hapiky

Kdo je nebezpečnější? Hloupý přítel, nebo moudrý nepřítel?

Nejlepší odpověď
annas

Co rozumět pod slovem moudrý a hloupý? Z toho se pak odvíjí, že oba mohou ublížit – hlupák někdy neúmyslně, jiny úmyslně (menší zlo), přítel záměrně (to je větší zlo) i neúmyslně. Jenže i zrada přítele přebolí …

Jenže ani jeden nemusí vědět, zda je hloupý, nebo moudrý.

„Hloupý si myslí, že je moudrý, ale moudrý člověk ví, že je hloupý“
WA. Shakespeare

Rovněž platí:

  1. "Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví, co je třeba. Seneca
  2. „Pro hlupáka není nic lepšího než mlčet, Ale kdyby to věděl, nebyl by už hlupák.“ Saadí

Za nejnebezpečnějšího nepřítele považuji člověka lhostejného.

"Nebojte se nepřátel, v nejhorším vás mohou zabít! Nebojte se přátel, v nejhorším vás mohou zradit!

Bojte se však lhostejných, neboť za jejich přihlížení a tichého souhlasu se děje všechno zlo světa" Bruno Jasenski
--

Další odpovědi
ivzez

Nebezpečnější je hlupák.
Nenahlédne dosahu (dopadu) svého jednání.

marci1

Africké přísloví tvrdí: „Chytrý nepřítel je lepší než hloupý přítel.“ 🙂

zjentek

A nechtěl ses zeptat, kdo z nich je pro člověka přijatelnější či dokonce prospěšnější, aby to trochu dávalo nějakej smysl? Ti z tvý otázky jsou totiž velice nebezpeční oba!

Sebevědomí

Myslím, že tahle otázka bude jen těžko hledat odpověď. Myslím, že nebezpeční mohou být oba, ale záleží na situaci. Nejlepší je vyhnout se oběma typům.

Jiří Bohumil

Bez ohledu na přísloví od marci1 si myslím, že obě varianty jsou velmi nebezpečné. Nejlepší je „sublimát“ moudrý přítel. 🙂

Kepler

Sice se říká, že nejhorší katastrofa je srážka s blbcem, ale na druhé straně ti to chytrý nepřítel může zavařit takovým způsobem, na který by žádný blbec nikdy nepřišel…