Avatar uživatele
Zlatý

Člověk člověku vlkem? Nebo spíš člověk člověku člověkem? Vždyť vlci jsou oproti člověku zcela neškodná zvířata.

1. "Vlci nezabíjejí vlky. Zmije nenapadne zmiji. Pouze v pestrém společenství lidí si musí dát pozor bratr na bratra." — Dean Ray Koontz

https://citaty.net/…

2. "Proč byl vlk kdysi obecně považovaný za symbol zkaženosti mezi divokými zvířaty, zatímco dnes pro mnohé představuje vznešenost přírody?" - Peter Steinhart

http://druidova.mysteria.cz/…

3. "Jak chápete indiánskou moudrost? V každém z nás probíhá bitva mezi dvěma vlky - dobrým a špatným? Který vyhraje?

https://www.vira.cz/…

4. Neměli by se lidé řídit "vlčí zásadou"?

"Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků." - Elli H. Radingerová

https://www.kosmas.cz/…
--

Obrázek
https://cdn.pixabay.com/…


Vlk a pohádky ... ´

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Moc pěkná otázka. Ano je to přesně tak. Mám rád vlky, jejich život a vše kolem nich. Stále znovu a znovu žasnu nad jejich sociálním systémem. Kéž by jsme to jako lidé dokázali alespoň napodobit.
2 . Pro mne skutečně představuje vznešenost a moudrost přírody. Špatné vlastnosti jim byly přisuzovány myslím hlavně díky tomu, že občas nějaké zvíře napadli. Vlci se však chovali zcela přirozeně. V přírodě likvidují převážně slabší a nemocné jedince a tím vlastně zachovávají zdravou přírodu. Jsou ideálním regulátorem.
3. Jaký ten vlk bude je snadné. Ta indiánská moudrost pokračuje. Vyhraje ten vlk, podle toho, kterého víc krmím. Ten bude silnější a vyhraje. Pokud tedy budu dobrý a budu dělat dobré věci, vyhraje ve mě ten dobrý a naopak.
4. Pokud by to lidé dokázali, bylo by to skvělé. Odpadli by všechny spory a nevraživost mezi lidmi jedné skupiny, nebyly by spory mezi příbuznými, o každého by by bylo postaráno.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Společenství vlků a lidí nelze srovnávat. Vlčí smečky mají přísnou hierarchii a příkladnou spolupráci. Vědí, že jinak by jako vlk samotář měl menší šanci k přežití. Vlk si bohužel získal pověst zlého zvířete, ale neprávem. Zatímco chování člověka k člověku je prezentováno jako lidské a je to pokrytecké, i když někdy prokazují účast a snahu pomoci. Nazvat lidské chování jako zvířecké je urážka fauny.


Avatar uživatele
Bronzový

3) když jsou v zápřahu 3 lidé, 2 tvoří koalici a třetí je blbec.

1) Z novinky cz: https://www.novinky.cz/…

Nebo horší:

https://www.novinky.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

No, ale musím namítnout, že Bůh přece stvořil člověka k obrazu svému.
Jistě, ten obraz zřejmě skončil, když snědli to jablko. Tedy obraz asi zůstal, ale povaha, vyspělost v myšlení čili to, co člověk je i to, co má společného se zvířaty, to zůstalo, nebo bylo tzv. přihozeno, aby to neměl úplně lehké, když to mohl mít lehké a nechtěl.


Avatar uživatele
Stříbrný

Nevím k čemu jsou dobrá tato "idiotmoudra". Porovnávat společenství vlků a lidí a vyzdvihovat vlčí "pozitivní morální chování" v porovnání s lidmi je stejně pitomé, jako vychvalovat cnosti dětského kuličkového počitadla v porovnání s PC, jelikož se nedá hacknout, zavirovat, nepotřebuje elektřinu a vůbec. :(

ad 1 - Typická ukázka toho, když se blbeček snaží "vypotit moudro" za každou cenu, aniž by se obtěžoval před tím něco zjistit. Vlci ZABÍJÍ jiné vlky, stačí k tomu třeba taková maličkost, jakou je že vlk není členem smečky a ocitne se na jejím teritoriu. Dalo by se to formulovat MNOHEM lépe.

ad 2 - Nevím, že by byl vlk považován za "symbol zkaženosti", každopádně byl po tisíce generací velice nenáviděným (a OBÁVANÝM) neúprosným nepřítelem lidí - z pochopitelných důvodů. Dnes, když je "po válce", při které byli vlci témeř vyhubeni a již několik lidských generací nemá přímou zkušenost s vlčí smečkou je snadné se oprostit od nenávisti i zloby a zaujmout seriózní stanovisko.

To je podobné, jako s bolševiky. V mládí jsem ty nařvaný držky jisté si svojí nedotknutelností doslova nenáviděl za hranice rozumu. I kdyby bolševik "snesl modré z nebe", stejně by to tehdy podle mne bylo "špatné" podle principu, že když je to bolševické, tak to MUSÍ být špatné!

Dnes, když bolševik díkybohu zmizel v záchodu dějin a kopat do jeho mrtvoly mi přijde dětinské (i když "statečných", kteří DNES tak - oproti minulosti - RÁDI činí je STÁLE DOST), jsem schopen zaujmout racionálnější/objektivnější stanovisko a přiznat mu i pozitiva, kterých zcela nepochybně také dosáhl. S vlky je to stejné.

ad 3 - Chápu to jako elementární lidskou dialektiku, bez dalšího čistě empiricky objevenou. Ptát se "kdo vyhraje" sice jde, ale smysl to má stejný jako ptát se na totéž v zápase "den vs noc".

ad 4 - Vlci nemají zásady, ale instinkty, to se paní Radingerová mýlí a proto je její tvrzení blbost. Pokud bych ale z výroku odmyslel "to jsou zásady vlků", tak musím souhlasit s tím, že jsou to ušlechtilé a následováníhodné zásady. Moc se mi líbí to "nikdy si nepřestávej hrát", na tyhle věci "mudrcové" ČASTO zapomínají. ;) :)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

annas

aliendrone,

narazila jsem na netu na knížku Moudra vlků, kterou napsala uvedená spisovatelka.

Znám vlky jen z pohádek, dále z TV, že se u nás objevili. Člověk člověku vlkem je biblické, ale podle spisovatelky neplatí jako zlo, jak jserm jeho význam znala.

Vždy mě zajímá názor, byť s ním občas nesouhlasím, ale přemýšlím o něm.

Avatar uživatele
Stříbrný

aliendrone

Také jsem na vlastní oči vlka nikdy neviděl. A popravdě ani bych vidět NECHTĚL, protože za normálních okolností jsou to plaché šelmy, spatřit se dají obvykle jen v situaci, která nevoní "pozorovací pohodou". :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 5601
Zlatý led 3004
Zlatý hanulka11 2783
Zlatý annas 2548
Zlatý briketka10 2455
Zlatý Kepler 1909
Zlatý marci1 1854
Zlatý quentos 1708
Zlatý mosoj 1588
Zlatý iceT 1584

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.