mobericsson

Co bys udělal, kdyby něco duchovního vyvrátilo tvé vědecké přesvědčení?

Nejlepší odpověď
Ametyst

Asi bych byla ráda. Jsem open-minded.

Další odpovědi
da ny

Kdyby mi někdo ještě před 25 lety řekl, že mne budou zajímat a setkám se s „nevědeckými nesmysly“, poslala bych ho do háje ;D
Jsem otevřená všemu. Přijala/uvítala bych setkání, poznatky, v rámci svých, lidských možností. S mnohými „jevy“, jsem se setkala. Jiné i vědomě užívám

Disraeli

Jedno má fanatismus společné, že uznává jen to svoje. Zásadní problém fanatických věřících (esotericky a duchovně založených) a fanaticky vědecky založených je, že duchovno a vědu staví do neustálého rozporu. Není důvod proč by si něco takového mělo odporovat. Že věda zatím něco nedokáže vysvětlit, popsat ani prokázat, neznamená, že to není. Že existuje bůh, bohové, vyšší síly, duše, nadpřirozeno, (…) to samozřejmě taky nijak nepopírá vědu. Věda zase často říká jak, ale neříká proč. Věda vlastní neříká nic, to vědci. My jako lidstvo jsme na samém počátku objevování – ani nevíme, kolik toho nevíme – je chybou odsuzovat nebo šmahem něco zavrhovat, když to nemůžeme prokázat ani vyvrátit. Více než možné je, že naše veškeré vědomosti/znalosti obsahují malilinkatý zlomek všech potenciálních možností (pokud vědění není nekonečné a nemá hranic, což je taky možné). rovněž je ale chybou jít do rozporu s vědeckými fakty (vůči různým konspiracím).
Vědecký fanatismus taky není lepší, než jiný. Neexistuje „objekvitnější“, správnější fanatismus, v obou případech je to o nedostatku otevřenosti, i když si vědecky založení skeptikové myslí, že jsou nějka nad věcí… je akorát pohodlnější opírat se o vědu a nepřipouštět „něco“ jiného, něco víc. Taky věda ani racionálno nejsou neomylné, vždy pravdivé nebo zcela pravdivé.

Největší filozofové, vědci, objevitelé, polyhistorové a vůbec géniové od starověku po 20. století byli silně nábožensky založení. I průkopníci oborů různých věd – včetně třeba psychologie, sociologie, antropologie – nebo teoretici evoluce. Byli věřící – i když z různých dob, kultur a náboženství.
Pokud (nebo až) věda popíše magii/nadpřirozeno, duši, bude to pořád nadpřirozeno, bude to pořád věda? Nebo obojí splyne, či jen věda bude mít širší obzor a nadpřirozeno se stane vysvětlitelné přirozeno?

Drap

Nelze odpovědět. Toto je otázka pro děti z prvního stupně ZŠ. Co by kdyby nikdo z nás neví, jak by se zachoval.

Kelt

Je třeba být konkrétní. Ale v mém případě, i když mám vědecké vzdělání, tak pokud někdo v uzavřené místnosti vypustí ducha, tak okamžitě větrám.

paul1

Zatím moje přesvědčení se snažili vyvrátit bezduchým argumenty (marně).

Disraeli

Je zajimavé až směšné, že mezi nadpřirozeno se řadí i docela protichůdné jevy. Například magie a duchovno, ale i třeba mimzemšťané. Zkrátka cokoli, co pro nás právě teď není přirozené = vědou dokázané. Proč tedy sci-fi není taky nadpřirozeno… tam přece taky spadají ti mimozemšťané, tak proč ne i technologie všeobecně.
Nadpřirozené schopnosti, tzv duchovní schopnosti zcela jistě budou určitě taky možné – duchovně nebo i technologicky. Pro nás teď nepředstavitelné (z vědeckého hlediska) tedy nadpřirozené, ne-přirozené. (Doposud) nepoznané, neznamená neexistující.