Alesh

Není to přechylování trochu na hlavu?

V ČR je standardem přechylovat ženské příjmení. Nikomu asi nepřijde divné když manželka pana Nováka se jmenuje Nováková, zatímco pokud by se jmenovala Novák, tak si téměř všichni budou ťukat na čelo, zvlášť pokud bude víceméně trvale žít v Čechách. Jsou i příjmení, kde existuje varianta mužská i ženská, ale de facto se nejedná o přechýlení: Nový – Nová apod. No a nakonec jsou příjmení nesklonná, kde jsou obě varianty stejné: Petrů apod.
Co mi ale hlava nebere, když třeba koukám na nějaký ženský sport, tak jak přechylují jména cizinek, ale pokud mezi nimi je Češka s cizím příjmením, tak tu nepřechýlí. Takže Naše Kateřina Nash soupeřila s Cantovou a s Harrisovou. Tak chápal bych kdyby teda už přechyloval všechny nebo žádnou a nebo naši ano a ty cizinky ne, ale tuto poslední variantu to prostě nechápu. Jak to vidíte vy?

Nejlepší odpověď
anonym

Platné zásady byly uvedeny u jednoho ze 4 předchozích dotazů.
To, že se nám některá pravidla (nebo zákony) nemusejí líbit, pranic nemění na jejich platnosti – do doby, než je příslušní zákonodárci (či Ústav pro jazyk český) nezmění.
Jak píše quentos, pro české čtenáře (posluchače), by měla být zachována srozumitelnost a logika.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/maji-se-stale-prechylovat-cizi-zenska-prijmeni
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/nejsou-jmena-jako-emma-smetana-nespisovna-co-si-o-teto-emancipaci-zenskych-jmen-myslite-vy
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vadi-vam-kdyz-zeny-neprechyluji-ceska-prijmeni-a-ponechavaji-si-muzskou-koncovku-bez-ova
Nedávno vyšel obsáhlý článek na toto téma, kde se vyvracejí některé mýty, např. že je to jen česká specialita (mají to i jiné slovanské národy, např. Slováci a Rusové a v Lotyšsku se dokonce u žen podle koncovky rozlišuje, zda je vdaná nebo svobodná).

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-se-muz-jmenuje-tomlinson-tak-jaj-se-bude-jmenovat-zena-tomlinsnova-nebo-jak-predem-moc-dekuji-2

Další odpovědi
quentos

na hlavu to je, ale když si to tak vezmeš, tak v jiným pádě než prvním by to znělo ještě divnějc: Soupeřila s Cant a Harris… věta pak ztrácí na srozumitelnosti.
V prvním pádě je nicméně přechylování úchylné každopádně

Jikra

No tak to máš 100% pravdu. Já to teda těžko rozdejchávám protože przněj jejich příjmení a ty ženy se tak prostě nejmenujou!!! A konkrétně u ruských příjmení jim evidentně jedno -ová nestačí a tak tam rvou další -ová. Viz. Kurnikovová, no kurňa mě by z toho ale (dámy prominou, a ostatní snad taky) jeblo.
Doplňuji:
Když koukám např. na LOH nebo ZOH a slyším tam ty exoty (tím myslím komentátory ČT, ale ne jen je) jak tam kroutí a kuňkají ty asijská a i jiná exotická příjmení tak trpím jako biblický Job.

www

Je. Ale ne kvůli pravidlům ČJ, nýbrž novinářům či jen pisálkům, komentátorům a podobným prznitelům naší řeči.

Damiana

Také mi to hlava nebere. Zvlášť u těch ruských (jak píše Jikra), kde je slovanská koncovka už jasně daná to -ovová je už úplně pitomé. Je to (snad) takový hloupý zlozvyk. V zahraničí nám příjmení sice komolí a neumí je přečíst (ale to i tady, u někoho s nezvyklým příjmením), ale rozhodně se nám je nesnaží násilně prznit. Nezažila jsem, že by někde -ová některé ženě „sebrali“, za to u nás je štědře „přidáváme“. Nelíbí se mi to. Ale také se mi moc nelíbí móda přidávání si nebo nepřechylování nových, vyvdaných příjmení. Takže Božena LaFontain nebo Doubravka McIntosh Splašková – to je snad spíš za trest…:-)

cochee

Máš palec 🙂

cochee

Jikra: nj, ale v češtině se přechyluje příponou -ová od mužské podoby příjmení, takže pokud se otec nebo manžel jmenuje Kurnikov, tak se za to přidá -ová a je z toho Kurnikovová, ovšem Rusové přechylují jinak než my a správná ruská podoba je Kurnikova.

anonym

V některých případech přechylování a přidávání dalšího příjmení si za to „mohou“ samy nositelky. Jako by ty top krasavice získaly i na modrosti a na věhlasu, když si ponechají své příjmení a ještě k němu „vkusně“ připojí jméno (většinou) slavnějšího manžela (pravda v nepřechýlené formě). Je jen málo známých (slavných) žen, které se v tomto směru zachovaly rozumně. Pochopitelné je, když si žena, která je třeba už v době sňatku známou herečkou, ponechá své příjmení. Nicméně si velmi vážím Evy Trejtnarové, že ta se nikdy nesnažila na sebe upozornit zviditelněním se vlastní osoby v tomto směru a přijala manželovo příjmení. Neměla jsem nikdy pocit, že by jako Hudečková ztratila cokoliv ze svých hereckých kvalit.
Za to v dnešní době často přemýšlím, co za chuděru musí být žena, která si ponechá své dívčí příjmení a ještě před něj vpasuje příjmení manžela. Nezdá se mi, že by to bylo o zvláštním způsobu vyjádření sounáležitosti této dvojice. Zviditelnění je to ale v každém případě. Jen je otázkou, nač vlastně ty krasavice nesmírné upozorňují. Mně se to jeví jako módní póza a nedostatek intelektu. Souhlasím s Damianou – je to hrůza a děs.