(O_o)

Byl za nacistického Německa znárodněn majetek obyvatel či firem a byly uzavřeny hranice?

Zdravím, nacistické Německo bývá často přípodobňované k SSSR, na základní škole jsme jej téměř vůbec neprobrali a je to opravdu škoda, kdyz pamětníci ještě žijí. Měli jsme jen přednášky židů, ale normálních obyvatel ne, takže jen z jedné strany.

Nejlepší odpověď
Lamalam

„Měli jsme jen přednášky židů, ale normálních obyvatel ne…“ Takže Židé nejsou normální obyvatelé?

Další odpovědi
Drap

Ano byly znárodněny některé firmy a i majetek některých obyvatel. Hranice s Říší uzavřeny nebyly, ale kontroly na nich probíhali. Na počátku po zabrání Sudet byli tisíce lidí vystěhování ze svých majetků.

led

Najprv k vašej otázke, musím sa trochu spamätať z vašej geniálnej znalosti národností a ras ľudstva. Ako ste dokázali na základnej škole rozoznať Žida od ostatných národností?
K vyučovaniu: v osnovách základných škôl je v dejepise aj obdobie Nemecka počas nacizmu… vráťte štátu a rodičom školné, ktoré na vás vynaložili!

K otázke:
Za nacistického Nemecka bol v Nemecku a okupovaných štátov pod fašistickou jurisdikciou (tjj. nacistickým právom) zhabaný majetok Židov a štátu nepriateľsky orientovaným ľudí a sčasti rozdelený „verným a spoľahlivým“ nacistickému zriadeniu a sčasti zoštátnený.
Vnútorné hranice medzi jednotlivými okupovanými štátmi neboli uzavreté, ale bol obmedzený voľný pohyb osôb na cestovné príkazy – povolenky k ceste. Toto bolo prísne kontrolované oficiálnou a tajnou políciou a vojenskými hliadkami Wermachtu. Nemohli ste ako dnes, len zo dňa na deň skočiť na kávu, alebo pozrieť striptíz na Moulin Rouge, alebo zahrať karty v Cassínu. Teda pokiaľ ste nemali tie správne konexie a peniaze.

da ny

Ano, jak píše Drap…
Ze Škodovky byla zbrojovka (proto pak v Plzni rozbombardová­na.¨Platy zaměstnanců ve zkonfiskovaných továrnách byly velmi slušné…
Sedláci spořádaně odevzdávali kontingent, aby „uživili“ německou armádu.

Uzavřené hranice? Přes ty se chodilo sem a tam (pašeráci) vždy. Kontroly byly zpřísněné a hlídky ve střehu.
Po válce opět hlídkovali nastátní hranici četníci (jako za 1. republiky, než se dala dohromady armáda) . Před i po r. 1948 sem chodili přes hranice Němci.
Na Chebsku po válce odváděli krávy, pálili seno, slámu, obilí..... Byl tam větší hlad a bída, než přišla dostatečná pomoc z UNRRY.. Leckdy také zastřelili toho, kdo se připletl do cesty (Čech, hraniční hlídka). A raké tu „pobíhali“ wervolfové aj. Později „záškodníci“…dělali totéž :(-
Sokolovské CHZ byly ze stejného důvodu oploceny, v noci osvětleny a bedlivě střeženy vnitřní stráží.

Hranice se drátovaly asi v r. 1953, právě během studené války......

Pro led
na některých ZŠ i SŠ se učilelé vyhýbají výkladu novodobých dějin, tedy válečných a zejména poválečných. Tedy není třeba vracet školné, ale stát = školy mají dluh vůči žákům (osobní zkušenost v rodině)
Je známo, že napříč věky, ten kdo je u moci „upravuje“ dějiny k obrazu svému....., a ti učitelé, pak asi raději přeskočí/pomlčí. Pevné školní osnovy nemáme..... Přesto mám samozřejmě k některým formulacím tazatele jisté výhrady :(. Kdo chce, informace vyhledá, obrázek si utvoří svůj.

Dochy

Vy co se posmíváte. Ano i židé jsou „normální obyvatelé“ ale pokud při vyučování zaní jen jejich vzpomínky, je to jednostranné. Opravdu nejsou zrovna reprezentativní vzorek populace (teď to nemyslím ve zlém, ale s ohledem na satistiku a vyváženost informací)

led: Já jsem tedy trochu starší ročník. Na ZŠ mně postihl ještě socialismus. Co ale pamatuju tak o normální životě v té době jsme se toho opravdu moc neučili. Data bitev, Lidice, Ležáky, Buzuluk, Dukla,… (o Plzni snad jen bombardování) Ale o způsobu života většiny obyvatelstva vcelku nic.

led

Zaujímavé a pritom mali sme rovnaké učebnice, že by to bolo učiteľom dejepisu?

da ny

Ano, buhužel bylo a hlavně v současnosti to je učitelem dějepisu, politickou příslušností či náklonností i obavami a touze po klidu… ;)
My jsme na ZDŠ dostali dobré informace. a mé ročníky se opírají o vzpomínky rodičů a prarodičů.
Maminka žila na nalé vísce v JČ. O válce nevěděli nic, jen občas přeletěla letadla od letiště v ČB. Na konci války viděla pár Ruských vojáků. Nouze byla, hlad ne.
Taťka si v Plzni „užil“ trojí stěhování, provizorní ubytování v divadle v důsledku vybombardovaného domu. Děda pracoval ve Škodovce. Užili si amerických vojáků. Té 1. vlny, kteří bojovali na frontě. Na rameni měli Indiána. 2 je navštěvovali (jeden měl moravský původ). Nosili jídlo, proviant, kompoty, exotické ovoce, žvýkačky a čokoládu dětem Z prezervativů nafukovali dětem balonky 😁
Ti byli družní. Pokračovali dál, „šli na Japonsko“.

Ve 2. vlně pak byli ti „frajeři“, menší množství okupační armády. Ti měli na rameni bílé bizony. Projíždějící se v džípech, honící česká děvčata. Přijímající německé vojáky, zajišťovali jim návrat domů. Pomáhali v jejich bezpečném odsunu. Ničící techniku (auta) a jiné zboží…
(počinky budoucí studené války) Odvážely se do Německa spousty beden (dokumenty, seznamy, zboží… kdo ví, co všechno… ?
Prastrýce a jejich kamarády vojáky, kteří chtěli jet pomoc do Prahy (povstání) odzbrojili a nepustili je…,

led

„Pevné školní osnovy nemáme“ v časoch našeho detstva, myslím Drapa a mňa, oškolské snovy boli a práve naopak, učiteľ si nemohol dovoliť iné, než bolo v osnovách. Napriek tomu boli takí, ktorí počas hodín vyučovali aj viac, než bolo v osnovách. ale boli takí, ktorí učili len podľa osnov – napríklad:na hodinu dejepisu som do školy priniesla najnovšiu vedeckú informáciu o 1.človeku na Zemi. Dejepisár si ma vypočul a „pokiaľ to nie je upravené v osnovách, budeme sa tieto roky učiť po starom.“