Nuk nuk

Mají se stále přechylovat cizí ženská příjmení?

Zajímají mne nejnovější pravidla pro používání zahraničních ženských příjmení. Stále se v překladu musí používat koncovka -ová i u skutečných osob?
Doplňuji:
Já to v podstatě nikdy nedělám. Nám ostatně tvrdili, že se to už ani dělat nemá, pouze snad v beletrii u fiktivních postav. Přesto jsem se tuhle s jedním člověkem (nikoliv starým) dohadovala, jak to je správně podle pravidel.

Nejlepší odpověď
quentos

Určitě ne! Jde jen o zlozvyk a přežitek. Ve svých překladech to nedělám a nikdo si ještě nestěžoval. Leda někdy, tu a tam, kdy ho člověk potřebuje dostat do jiného pádu než prvního a vypadalo by to blbě…

Další odpovědi
Miroslavst

Ani mě se to nelíbí a podobnou otázku jsem už zde pokládal dříve. Někdy již zažité příjmení zní doti komicky pokud je přechýlené. Já se domnívám, že musíme vše počeštit, ale pořitom to pěkně zhnusíme. Nyní se nemůžu vzpomenout na jméno osobnosti, ale pak vyzní dosti škaredě, když jméno se nechá v původním tvaru a za příjmení se přidá -ová. To už by bylo lepší počeštit i to jméno.

GangstaHelper

Když jsem asi před pěti lety viděl v TV magazínu napsáno „Britney Spearsová“, myslel jsem, že je to nějaký omyl. No, pak jsem se na to zaměřil, a bohužel, velká část lidí taková jména přechyluje.

Je to fakt heozný přežitek, zní to fakt hodně blbě, a hlavně, umělecké jméno tak ztrácí šmrnc.

anonym

Klíďo-píďo by konc. „ová“ mohla a možná měla zmizet. Jediné nebezpečí-někdy by nešlo poznat,zda je to on,nebo ona. Ale nešlo by o život.

anetadela1

Mě se to taky nelíbí, když někdo zkloňuje cizí jméno do -ová. To fakt hrozný. Mě by se taky nelíbilo, kdyby mi někdo říkal v cizině mužským jménem např. paní Novák.

mistrcsa

češtině je přechylování vlastní, Williams prohrála své podání mi rve uši, nemluvě o tom, že se to nedá sloňovat