sesednizkola

Chtěli byste zpátky komunisty?

Tak uprimne,
chteli byste, aby se zavrely hranice a nebyly banany?:) Popravde.

Nejlepší odpověď
Agneta

Já bych chtěla, aby každý člen KSČ odvedl jako trest za členství ve fašistické organizaci 50 000,– Kč do státní kasy.

Další odpovědi
Hlada

Ano, přesněji, uvítal bych postupný vývoj z konce 80. let. To byla situace, která už neměla prakticky nic společného s tím, co popisuje quentos. Málo zadlužený, téměř soběstačný stát s rozvinutým průmyslem i zemědělstvím. Možnost drobného podnikání, jistota práce, celoživotně zvyšující se plat, důchod od 55–60 let, byty téměř zdarma, levné domky, energie a potraviny za hubičku. Rekreace ROH za 300, nebyl problém postavit si karavan a procestovat Evropu. Čas spotřebovaný ve frontách na víza nikdo nechtěl napracovat. Nevýhodou bylo extrémně drahé a nedostupné spotřební zboží.

quentos

Ne.
Bát se na každém kroku, abych neřekl něco „závadného“? Bát se, aby neřekli něco závadného mí příbuzní, abych to já odskákal? Aby mi někdo nařizoval, kam a jestli vůbec mám cestovat? Aby moje případné budoucí děti byly nuceny zpívat potupné songy, jejichž významu ani nemohou rozumět?
Ten zde věčně lkající stařec by si měl uvědomit, že vytěsnil mnoho negativního. Už se trapně opakuje.

Dismas

Ne. A chtěl bych, abse ČR zbavila i diktátu západoevropských komunistů z Brusele.

anonym

Ano, chtěl. Nebyl bych diskriminovaný kvůli věku (v jakémkoliv věku bych dostal práci), v této době bych už byl 2 roky v důchodu a NEMUSEL BYCH SE DOPROŠOVAT O PRÁCI.
Sice bych neměl banány, ale měl bych lacinější vodu, elektriku, topení, nemusel bych platit odpady (v naší vesnici se zavážely veškeré prohlubně a díry), autobusem a vlakem bych měl spojení kamkoliv, v naší vesnici by byly plesy, fungovala by Jednota (pro neznalé, krám se smíšeným zbožím) a do Prahy bych se dostal nejméně 4× za rok na nějaké divadlo (což dneska vzhledem k ceně nemůžu), zkrátka jako důchodce bych měl větší životní úroveň než jako dnešní nezaměstnaný.

da ny

To, že banány nebyly po celý rok bylo to nejmenší a lidskému zdraví jen prospěšné ;) V létě a na podzim byl dostatej jiného českého ovoce za pakatel… a dnes ho marně sháním nebo nemohu koupit na kila, ale jen na ochutnání nebo jen dětem :( /jahody, třešně, švestky, rybíz, borůvky, meruňky aj./
Ty 3 – 5 měsícú v roce, kdy byly banány k dostání nám bohatě stačilo.
Pomeranče nesnáším od r. 1972. Ležela jsem na dětrském odd. FN v Plzni 3 měsíce (únor – duben) a denně mi cpali minimálně 2 pomeranče (naši je doma koupili ataké vozili o návštěvách). Banány jsem zbaštila hned …

NE,
i když jsem měla jistotu, práci, byt, auto, kvalitní zboží, oblečení (i luxusní, šité na míru i tuzexové), obuiv a hlavně většinu potravin atp.
Nikdy jsem se nebála něco říci a nikdy mne nikdo za můj názor nepersekuoval.
Práce byla normovaná (bylo nás málo, doktorů mraky, jelo se cca na 150%), odměny 1× do roka 300 – 500 Kč a ty jsme snadno oželeli :D
Do politiky (KSČ jsem se netlačila ani „nemontovala“. Tak tedy nepožívala jistých výhod ani „neškodila zevnitř“ měla jsem klid i blahobyt.
V hospodě jsem se nenalejvala pravidelně pivem a nevedla „tlachy“…
Měla jsem kolem sebe fajn lidi i vedeucí včetně okresního ředitele (nemocnice s poliklinikou)

Prima muziku a filmy z TV i rádií NSR. Nic mi nechybělo, jen to cestování bylo pro rodiny omezené. Doktoři u nás jezdili s Čedokem pravidelně na ryby do Norska (+ Švédsko, Finsko). Soudruzi dostali vždy vízum… Z technického odd. jezdili služebně (ne celá rodina) každý rok na výstavy do Düsseldorfu (80. léta).
Zle nám nikomu nebylo…

Lamalam

Nechtěla. Ještě si pamatuji, jak za komunistů vypadaly lesy v Krušných horách.

