jirka F

Čiň čertu dobře peklem se ti odmění.Jak chápat?

Úprava otázky čas: 16:25 asi.

Nejlepší odpověď
annas

Podívejteč se do archiovu, otázka je vloýená již po
https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=%C4%8Din+%C4%8Der­tu+dob%C5%99e+

Stručně – zlý člověk oplácí pomoc, vstřícnost ap. zlými skutky
Také jinak Nehřej hada na své hrudi, pokouše tě, až se vzbudí.
Nevděk světem vládne, za dobrotu na žebrotu
Nevyplácí se snažit se zavděčit někomu bezcharakternímu
essta do opekel je dlážděna dobrýmil úmysly-

Je to rčení. Lidé by si měli nezištně pomáhat, třeba radou či jinak. Ale ne všichni chápou, že není správné jen brát, ale i oplácet, tedy pomáhat. Nepoděkují, považuji pomoc za samozřejmou.

Pokud sami něco potřebují, nebojí se kohokoliv požádat, ale když potom někdo jiný žádá o pomoc je, vymlouvají se všelijak ,nepomohou.

Příklad: Někomu půjčím peníze, ale když je budu na oplátku potřebovat já, odmítne mě.

Nebo dary na Charitu, dáme, ale máme jistotu, že se dostanou tomu, konu byly určeny?.

Dobro = pomoc – se odplácí zlem, tedy nevděkem, někdy závistí atd.= peklem.

Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění znamená to, co to říká — pokud činíme dobře (dobré skutky) někomu, kdo sám je zlosyn a darebák („čert“), nemůžeme očekávat vděk (jako u normálního člověka – „nečerta“), ale můžeme očekávat, že se nám „odmění“ (ironicky myšleno) pěknou lumpárnou (peklem), resp. neměli bychom být překvapeni, když nás i poté, co jsme mu např. pomohli, nějak podvede a zneužije…

Další odpovědi
Rokio

Je to ještě horší než Pro dobrotu na žebrotu nebo Za dobrý skutek po zásluze potrestán.

Ty někomu pomůžeš a ta osoba bude ráda, ale projeví se nevděkem a můze ti v budoucnu vrazit kudlu do zad.
příklad: Na základce jsem půjčoval školní pomůcky, ale ti žáci mi je často nevraceli a někdy je i zničili. Navíc si mysleli, že jsem hloupý. Přitom byli rádi, že jsem jim vytáhl trn z paty.

Filip84

Ne, máš to – zase – popletené. 🤦‍♀️

Čiň čertu dobře – peklem se ti odmění! je ta všelidová moudrost.

Jak by se Ti, laskavě, mohl odměnit peklem člověk? My máme pomyslný klíč od pekla? Že o tom nevím.

To čert (nebo také se to říká „Čiň ďáblu dobře …“) je má, ne?

Ars logica, mather philosophiae. To dá rozum, že když strejda nemůže chodit, že nemůže dělat jelena, ne? 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

Aha, jyřýk🤪 budoval: upravoval otázku! 😎😂 No, tak to zkopírujeme z diskuse, že?:

Jsi viděl, ne, Kino S čerty nejsou žerty (1984)? Tam je, myslím, visualisace pekla a čertů dokonalá.

No tak co, no, když takovýmu čertu činíš dobře, odmění se ti místem v kotli.

Přenesený význam je, abys nebyl důvěřivej blbec, nedal na první dojem, vyhýbal se patolízalům (Věnuje-li se kdo patolízalství, stane se z něj hlupák; jestliže národ – hyne země, jestliže strana – je ztracena revoluce! Kim Il Seung), vážil, koho si pustíš do života, no a nebo se nedivil, že se ti „*peklem odměňují*“. 😃

Disraeli

Nemůžeš očekávat dobro od někoho, kdo sám dobrý není. Tj. prokážeš-li dobrý skutek a pomoc někomu, kdo si to nezaslouží, odvděčí se ti spíš nějakou nekalostí, podlostí. Nemusí však nezbytně platit (vždy, za všech okolností). ;)
Mylím, že ta špatná parafráze (pův. otázka) není špatně. :D :D Může to být považováno za správné tvrzení. :D

zjentek

Chápej to jak to píšeš, hele Jirko asi bude dost těžké definovat tohle JEŠTĚ LÉPE, než jsi to vlastně položil v samotné otázce 🤷‍♂️

Drap

Je to tejné, jako: Za dobrotu na žebrotu.

Disraeli

Přísloví poukazuje na nevděk, podlost a negativní následky; varuje před pomáháním v nevhodné situaci pro nevhodné osoby (které si ji nezaslouží).
Prokážeš dobro → zpátky, na oplátku dostaneš „zlo“. Prospěješ někomu (zlému), ale on ti prospěch nepřinese, naopak ti za to ještě uškodí.

jirka F

Filipe: Mám tedy upravit otázku?

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

Filip84

Nemusíš, ptej se pregnantně, konkrétně v diskusi – nevím, na co se ptáš? 😅

Jsi viděl, ne, Kino S čerty nejsou žerty (1984)? Tam je, myslím, visualisace pekla a čertů dokonalá.

No tak co no, když takovýmu čertu činíš dobře, odmění se ti místem v kotli.

Přenesený význam je, abys nebyl důvěřivej blbec, nedal na první dojem, vyhýbal se patolízalům (Věnuje-li se kdo patolízalství, stane se z něj hlupák; jestliže národ – hyne země, jestliže strana – je ztracena revoluce! Kim Il Seung), vážil, koho si pustíš do života, no a nebo se nedivil, že se ti „peklem odměňují“. 😃