hapiky

Byli husité doboví komunisté či jejich předchůdci?

Nejlepší odpověď
annas

Je to pohled do minulosti v tom smyslu, že šlo o „rebely“, kteří se proti nespravedlnosti bouřili, kritizovali cirkev, případně řešili vznik světa. Na některé tyto myšlenky navazovali marxisté.

Komunistická ideologie považovala za prvního komunistu Ježíše Krista. Byl dělnického půodu, vystupoval proti tehdejším náboženským představitelům. Ideologové nesouhlasili sice s jeho myšlení, ale schvalovali boj proti nepřátelům.

V antice zase komunistická ideologie vyzdvihovala ty filozofy, kteří měli materialistický pohled na světa, takže jistým způsobem předcházeli učení marxismu. Např. Herakleitos, Aristoteles. Vzpomínám si, že v dějinách ML se Diogenes, který žil v sudu, uváděl jako představitel dělnické třídy.

Nebyl by to dnes bezdomovec?

Thomas Moor – Utopia – představa ideální společnosti: – společný majetek – co, kdo potřebuje; či nepotřebuje atd. Potvrdilo se, že jde opravdu o neskutečno.

Dále třeba Tommaso Campanella, který přišel s myšlenkou tzv. slunečního státu – společné vlastnictví. Neosvědčilo se.

O tom, že se komunisté dívají na husity jako na své předchůdce, si můžete přečíst v odkazu. Opět jde o pohled před rokem 1989, jak uvádí Ústav pro studium totalitních režimů.

https://www.us­trcr.cz/uvod/an­tologie-ideologickych-textu/ucebnice-dejepisu/ucebnice-dejepisu-ukazka-textu-2/ucebnice-dejepisu-odpovedi2/

Např.
"Husitské války a dobové budování socialismu má dle učebnice řadu souvislostí, oba procesy jsou prezentovány jako podobné (téměř totožné), socialismus dnes naplňuje touhy někdejších husitů, v dějinách se naopak zrcadlí a potvrzuje vize socialistické společnosti. Jde o sociální spravedlnost, o národní kulturu, o oslabení německého živlu ve vlasti, o rozvoj národního jazyka. Žáci byli vedeni k tomu, aby historii takto aktualizovali, aby všem lidem bez ohledu na historický kontext přičítali stejné motivace.

V dějinách vždy běží především o boj vykořisťovaných s vykořisťovateli, historie je jen jedna. Dějiny jsou takto účelově využity k ospravedlnění politické ideologie, která svůj původ odvozuje již od husitství. V podtextu se objevuje další souvislost: stejně jako husité bránili vlast před nájezdy křižáků, musí vojáci dnes bránit socialismus před imperialisty ze západu." atd.

Další odpovědi
Klaproth

Byly mezi nimi rozdíly. Husité plenili a vraždili bez soudu, komunisté k zabavování majetku a k vraždění už měli zákony.

xxx3

Zdeněk Nejedlý by jistě nadšeně souhlasil.

fcoop

Nejde srovnávat nesrovnatelné.

Tedy – jde to,ale pak to dopadne jak v „Černých baronech“....­......mjr.Teraz­ky:" Prečo má súdruh Žižka v ruke len takú vyrezávanú halúzku? Veď to něbol volajaký kapelmajster či farár. Dajtě mu do ruky aspoň lahký gulomet!"

cechacek

Komunisté hodnotili husity jinak, demokratičtí kapitalisté zase jinak až zde bude řádné multi-kulti možná se názor opět změní