Avatar uživatele
Douby

Co dělat po vytržení zubu?

Dobrý den, chtěl bych se zeptat , co mám a nemám dělat po vytržení pětky zubu nahoře, kdy můžu začít jíst a pít a jestli si mám nějak dávat pozor na vzniklou díru po zubu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Damiana, Petra09, IK před 4378 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Damiana

Kromě zásady nejíst 3 hodiny po výkonu, je jednou z nejdůležitějších věcí nekouřit po dobu 48–72 hodin od vytržení zubu, protože kouř může bránit hojícímu procesu a způsobit tak mnohá další rizika. V prvních dnech je rovněž důležité udržovat danou oblast tak čistou, jak je to jen možné, podporovat tak hojení a zabránit vzniku infekce. Při čištění zubů je nutné dbát zvýšené opatrnosti v okolí vytrženého zubu. Při žvýkání potravy je nutné nezatěžovat postiženou oblast a pokud možno zabránit vniknutí potravy do rány. Po každém jídle by měl následovat výplach úst teplou slanou vodou. Při bolesti a otoku se doporučuje přiložit balíček s ledem na tvář po dobu 15 min, pak na 15 min odložit, a takto to opakovat několik hodin. Také pomáhá cucat kostku ledu. Slabé krvácení lze utlumit přiložením čajového sáčku, u závažnějšího a déle trvajícího stavu je nutné kontaktovat lékaře.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
auluk

To vám měl říct zubař, ale pokud vám ještě nedával někam plombu, tak snad nic, já jsem normálně po vytržení zubu mohla jíst všechno.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
IK

Zubař ti to určitě řekne než tě pustí z ordinace, když ne tak se zeptej.
Doporučuje se studené, ale mně se právě po zmrzlině kterou doporučují obvykle díra zanítí, takže myslím že je lepší něco bez cukru. Dělá mi dobře studený a hořký čaj, po něm odezní umrtvení a nezačne mě to tak bolet jako po zmrzlině.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Bezprostředně po vytržení zubu jsem obvykle moc hlad neměl. A pokud ano, tak jsem si dal raději tekutější stravu bez nutnosti kousat. Nedoporučuji pít a kloktat heřmánek. Rychle hojí a je lépe, když se čerstvá rána vyčistí sama. Druhý den pokud to již nebolelo jsem jedl normálně.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Petra09

Hlavne to nevyplachuj at se ti rana zahoji co nejdriv a jist se muze tak za 2h po vytrhnuti ale ze zacatku spis jidlo co neni namahani na kousani a kousej vic na druhou stranu ale tak do 4 dni by to melo byt zahojeny.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Jiří Sova

Před operací mě čeká vytrhnutí asi 8 zubů, musí se to zvládnout hned po sobě. Jaké máte zkušenosti s jídlem po takovém velkém zásahu? co se dá jíst bez zubů?

před 1469 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Renikled

Byl jsem po autonehodě v podstatě bez většiny zubů, a nemohl jsem nic jíst. Dostával jsem v nemocnici nutridrinky, které jsou některé sladké, ale dostával jsem i slané, protože na sladkém člověk dlouho nevydrží. Ptal jsem se tehdy sestřičky, a říkala že se to používá jako kompletní náhrada stravy u takových pacientů, tak by to pro Vás mohla být cesta.

před 1468 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Jiří Sova

Nevíte náhodou jak se to jmenovalo? nebo kde bych to mohl sehnat? záleží jestli to nemají jen v nemocnicích…

před 1466 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Renikled

Ne ne nutriční drinky Nutricomp si koupíte v lékárně nebo i na internetu. Stačí se podívat přes vyhledávač. Doporučuji koupit si jak sladkou tak i slanou variantu, aby se to dalo nějakým způsobem střídat.

před 1463 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pedol

Nevyplachovat, ránu nevysávat, nešmejdit v ráně jazykem.
http://www.nechci­kazy.cz/hojeni-extrakcni-rany

před 2827 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek