Zlatý

Vadí vám, když ženy nepřechylují česká příjmení a ponechávají si mužskou koncovku ( bez -ová)?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Ne. Je to každého věc.

Nevadí.
Naopak mi vadí automatické přechylování jmen u cizinek - považuji to za komolení jména a tedy přinejmenším nezdvořilé.
Jméno je osobní a důležitá věc, a nemělo by být "upravováno".

Další odpovědi:

Bronzový

Ne. Je to každého věc.

Ale co mi vadí, je to, jak se počešťují příjmení cizích hereček nebo známých osobností. Třeba Jennifer Anistonová atd.. KDyž přijedu do zahraničí, taky mi neříkají například Jana Novák, ale Nováková... Tak proč to u nás takhle "k****" ?

Ne. Přijde mi směšně a je to proti pravidlům češtiny.

Otázka je oproti originál předloze překroucená, takže varianty jsou si protiřečící.
Ve dvou zbývajících možnostech mohly být uvedeny i případy zahraničních do češtiny.

Bronzový

myslím, že se tu trochu popletly odpovědi, protože ANO, vadí mi to a u českých příjmení je to proti pravidlům češtiny...

ale přiznám se, že před přečtěním toho článku v magazínu Dnes jsem si taky myslela, že k zahraničním jménům -ová nepatří - omyl, patří! a ten článek vám vřele doporučuju! čeština je prostě ohebný jazyk a když řeknu, že vidím Barracka Obamu, tak mu přece nekomolím jméno

Zlatý

Ne. Je to každého věc.

Stejně když se žena vdá tak příjmení změní a nevadí jí to.

Zlatý

Přijde mi to někdy i směšné, ale spíše exotické, zajímavé. Moje kamarádka si vzala exotického manžela a teď se jmenuje jako jedna síť obchodů pro kutily :-)
Naštěstí jsem tohle nikdy nemusela řešit, střídala jsem samá krásná česká příjmení :-)

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

Možné odpovědi jsi pravděpodobně chtěl napsat jinak - jestli mi to vadí? Když odpovím ano,přece nebudu tvrdit,že je to logické protože hodně cestujeme do zahraničí a když odpovím ne, tak nebudu tvrdit, že mi to přijde směšné - tvrdím přeci Ne, NEVADÍ MI TO!

Stříbrný

Víte co je nejhorší? Že například americkým herečkám novináři v článcích nebo v televizi VŽDY narvou -ová (Streepová, Monroeová,Annistonová), ale těm českým "krasavicím", které se dělají světové to nedělají, proč??!

Bronzový

Ne. Je to každého věc.

Ne až na příjmení končící na ý, to by totiž bylo asi fakt blbý, se jmenovat třeba Jana Šťastný

Stříbrný

Zlatý

Zlatý

Ne. Je to každého věc.

Bronzový

Ne. Je to každého věc.

Stříbrný

Ne. Je to každého věc.

Zlatý

Ne. Je to každého věc.

Pokročilý

Je mi to jedno. Nezáleží mně na tom.

Diskuze k otázce

Zlatý

baghira

pokazdejinak: pokud vidíte Barracka Obamu, tak mu to jméno rozhodně komolíte (Barack je s jedním "r" - nic ve zlém, dělám si srandu) :D

Ano, vím co jste chtěla říct, ale já vidím rozdíl mezi pouhým skloňováním (které je OK a nevyhnutelné), a přechylováním, které až tak nevyhnutelné není (Marilyn Monroeová? To se snad nikde nevidí.).

Pokročilý

Kerberus

Podle MF Dnes. 17 % respondentů nevadí, 1 % je to lhostejné. Zbývající varianty - 41 %

Pokročilý

Kerberus

Děkuji za vaše reakce. Jak jsem uvedla, převzala jsem otázku z MF Dnes, ale byla jsem nepozorná. Jsem si toho vědomá, že v otázce je to neomluvitelné, ale přesto prosím o prominutí. Zazmatkovala jsem. Děkuji.

Přepíši začátek otázky znova:

Přijde vám přirozené, když ženy ....

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4395
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2476
Zlatý briketka10 2269
Zlatý annas 1827
Zlatý quentos 1548
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1519
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1427

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.