Kryšpín

Čím může obohatit českou společnost UA menšina?

Válka může trvat dlouhou dobu západ dodává zbraně UA potřebuje zvítězit Rus bude pravděpodobně vytahovat vakuovky a podobné bomby.
Podle médií nejvíce utečenců je žena vysokoškolsky vzdělaná a jedno dítě zbytek má převážně středoškolské vzdělání. Některé ženy se mohou zamilovat zůstat v ČR část se nemá kam vrátit Rus to zničil anebo zde má muže a nebude problém zakotvit.

Nejlepší odpověď
da ny

Stavebnictví a některé další obory stojí na ukrajinské pracovní síle celé rojy. Někteří mají 2 práce, jsou ochotní pracovat více než 8h/den, 6 dní v týdnu. „pomáhají i kazí“ cenu práce.
Mám zkušenosti za zdravotnictví. Ti, kteří tady studovali VŠ (ne v AG) umí dobře česky. Většina lékařů, zaměstnanců je spíše odměřená. V soukromé sféře jsou snaživější (musí, ve vlastním zájmu).
Z 5 sester, sanitářek apod. má skutečný zájem o práci a pacienty +, někdy 2.
Jedna sanitářka (ještě nabyla schopná složit potřebné zkoušky v ČJ, pro výkon povolání, ne z jazykových důvodů, ale pro odbornost) nalákala z řad válečných uprchlíků a známých další adeptky. Prohlašovala, že nám českým nemakačenkům, nyní ukáží, jak se „maká“. Jak to tady ovládnou. Většina je nepříjemných, arogantních, k českým pacientům. V soukromých LDN vím asi o 4 velmi pracovitých i milých pracovních silách (sanitář/ka). Je to v člověku, ona službami přetažená česká sestra také „ulítne“ a některá by měla jít raději pást krávy (jak říkal děda), když je vidět, že ji práce s lidmi nebaví (týká se i mnohých jiných oborů).
Jistě je to o lidech. Na starousedlíky už jsme zvyklí a oni sami s těmi nově příchozími těžko vychází. Pokud to není rodinný příslušník (stmelení širší rodiny), drží si odstup.
Každopádně většina Ukrajinců vykonává práce pomocné a tady je nedostatek pracovních sil, nejen v ČR. Většina z těch, kteří dorazili a hodlají zůstat, mají i pracovní návyky.
Promísí a „ozdraví“ se česká krev ;D Zlatokopky o nějaké promile navýší rozvodovost.
Mládež/děti snáze překoná jazykovou bariéru, Vystudují a „zapadnou“ do společnosti. Stejně, jako jiní, čeští emigranti, jinde ve světě.
Tady snad nehrozí takové problémy s 2. a 3. generací přistěhovalců, jakou má Francie, Německo, Švédové apod. Nechte se překvapit :)

Další odpovědi
travelertime

Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku ČR. To nejhorší ale teprve přijde. Hodně štěstí

Sameotazky

Mohou zůstat a omladit českou společnost. Pracovat a odvádět daně. Pokud se integrují rovnoměrně mezi české obyvatelstvo a nevzniknou nějaké ukrajinské čtvrti, každá další generace bude mít v sobě míň východu a bude víc česká, ovlivněná naší kulturou.
Češi si začnu zvykat na vyšší rozmanitost ve společnosti a to některým pomůže lépe snést další migrační vlny, které nás čekají v nedaleké budoucnosti a kde migranti budou nejen jinak mluvit, ale také jinak vypadat a budou výrazněji kulturně odlišní.

Filip84

Podívej, Ukrajinci tady hákujou už, snad, od Husáka, no, minimálně od „revoluce“. Nejsou to vždycky jenom nevzdělaní ochlastové, spousta Ukrajinců, co tady uklízí nebo dělají na stavbách nebo něco podobného, tak má, klidně, ukrajinskou / sovětskou vysokou školu a buďto ten diplom tady uznat nejde, nebo, a to spíš, oni ani neví jak případné uznání zařídit. Nebo na ten proces prostě nemají peníze.

