Kelt

Jak je to s používáním více jmen u našich žen?

Je paní Nováková, která se vezme pana Bednáře a pak vystupuje jako Bednářová. Nová předsedkyně TOP se jmenuje, respektive používá Markéta Pekarová Adamová. A takových žen je více. Jistě, žena se vdá, třeba několikrát a je na ní, jaké jméno bude používat. To, že si žena zvolí třeba jméno nepřechýlené např Emma Smetana, je asi věc té ženy. Ale to používání více příjmení mi hlava nebere. Jsou pro to nějaké podmínky, rozumí tomu někdo? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Já si toho všiml u dam, které se vdaly až po té, co se staly „známými“.

Další odpovědi
Drap

Je to stanoveno zákonem. Snoubenci se při sňatku rozhodnou jaké jméno budou nadále užívat, zda společné, nebo jednoho z nich, popřípadě že si ponechají . Stejně tak zákon umožňuje ženám užívat příjmení přechýlené , či nepřechýlené.příj­mení obě.

Pepa25

Upravuje to § 70 zákona č. 301/2000 Sb.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-301#p70