annas

Člověk člověku vlkem? Nebo spíš člověk člověku člověkem? Vždyť vlci jsou oproti člověku zcela neškodná zvířata.

1. „Vlci nezabíjejí vlky. Zmije nenapadne zmiji. Pouze v pestrém společenství lidí si musí dát pozor bratr na bratra.“ — Dean Ray Koontz

https://citaty­.net/citaty/278547-dean-ray-koontz-vlci-nezabijeji-vlky-zmije-nenapadne-zmiji-

2. „Proč byl vlk kdysi obecně považovaný za symbol zkaženosti mezi divokými zvířaty, zatímco dnes pro mnohé představuje vznešenost přírody?“ – Peter Steinhart

http://druido­va.mysteria.cz/ZVI­RATA_A_ROSTLI­NY/VLCI_VZPOMI­NANI.htm

3. "Jak chápete indiánskou moudrost? V každém z nás probíhá bitva mezi dvěma vlky – dobrým a špatným? Který vyhraje?

https://www.vi­ra.cz/texty/clan­ky/dva-vlci-v-nas

4. Neměli by se lidé řídit „vlčí zásadou“?

„Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků.“ – Elli H. Radingerová

https://www.kos­mas.cz/knihy/239215/mou­drost-vlku/
--

Obrázek
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2016/08/10/13/32/wolf-1583199_960_720.jpg

Vlk a pohádky … ´

Nejlepší odpověď
Drap

Moc pěkná otázka. Ano je to přesně tak. Mám rád vlky, jejich život a vše kolem nich. Stále znovu a znovu žasnu nad jejich sociálním systémem. Kéž by jsme to jako lidé dokázali alespoň napodobit.
2 . Pro mne skutečně představuje vznešenost a moudrost přírody. Špatné vlastnosti jim byly přisuzovány myslím hlavně díky tomu, že občas nějaké zvíře napadli. Vlci se však chovali zcela přirozeně. V přírodě likvidují převážně slabší a nemocné jedince a tím vlastně zachovávají zdravou přírodu. Jsou ideálním regulátorem.
3. Jaký ten vlk bude je snadné. Ta indiánská moudrost pokračuje. Vyhraje ten vlk, podle toho, kterého víc krmím. Ten bude silnější a vyhraje. Pokud tedy budu dobrý a budu dělat dobré věci, vyhraje ve mě ten dobrý a naopak.
4. Pokud by to lidé dokázali, bylo by to skvělé. Odpadli by všechny spory a nevraživost mezi lidmi jedné skupiny, nebyly by spory mezi příbuznými, o každého by by bylo postaráno.

Další odpovědi
Kepler

Společenství vlků a lidí nelze srovnávat. Vlčí smečky mají přísnou hierarchii a příkladnou spolupráci. Vědí, že jinak by jako vlk samotář měl menší šanci k přežití. Vlk si bohužel získal pověst zlého zvířete, ale neprávem. Zatímco chování člověka k člověku je prezentováno jako lidské a je to pokrytecké, i když někdy prokazují účast a snahu pomoci. Nazvat lidské chování jako zvířecké je urážka fauny.

orestez

  1. když jsou v zápřahu 3 lidé, 2 tvoří koalici a třetí je blbec.
  2. Z novinky cz: https://www.no­vinky.cz/clanek/za­bijel-bez-mrknuti-oka-petinasobny-vrah-oto-biederman-dostal-pred-20-lety-dozivoti-40071433

Nebo horší:

https://www.no­vinky.cz/clanek/ob­zaloba-unesl-mladika-a-nechal-ho-umirat-v-zumpe-40071312

hapiky

No, ale musím namítnout, že Bůh přece stvořil člověka k obrazu svému.
Jistě, ten obraz zřejmě skončil, když snědli to jablko. Tedy obraz asi zůstal, ale povaha, vyspělost v myšlení čili to, co člověk je i to, co má společného se zvířaty, to zůstalo, nebo bylo tzv. přihozeno, aby to neměl úplně lehké, když to mohl mít lehké a nechtěl.

aliendrone

Nevím k čemu jsou dobrá tato „idiotmoudra“. Porovnávat společenství vlků a lidí a vyzdvihovat vlčí „pozitivní morální chování“ v porovnání s lidmi je stejně pitomé, jako vychvalovat cnosti dětského kuličkového počitadla v porovnání s PC, jelikož se nedá hacknout, zavirovat, nepotřebuje elektřinu a vůbec. :(

ad 1 – Typická ukázka toho, když se blbeček snaží „vypotit moudro“ za každou cenu, aniž by se obtěžoval před tím něco zjistit. Vlci ZABÍJÍ jiné vlky, stačí k tomu třeba taková maličkost, jakou je že vlk není členem smečky a ocitne se na jejím teritoriu. Dalo by se to formulovat MNOHEM lépe.

ad 2 – Nevím, že by byl vlk považován za „symbol zkaženosti“, každopádně byl po tisíce generací velice nenáviděným (a OBÁVANÝM) neúprosným nepřítelem lidí – z pochopitelných důvodů. Dnes, když je „po válce“, při které byli vlci témeř vyhubeni a již několik lidských generací nemá přímou zkušenost s vlčí smečkou je snadné se oprostit od nenávisti i zloby a zaujmout seriózní stanovisko.

To je podobné, jako s bolševiky. V mládí jsem ty nařvaný držky jisté si svojí nedotknutelností doslova nenáviděl za hranice rozumu. I kdyby bolševik „snesl modré z nebe“, stejně by to tehdy podle mne bylo „špatné“ podle principu, že když je to bolševické, tak to MUSÍ být špatné!

Dnes, když bolševik díkybohu zmizel v záchodu dějin a kopat do jeho mrtvoly mi přijde dětinské (i když „statečných“, kteří DNES tak – oproti minulosti – RÁDI činí je STÁLE DOST), jsem schopen zaujmout racionálnější/ob­jektivnější stanovisko a přiznat mu i pozitiva, kterých zcela nepochybně také dosáhl. S vlky je to stejné.

ad 3 – Chápu to jako elementární lidskou dialektiku, bez dalšího čistě empiricky objevenou. Ptát se „kdo vyhraje“ sice jde, ale smysl to má stejný jako ptát se na totéž v zápase „den vs noc“.

ad 4 – Vlci nemají zásady, ale instinkty, to se paní Radingerová mýlí a proto je její tvrzení blbost. Pokud bych ale z výroku odmyslel „to jsou zásady vlků“, tak musím souhlasit s tím, že jsou to ušlechtilé a následováníhodné zásady. Moc se mi líbí to „nikdy si nepřestávej hrát“, na tyhle věci „mudrcové“ ČASTO zapomínají. ;) :)

annas

aliendrone,

narazila jsem na netu na knížku Moudra vlků, kterou napsala uvedená spisovatelka.

Znám vlky jen z pohádek, dále z TV, že se u nás objevili. Člověk člověku vlkem je biblické, ale podle spisovatelky neplatí jako zlo, jak jserm jeho význam znala.

Vždy mě zajímá názor, byť s ním občas nesouhlasím, ale přemýšlím o něm.

aliendrone

Také jsem na vlastní oči vlka nikdy neviděl. A popravdě ani bych vidět NECHTĚL, protože za normálních okolností jsou to plaché šelmy, spatřit se dají obvykle jen v situaci, která nevoní „pozorovací pohodou“. :)