annas

Člověk by neměl připustit, aby se cit pro spravedlnost zvrhl pouze v pomstychtivost. Kdo se strefí do 2., sám padne?

1.Jerome Klapka Jerome 2. Patricei Holečková – vše zkráceno

Zdroj
ad 1 Tajenka křížovky z č. 15/2021 z přílohy Víkend MF Dnes .
ad 2 https://citaty­.net/autori/pa­tricie-holeckova/?page=3

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/ty­gr-ko%C4%8Dka-velk%C3%A1-ko%C4%8Dka-zv%C3%AD%C5%99e-3264048/

Nejlepší odpověď
Ametyst

Cit pro spravedlnost není totéž jako chopit se akce a bojovat za spravedlnost. Proto ta údajná pomstychtivost je až mnohem pozdější, a hlavně ojedinělý jev.

Další odpovědi
Mr. Marek

Toto krásně sedí dnes na progresivní levici, která se maratónem po rovnosti a spravedlnosti mstí zejména lidem úspěšným, kteří vytváří nějaké (nebo uchovávají tradiční) hodnoty. Jako šelmy číhají na svou kořist, protože sami nic kladného do společnosti nedávají, jen zášť a spory mezi lidmi. Chtějí diktovat pravidla jak se chovat a žít, ale sami nejsou schopni kolikrát reflektovat svoje chyby a nedostatky.

Cit pro spravedlnost tkví v přirozené kontinuitě, během které jsou lidé bystří a sledují, zda se někde neutahují opasky, či není způsobeno bezpráví. Paradoxně ti, kteří nejvíce volají po bezmezné spravedlnosti a rovnosti, ji sami mohou odsunout do pozadí. Však na to doplatily totalitní režimy, krásná slova o spravedlnosti jsme slýchávali od komunistů. a jak to dopadlo…Pamatujme na to. Radikalismus byl vždy cesta do háje a hledání problému, kde není, je také varovný signál. A to nezmiňuji ekonomický prospěch těch, kteří ty lidi jen využívají (mají tak pocit, že jsou to revolucionáři pokroku).

aliendrone

  1. Krásná myšlenka, kdo by nesouhlasil? Bohužel sedím nyní v křesle, kafíčko, kopyta vyhozená na stole – pohodička, to se to souhlasí. Ale až vstanu a vyrazím ven, tak tam je REALITA a hraje se podle JINÝCH pravidel. Tím neříkám, že by se člověk neměl snažit, jen konstatuji zjevný fakt.
  2. No, pokud se strefí pořádně jako PRVNÍ, tak obvykle ne. ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.