Spousta je tu pololegálně: mají visum, takže na území České republiky pobývají legálně, ale to visum je turistické, protože je mnohem levnější, a protože Ukrajinci moc peněz prostě nemají. Pak to vypadá, jako když přijede cizinecká policie udělat kontrolu k nám do gumáren, prý z každé díry koukal kus Ukrajince.

Opravdová integrace Ukrajinců je malá. Já s nimi, více či méně, pracuju od roku 2004, já se s nimi docela i domluvím, takže se s nimi docela i bavím. Ti, co tady jsou, tak jsou tady přes nějakého „strýčka“, protože na Ukrajině je všecko přes nějakého „strýčka“ (tedy, pokud chceš mít v pořádku všecky končetiny a bydlet ve vlastním bytě, nikoli 6´ pod zemí). Ono je to i praktičtější: máme uklízečku, jmenuje se Hala. Ženská úplně mimo, jí už je, snad, skoro 70, zašívá se, je neskutečně tupá a pathetická – furt něco omílá a pořád vzpomíná na sovětskou vlast. Jediný, kdo se s ní domluví, jsem já. Chefová na to nemá nervy. Kolega je jazykově rigidní. A ta třetí je blbec úplný a komplexní, takže se nedomluví s nikým. Pokud Hala dělá blbou, zašívá se nebo něco podobného, tak se zavolá jejímu chefovi. A dá se jí telefon. Pak je deset minut „da, da, da“ a klanění se, a pak dva dny všecko funguje, jak má.

Ukrajina je jeden z nejchudších států Evropy, před tou „krisí“, co je tam teď, tak tam byla průměrná mzda cca Kč 10,000.00. Když tady vidím „značkové“ Ukrajince, co si jezdí autem na UA značkách za cca million, tak si nedělám illuse o tom, co jsou zač, a proč jsou tady, a ne na Ukrajině.

Nevidím jediný důvod, proč by tu měli zůstávat. Pro Ukrajince s takovými příjmy, že si tento standard může dovolit, by nebyl problém se k nám dostat a pracovat ani před tou „krisí“. Oni tady jsou, náš stát je královsky hostí, a až se na Ukrajině „přestanou lít kulky a budou se lít písmenka“, tak se na Ukrajinu vrátí. Mají tam své vazby, kšefty, majetek.

Jestli tu zůstane pár matek s fakanem, protože jí manžel padne v té „krisi“, je to možné. Ale budou to maximálně stovky osob.

Taková „Světlana“ nebo „Nataša“ z Ukrajiny je ideální ženská. Nekomplikovaná, zvyklá na úplně jiné problémy, neřeší, co kde létá, ale co je potřeba, a co jí živí, neočekává, pořád, že za ní něco vyřeší stát, protože ukrajinský stát vyřeší leda tak kulové hovno, a už vůbec neočekává, že se o ní, nebo o její potomky, stát postará!

Ne všecky na sebe lejí ty zapachy, jejichž sladký smrad cítíš na sto poštovních mil, a ne všecky kouří, jak sádrový ježek. Pokud by tady takové zůstaly, jenom dobře, alespoň by ty naše pathetické a zdechlé krávy měly příklad (samozřejmě, že to nejsou všecky ženské). Ony, obecně, dělají nekvalifikovanou, nebo málo kvalifikovanou, práci, nestěžují, nebrečí, že to za ty prachy dělat nebudou, takové ženské jsou požehnání!

Jinak nás Ukrajinci mohou „obohatit“ tím, že hodně chlastají, obecně, a obecně hodně kouří. Ano, podle toho to taky poznáš: normální Ukrajinci kouří „machorku“, protože normální tabák, ne tak normální cigarety, jsou pro ně drahé. I ty ukrajinské. A ta „machorka“, to prostě cítíš, ať už kouříš, nebo nekouříš. Jestli nějaký Ukrajinec kouří „Ameriky“, tak ale je to „strejček“.