Rommart

Rozhodně ANO!
Neexistovalo Příživnictví na slušných a zodpovědně pracujících lidech (a ne drtit stát o kdejakou dávku a vysmívat se pracujícím), byla jistota práce, jistota důchodů. Mnohem menší kriminalita, policisté měli respekt, nejezdilo toliko zfetovaných řidičů. Nebyla taková nevšímavost a intolerance lidí vůči sobě, nebyla taková závist v lidech jako dneska, děti si mohly klidně venku hrát bez toho že by je rodiče museli kontrolovat aby se jim nic zlého nepřihodilo (drogy,úchyláci, použité injekční stříkačky v pískovištích či sedadlech dopravních prostředků atd.), pokud nebyl člověk rozmazlený tak mu i tovar a zboží v obchodech stačilo (nepoužívalo se tolik éček, měli jsme svoje potravin,maso atd). Je pravda, že bylo spousta lidí perzekuovaných, ale převládalo množství lidí kteří pokud nevybočovali z řady, tak si žili v poklidu i se svými rodinami. Na vesnicích se choval běžný domácí dobytek. Dnes? Zkuste chovat dobytek a skončite minimálně na Trestní komisi Obecního úřadu pro zápach, volně pobíhající slepice, husy atd., což bylo kdysi na vesnicích to romantické. Nechci hájit to či ono zřízení, ale za komunistů se mi fakt žilo o 1000% lépe. Chápu mladší ročníky, že se jim bývalý režim nelíbí. Protože nyní je jejich život mnohem přetechnizovaný, neznají těžkou lopotu rukama, raději budou brát dávky, než aby pracovali. Aco se týče Romského etnika, tak ti se za bývalého režimu ani neozývali, natož aby se chovali tak jak se chovají.

arachis

ANO I NE. Agneto asi si neuvědomuješ, že pokud chtěl člověk alespoň trochu dýchat, tak se členem stát musel.Bylo pár takových, kteří odmítli, ale nesli následky a asi jim to nevadilo. Jinak dnes bychom neměli asi žásné vysokoškoláky, protože bez čleství rodičů, by se na školu nedostali. Z většiny práce měli rodiče dovolené placené firemní a já jako malá tak procestovala alespoň republiku. V dospělosti jsem za celou dobu nevytáhla paty a ne, že bych nechtěla. Jinak k mé odpovědi, Ano-proto, že každý měl práci a v práci bylo lidí dostatek a nemuseli se honit jako volové. Zdravotnictví bylo levnější a pod. Co se týče ostatního,tak NE.

Šidlo

ved oni sú tu stále, aj so svojimi praktikami ( ja ich nevolím)

vdaka otvoreným hraniciam a možno aj banánom som tu, takže nie.......

Kryšpín

Přijde doba kdy bude nutno zavřít hranice bez ohledu na výkřiky strýců v Bruselu, banány mám rád akorát mi chybějí ty více zahnuté, komunistů je tady velké množství, nejenom Filípkovi Uljanovci, ale po hedvábném sametu tísice jich včas zahodilo rudou knížku / můj soused Lájoš Demeter k tomu pravil, prekabátit sa /, a začali provolávat slávu OF, ODS, ČSSD, KDU, UH, Zeleným a dalšímu ptactvu aby se dostali ke korýtkům, hlásající blaho demo-kapitalismu

pucipuci

Pokaždé v supermarketu, kde si vystojím neskutečnou frontu k pokladně si říkám, že seve stání ve frontě na banány nic nezměnilo. Jinak každá doba má své plus i minus. Můžeme cestovat a nemáme za co. Apod.

da ny

Lamalam,
Slavkovský les vypadá dnes mnohem hůř než tehdy.. Včetně těch lesů soukromých. Dnes se prosazuje taktika „Boubínského pralesa“
Jezdili jsme 4 x do roka na brigády „čištění“ lesa
Pravda, chemický průmysl tehdy ničil co se dalo, což je v některých zemích za velkou louží zvykem ještě dnes…

Agneta

né za velkou louží, ale v Číně, Bangladéši, Indonézii – to jsem vloni viděla na vlastní oči…

Lamalam

Bydlím kousek od Klínovce, dnes máme za barákem normální les, za komunistů tam stály bílé uschlé tyče místo stromů. Za velkou louží jsem byla 18 měsíců a nic takového jsem tam neviděla.

anonym

pro quentos
Pochopil jsem, že to bylo míněno na mně.Ale já zase opakuji, za komunistů jsme jako dělníci NEBYLI PERZEKUOVANÍ a NEMUSELI s prosíkem ŽEBRAT!!!!! o práci.
Vždy jsem chodil se vztyčenou hlavou a NIKDY jsem se před komunisty NEPONIŽOVAL, protože jsem věděl, že k mašině si NIKDO ZA MNĚ NA TŘI SMĚNY NESTOUPNE.
A to co popisuješ Ty, tak bylo v padesátých letech a nebo v pozdějších letech se museli hrbit ty, co se BÁLI O SVŮJ VYHŘÍVANÝ FLEK.
Ukaž mně jediného horníka, hutníka, traktoristu, dojičku nebo ženskou od tryskových stavů, že by byli tak pokakaný jak popisuješ Ty.
Moje děti nikdy potupné písně nezpívaly a NIKDY NEMUSELY PŘISPÍVAT NA FOND SOLIDARITY, protože jsem se nebál jít do školy a s učitelkami si to vyříkat.
Ale to jak vidím, Ty asi nepochopíš, protože jsi zpacifikovaný modrými ptáky, PROTOŽE ONI NEUZNÁVAJÍ, ŽE SE DĚLNICKÁ TŘÍDA MĚLA LÉPE.

Dismas

Příspěvek smazán administrátorem.

quentos

jasně, zato ty, několikrát zabanovanej, ale jinak čistej jako lilium, zůstaneš zachovanej.
Jmenuj mi v mém příspěvku jedinou urážku.