annas

Často slyšíme, že si někdo na někom smlsne. Může to být reminiscence na kanibalskou minulost, či jde o jiné smlsnutí?

Inspirovala mě otázka uživatele Dust8 a další v archivu o kanibalech

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že to neni pozůstatek z dob kanibalismu, i když i u Slovanů to nebylo nic nezvyklého. Myslím, že je to jen obrazná Nadsázka. Když si na někom smlsneme, Pokáráme ho, sjedeme, pokáráme, vyplísníme ho, navodí se v nás většinou po skončení příjemný . obdobný pocit, jako po dobře odvedené práci, nebo jako po příjemném a chutném jídle.

Další odpovědi
aliendrone

Si myslím, že jde o „přenesení“ (nevzpomenu si na přesný češtinářský termín). Podobně jako že si někoho „vychutnáme“ dle přísloví, že „pomsta nejlépe chutná studená“. ;) :)

Ne že bych tím nutně vylučoval kanibalismus. Kdo třeba zažil „žízeň, že by vypil mrtvému oko“ ví, že v životě MOHOU nastat zcela bezprecedentní situace. Ovšem jako PRIMÁRNÍ důvod ho vylučuji. :)