Complex

Jak vysvětlíte pojem, že je něco „upozaděné“?

Nejlepší odpověď
annas

Přídavné jméno je odvozené od slovesa upozadit.

"Hloupě použité předpony

"Spousta lidí se snaží zjednodušit si vyjadřování tím, že vytvářejí pozoruhodná (rozuměj, směšná) slova, když nechtějí vyjádřit myšlenku dvěma slovy.

Klasickým příkladem je celkem hojně používané slovo „upozadit“. Má význam spojení „odsunout do pozadí“.

V češtině zkrátka nelze vytvářet nové výrazy jednoduše tím, že bezhlavě připojujeme předpony a přípony k existujícím slovům s tím, že ono to nějak dopadne. Samozřejmě nemůžeme vyloučit, že konkrétně slovo „upozadit“ se jednoho dne objeví ve slovníku coby oficiální výraz. Zatím to tak ale není, a pokud má být náš verbální či psaný projev důstojný, rozhodně se takovým slovům vyhněme."

https://www.in­terval.cz/clan­ky/hrichy-pro-sileneho-korektora-jak-netvorit-slova/

„upozaditi dok. zast. a řidč. hovor. odsunouti do pozadí, učiniti méně významným n. důležitým.“

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=upo­zaditi&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

"upozaditi dok. zast. a publ. zatlačit, odsunout do pozadí, učinit méně významným n. důležitým:

https://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=upo­zaditi&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no

Dnes toto sloveso opět ožilo v publicistice.

Další odpovědi
Edison

Jedná se o slovo novodobé, jako antonymum ke slovu „upřednostněné“. Vzniklo úplně stejně blbě jako slovo „druhak“, jako vyšší stupeň ke slovu „jednak“, ačkoli správné použití slova „jednak“ je ve smyslu „tak“, ale i „tak i tak“, čili správně by se mělo místo „druhak“ používat rovněž „jednak“. Např.: „Jednak se stalo to a jednak se stalo ono…“ Neznačí to ani pořadí, ani množství, ale označuje „prvek“ výroku obecně. Další taková podivná mluva je, že dnes se „nedebatuje o něčem“, ale „debatuje se něco“. Dále „bude / bylo uděláno“, „bylo / bude rozhodnuto“… V lepším případě „udělá se“, „rozhodne se“… Ty první tvary jsou vysloveně cizího původu, ale společně s těmi druhými tvary dávají mluvčímu široké možnosti na nikoho neukázat. Ono to přeci jen zní jinak, když místo „rozhodneme o něčem“ řekne spíše „bude rozhodnuto něco“. Jistě ten rozdíl je cítit… Ale dnešní generace řekne: „Vždyť je to jedno, smysl je z toho poznat…“ Ale ta neosobnost, ta síla zbavit se zodpovědnosti… to je do nebe volající…

marci1

Upozadit?
"Upozadit=přeřadit [koho] někam na konec vyřadit z výběru (opak upřednostnění/ preference)
https://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=upo­zadit

elkon

Nevím, proč k tomu psát sáhodlouhé řeči. Upozaděné, nebo také méně důležité.

mosoj

Nevím, ale viděl jsem již dost upozaděných žen.