Rejkjavik

Cizí jména

Proč Češi dávají na konci příjmení ová v cizích jménech jako například Watsonová, když je to správně Watson?

Nejlepší odpověď
annas

Neexistuje žádné mluvnické pravidlo, které by stanovovalo, že pokud nepřechýlíme cizí příjmení, je to gramatická chyba. Přesto se přechylování stalo přirozenou složkou českého jazyka. Má to své důvody. Navzdory všeobecnému mínění však není prvotním účelem přechylování rozlišit osobu ženského pohlaví od osoby mužského pohlaví. Především jde o jev, který nám umožňuje řádně ve větě skloňovat.

Skloňování je pro češtinu naprosto nezbytné. Naše mateřština je typem jazyka, v němž je snadné vyjadřování i správné pochopení všech souvislostí zcela závislé na měnění koncovek. Samozřejmě existují i slova neohebná, ale ženská jména mezi ně prakticky nikdy nepatří (výjimkou je třeba příjmení Matějů).

Přechylování má v češtině dlouhou tradici a je přirozenou součástí naší mluvnice. Proč tedy najednou zavedený úzus měnit a přechylování ukončit? Souvisí to snad se snahou bastardizovat češtinu jen proto, abychom se přizpůsobili primitivnějšímu vyjadřování některých světových jazyků? Znám dokonce extrémní, i když možná nikoli neobvyklý případ, kdy se jedna moje známá provdala (za muže s nikoli cizím příjmením) a přijala jeho příjmení v nepřechýlené podobě. Důvodem je, že často jezdí s manželem do zahraničí a chtějí se vyhnout starostem, kdyby jim někdo nevěřil, že jsou manželé (protože by měli odlišné příjmení).

Znamená to vše, že přechylování je zkrátka nutné vždy a všude, jinak se vyjadřuji nepřirozeně? To určitě ne. Používání nepřechýlené podoby může být výslovné přání přímo nositelky jména, pokud například žije v Čechách. Také v encyklopediích se často objevují nepřechýlená příjmení v názvech hesel, aby mohl čtenář zjistit, jak zní příjmení v původní podobě. Takových specifických případů může být více (v oblasti práva apod.).

Snažil jsem se pouze ukázat, že pro přechylování jsou dobré důvody a lze jej doporučit pro velkou většinu případů. Ve stejném duchu se prozatím nese i vyjádření jazykové poradny. Pokud se přesto někdo rozhodne za žádných okolností nepřechylovat, byť i jen z důvodu osobního vkusu, není to gramaticky nesprávně.

http://interval­.cz/clanky/hrichy-pro-sileneho-korektora-chyli-se-prechylovani-ke-konci/

Můžete si přečíst i další odpovědi a vyjádření

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/neni-to-prechylovani-trochu-na-hlavu

Další odpovědi
marci1

Moje známá je vdaná za Angličana a sama užívá v ČR příjmení s koncovkou -ová, i když z jejího křestního jména, jak v AJ, tak ČJ je patrné, že je žena. U některých cizích jmen nepoznáte, jestli se jedná o muže či ženu, protože jejich některá jejich křestní jména jsou jak mužská, tak ženská. V 1. pádě bych použila Watson, ale u ostatních pádů bych příjmení skloňovala.

greek

Protože Češi rádi přechylují a neradi se přizpůsobují, ačkoliv jak v čem – známé značky berou za své, jména ne.