Ametyst

To nevím. Když migranti kazí cenu práce, jsou pak místní těžko zaměstnatelní, a vzniká sociální napětí: lidé chudnou a byznys bohatne. Setkala jsem se v poslední krátké době se dvěma Ukrajinkami- zdravotnicemi v nemocnici. Protivnější ženské jsem tam nepotkala. Mluvily česky a žily tu pár let.

Rokio

Pracovní silou.

paul1

Mezi emigranty na západ byla i moje sestra. Když přijeli v r. 1968 do Německa, tam vládla ještě euforie, byli všude vítaní, dostali slušné kapesné, ubytování v hotelu atd. Vše se diametrálně změnilo po tom, jakmile vláda podepsala v Moskvě souhlas s okupací, to začali s našimi lidmi postupně opovrhovat.
A čím je obohatili? Většina našich emigrantů ani neznala jazyky, s ruštinou se raději
nikdo nechlubil. Dělali většinou někde u pásu, uklízeče atd.
Čím nás mohou Ukrajinci obohatit? Podstatně mohou přispět k prosperitě státu, podobně, jako utečenci přispívají Německu atd.

cappuccino

Ja jsem slysela, ze ukrajinske deti ve skolach probouzeji ty nase z letargie.
Jeden ucitel dejepisu dokonce prohlasil, ze uz ho nebavilo ucit znudene skolaky, dokud neprisel maly Ukrajinec a nezacal se zajimat o vsechno.

Filip84

Ještě jsem zapomněl: někdo tady psal, že zná nějakého Ukrajince, co robí hodinového manžela (nebo prostě tak něco, tedy, alespoň tak jsem to pochopil), no a že si vydělá docela hodně. Ano, ale pokud Ukrajinec umí natolik česky, že se takto domluví, má tady živnost, atp., tak ale už není, vlastně, cizinec. Ano, jistě, on má státní občanství UA, ale to je asi tak všecko. Taky znám takové, i Bulhary, ale u těch Ukrajinců je to opravdu menšina.

Je to jak s Vietama: „normální“ Viet „nemí šésky“, „séš nudé hanokí séšupem?“, a tak podobně, má tu večerku / bistro, a je tam, dokud nezemře, Vietnamky pracují ještě 1/2 hodiny po smrti (a když jim dáš speciální ruskou tabletku, tak si s nimi můžeš ještě další dvě hodiny povídat, má to ale jeden malý nedostatek: nebudou Ti odpovídat). Ano, on i když tady má tu večerku / bistro 30 let, tak pořád je to cizinec, pořád létá do Viet Namu, nemá snahu se jakkoli více integrovat. Ale i Vietové mají mladé, a ten mladý už umí plynně česky (co by dalo za takovou češtinu zdejší debillarium!) a nemít šikmé oči, tak ani nepoznáš, že je to Viet.

Jenže Ukrajinci tady ty rodiny nemají, většinou. Je to dáno blízkostí hranic, tady ta uklízečka, Hala, je z Żytomierzu, to je daleko, ale co byla ta předchozí, Nataša, tak ta byla Rusín, „Čechoslovák“, kousek od hranic. Ona mi to říkala, za kolik hodin je doma, jestli 11? Tak nějak, ale i s tou hraniční kontrolou, která zabrala (před „krisí“) 2–3 hodiny. Tak na co by tady platili drahý byt a stěhovali s sebou i kanape, když to mají domů „kousek“ (na „sovětské“ poměry je to „k sousedovi“)?

Teď tu máme mladé Gruzínce (zákazníky), a tak jsem se s nimi trošku bavil, a oni tady plánují si založit rodinu, jo, to je jiné, ale těch je tady opravdu málo.