pánŠtě

Co by se dělo, kdyby změna letního času proběhla pouze o půl hodiny dopředu?

co by se dělo kdyby se posunul čas pouze o půl hodiny dopředu a víc by se s časem už nikdy nehýbalo? Žádná změna z letního na zimní a zpět atd. Fungovalo by to teoreticky? Musela by změna času proběhnout po celém světě?

Nejlepší odpověď
Dochy

Skoro souhlasím s DRAPem. Jen bych opravil: „Nebylo by lepší, nechat ZIMNÍ čas, což je současně čas středoevropský a už nikdy s tím nehýbat.“

Středoevropský je pro nás základ a blíží se skutečnému slunečnímu času. Středoevropský letní je oproti slunečnímu posunut. Pokud z nějakého důvodu chcete vstávat dřív, nic vám nebrání. Vždyť veškeré termíny byli vytvořeny proto aby vyhovovali našim zvyklostem a schopnostem. Ne proto aby vyhovovali letnímu či zimnímu času. Takže je možné si dohodnout pracovní dobu – tím nemyslím, že si jeden člověk dupne a bude chodit na směny o hodinu později, ale že se zaměstnanci (odbory) se zaměstnavatelem dohodnou na jiných časech. Mnoho zaměstnavatelů, pokud to práce umožňuje, dává pracovníkům v jistých mezích volnost. Lze dohodnout i posunutí začátku vyučování na ZŠ. Všechny termíny si zkrátka vymysleli lidé a mohou je změnit. Změnit nemohou pouze čas východu a západu slunce 😉

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě že by to fungovalo. Čas je jen námi vytvořená hodnota. Nastaly by velké problémy z mezinárodního hlediska, měly by jsme čas oproti jiným posunutý o půl hodiny. Bylo by to velmi náročné na sladění jízdních řádů a podobě. Nebylo by lepší, nechat změnu přejít na letní čas, což je současně čas středoevropský a už nikdy s tím nehýbat. Bylo by to tak jak to fungovalo už stovky let před zavedením zimního času.

led

Astronomický čas sa nemení, mení sa len náš miestny, slnečný, vzhľadom na ekonomické požiadavky, hlavne ide o využívanie elektrickej energie.