by to vypadalo při větších počtech možností,
třeba při třech, čtyřech, …

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Ano

Tady to používá aliendrone, ale slyšel jsem to i od jiných.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
nyjono

Ano

Ano. Někdo z mého okolí používá obě slova. Jednak i druhak.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Ano

Zde běžně (Podkrkonoší), dokonce i „třeťak“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Jiná odpověď

Hmmm, až DOTEĎ jsem si se sobě vlastní slušivou skromností myslel, že jde o MŮJ VLASTNÍ příspěvek k obohacení českého jazyka. No není to ani poprvé a nejspíš ani naposledy, co jsem objevil/vymyslel něco dávno známého, vlastně bych měl na to už být zvyklý. :D

Jen jsem měl za to, že NEJDE o spisovné vyjádření, ale když se to dokonce používá v tisku… Sakra, asi budu muset vymyslet něco JINÉHO, chjo. ;) :D

Pokud tedy nepočítám sebe, tak jsem toto užití jinde nezaregistroval.

BTW – Kepler je nadstandardně všímavý, dávejte si na něj MAJZLA! ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Ano

Ano, ale je to neologismus. Pochopitelně nesprávný. Zasjímalo by mě, jak by zněl takový výraz ve smyslu za třetí, za čtvrté…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Klaproth

Ano

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

Drap
Několikrát, ale je užívané poměrně zřídka.Napadlo mně, zda někdo použil i třeťjak ?

Jasně. A pokračuje to až po Smoljak 😉

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Ivzez: jednak, druhák, třeťák, čtvrťák, páťák…a jsme opět v ZŠ. Jak prosté! 🙂

před 1671 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

To mě také napadlo, ale nějak mi tam „nesedí“ dlouhé á…

před 1671 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Kepler,.

připomněl jste mně aliendrona, vybavila jsem si to, ale domnívala jsem se, že je to překlep.

Jinde jsem to ale neregistrovala. Dívka mě dotazem překvapila.

před 1671 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Tak aliendrone je PŘEKLEP?!? Něco jako nedopatřením vytřesený/vyklepaný omyl?!? TSSSSS! TSSSSS! https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QdTMmKiN­pg4

Vidíš to Keplere? Pořád říkám, že ženy jsou nebezpečné a STRAŠLIVÉ bestie, oproti chlapům. Maník ti dá leda tak přes hubu (když je dost dobrej a hustej), OK. Na sebevědomí nakládačka sice nepřidá, ale obvykle se to dá překousnout dřív, než se to fyzicky zahojí.

Zato ŽENA s tebou zorá 20 lánů pole, pak vytře letiště a nakonec pohodí v příkopu u silnice s egem rozdupaným na prach a sebevědomím na nule. A to se ani nemusí moc namáhat! ;) :D :D

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nejde o Váš nick, ale o výraz druhak… Mea culpa, že jsem výraz druhak neopakovala. YU – děsivé …

K Vašim neologismům zřejmě patří pojmenování své sestry/ svých sester. Mladší starší nebo starší mladší? Nejsem si jista, zda ta druhá je starší starší…

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nejde o Váš nick, ale o výraz druhak… Mea culpa, že jsem výraz druhak neopakovala. YU – děsivé …

K Vašim neologismům zřejmě patří pojmenování své sestry/ svých sester. Mladší starší nebo starší mladší? Nejsem si jista, zda ta druhá je starší starší…

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Xixixi, mám 2 a OBĚ jsou starší než já. Výraz „starší mladší“ nepoužívám. Takže jen „mladší starší“ a „starší starší“ A co vůbec skara… BABIZNY PRUDIVÉ to jsou, aby bylo úplně jasno! ;) :D :D

před 1669 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek