Avatar uživatele
Nuk nuk

Mají se stále přechylovat cizí ženská příjmení?

Zajímají mne nejnovější pravidla pro používání zahraničních ženských příjmení. Stále se v překladu musí používat koncovka -ová i u skutečných osob?
Doplňuji:
Já to v podstatě nikdy nedělám. Nám ostatně tvrdili, že se to už ani dělat nemá, pouze snad v beletrii u fiktivních postav. Přesto jsem se tuhle s jedním člověkem (nikoliv starým) dohadovala, jak to je správně podle pravidel.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? quentos před 5113 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

Určitě ne! Jde jen o zlozvyk a přežitek. Ve svých překladech to nedělám a nikdo si ještě nestěžoval. Leda někdy, tu a tam, kdy ho člověk potřebuje dostat do jiného pádu než prvního a vypadalo by to blbě…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Ani mě se to nelíbí a podobnou otázku jsem už zde pokládal dříve. Někdy již zažité příjmení zní doti komicky pokud je přechýlené. Já se domnívám, že musíme vše počeštit, ale pořitom to pěkně zhnusíme. Nyní se nemůžu vzpomenout na jméno osobnosti, ale pak vyzní dosti škaredě, když jméno se nechá v původním tvaru a za příjmení se přidá -ová. To už by bylo lepší počeštit i to jméno.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
GangstaHelper

Když jsem asi před pěti lety viděl v TV magazínu napsáno „Britney Spearsová“, myslel jsem, že je to nějaký omyl. No, pak jsem se na to zaměřil, a bohužel, velká část lidí taková jména přechyluje.

Je to fakt heozný přežitek, zní to fakt hodně blbě, a hlavně, umělecké jméno tak ztrácí šmrnc.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Klíďo-píďo by konc. „ová“ mohla a možná měla zmizet. Jediné nebezpečí-někdy by nešlo poznat,zda je to on,nebo ona. Ale nešlo by o život.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anetadela1

Mě se to taky nelíbí, když někdo zkloňuje cizí jméno do -ová. To fakt hrozný. Mě by se taky nelíbilo, kdyby mi někdo říkal v cizině mužským jménem např. paní Novák.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mistrcsa

češtině je přechylování vlastní, Williams prohrála své podání mi rve uši, nemluvě o tom, že se to nedá sloňovat

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek