Drap

Byl odsun Němců po 2. svět. válce spravedlivý?

Pro vyhnání Němců po válce není ospravedlnění, řekla Merkelová

Nejlepší odpověď
annas

Ano, ale spíš způsob jejich odsunu a výběr nebyl spravedlivý.

Existoval nějaký klíč? Oprávněně byli vypovězení symapoitazanti fašimu, ale žili u nás i antifašisté., někdy šlo třeba o zabavení majetku bohatých, takže museli odejít, jindy i o smíšená manželství.

Ale postupovali Němci vždy spravedlivě, když zavírali často i nevinné lidi do koncentráků?

Emoce nenávisti proti těm, kteří způsobili tolik zla, možná někdy i chamtivost … V době vzpomínky na výročí vyhlazení Lidic a Ležáků, není určité vhodné, že kancléřka vede takovéto úvahy.

Další odpovědi
mosoj

Kdybyste zažili to co tehdejší vrstevníci, ještě byste přitlačili!!! Po sedmdesáti létech, to se to kecá.

Navíc, odsun byl schválený vítěznými mocnostmi. Stejně jako rozdělení Evropy!!

Kepler

Za to, co všechno tady Němci napáchali, to spravedlivé bylo a ještě mohli být rádi, že nedopadli hůř. Měli v plánu vyhladit polovinu Čechů a tu druhou zotročit na práci, aby měli pro sebe ten svůj nový životní prostor. V pořádku nebylo, jakým způsobem se ten odsun občas prováděl.

ivzez

Ano, byl.
Názor A. Merkel nepovažuji za směrodatný,
soudní Němci (a není jich málo), vědí.

quentos

Částečně určitě, neboť nemalé procento sudetských Němců bylo pro připojení Sudet k Německu. Ti, kteří byli pro, ať si táhnou. Pro ostatní to spravedlivé nebylo.
Zase ta baba plácá blbosti. Zatáhla Německo do průseru a teď kope všude kolem, místo aby se zamyslela sama nad sebou.

Dochy

Nespravedlivé to podle mě bylo. Už proto, že i v samotném Německu bylo spousta Němců, kteří byli proti Hitlerovi. Co pak teprv někde v českém pohraničí? Na druhou stranu myslím, že to bylo asi jedno z nejrozumnějších řešení dané situace. I když by to podle všeho chtělo trochu dopilovat. Určitě ten odsun měl spoustu zbytečných obětí. Připadá mi ale dost pravděpodobné, že pokud by Němci zůstali u nás, bylo by dost obětí kvůli různým třenicím mezi válkou znepřátelenými rodinami. Odsunem ale byli roztrženi i sousedé, kteří spolu léta dobře vycházeli a ani válka na tom nic nezměnila.

Zkrátka válka byla jeden velký prů**r a ten smrad se táhl ještě spoustu let po jejím konci (a částečně se stále ještě táhne).

Rascal

Mě teda nepříjde spravedlivý vyhnat nevinný lidi ze svých domovů!
A to pohraničí je tady díky tomuto hloupému kroku stále zdevastované!
Jsem původem z Brna a jsem zvykla na normální zalidnění. Nyní bydlím v Karlových Varech a je mi úplně úzko, když procházíme zaniklými obcemi tohoto kraje. Zbořené domy, hrnce a nádobí kolem těch domů zapadené v hlíně. Vy si nějak neuvědomujete, že tam žili lidé, měli děti a byli to normální slušní lidé, kteří zde pracovali. Co teď tady je? Čím jsme si pomohli, že jsme je vyhnali. Vždyť ten kraj tady je úplně zubožený! a to nemluvím o Ústeckým kraji! To vám příjde normální, vyhnat slušené lidi a nastěhovat sem jakousik lůzu z východu, která to tady rozklížila. To fungující, dobře zajeté hospodářství tady ta výchoďácká lůza úplně zničila! Nic to neumělo, neumělo to tady hospodařil, takové obrovské množství obcí, které tady zaniklo! a už je tolik let po válce a tento kraj je furt ztracenej! Tady nejsou ani vysoké školy. Já si teda rozhodně nemyslím, že praktikovat tyhlety debilitiny jako oko za oko jsou správné. Nikomu to nikdy nepřineslo nic dobrého. Jste jak malý děti ☹

autacek

Spravedlivý? Slyšel jsem si názor, „vyhladit to podlé plémě tehdy měli“. Dnes už to zase rozkazuje Evropě a tváří se, lépe řečeno chovají se tak, jako by ty miliony mrtvých jejich zaviněním neexistovaly.

anonym

Němci zabili, umučili, zmrzačili miliony lidí. Zabíjeli děti před očima matek a naopak. Proboha, o čem tady mluvíte? Když se podíváte na Makrelu, která chystá další válku, tak mě mrzí, že nebyli vyhlazeni.

ten který je

Bývalá svazačka z NDR si chce naklonit voliče v Bavorsku,kteří ji už mají plné zuby.

led

Pani Merkelová sa akosi pozabudla a upravila si históriu, žeby sa jej dodnes nedostala nemecká fašistická biblia Men Kampf, do rúk? Ako ľavicová aktivistka NDR by si ju mala určite preštudovať.
„Myšlenka masového transportu obyvatelstva vznikla již po první světové válce. Řešení komplikované národnostní skladby a z ní pramenících těžkých konfliktů a nepřekonatelných antagonismů, zejména ve střední a východní Evropě, mělo přinést „zjednodušení národnostního složení“.[7] Jedním z prvních, kdo toto opatření propagoval, byl například francouzský sociolog Bernard Lavergne. Vysídlení bylo použito při řešení vztahů mezi Řeckem a Tureckem na Balkáně a v Malé Asii. V meziválečné Evropě se však jednalo o výjimečné řešení. Komplikované národnostní složení řešila také opatření versailleské konference.[8]“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vys%C3%ADdlen%C3%AD_N­%C4%9Bmc%C5%AF_z_%C4%8Ces­koslovenska
Odsun Nemcov a (Maďarov na Slovensku) vychádzal zo vtedajšej politickej situácie. Odsunutí boli aj nemeckí komunisti a antifašisti. Boli ale aj výnimky, podľa ktorých Nemci dôležití pre ČSR nemuseli byť odsunutí. Tých však nebolo veľa.
„Ústavním dekretem o úpravě československého státního občanství osob národnosti německé a maďarské byli Němci zbaveni československého občanství a stali se tak na území Československa cizinci, následně byli vyhnáni a jejich majetek propadl konfiskaci“ https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vys%C3%ADdlen%C3%AD_N­%C4%9Bmc%C5%AF_z_%C4%8Ces­koslovenska
Podľa informácii, ktoré som mala od potomkov týchto vysídlencov (myslím, že práve títo nemajú dôvod zatajovať pravdu) väčšina si mohla vybrať v Nemecku zónu, do ktorej budú odsunutí., prípadne sa vysťahovať do Rakúska…

peterd108

Spravedlivé to nebylo rozhodně. Mě odsunuli 2 pradědečky jenom z toho důvodu, že byli Němci, jeden z nich ještě žije ve Vancouveru. Zajeďte si do nějaké malé vesnice, která dřív byla německá, a uvidíte jak to Češi dopracovali.

Kryšpín

Já mám dojem, že Němec zůstane němcem, první válka, druhá, potřetí se na to půjde bez války.

Němec A. Gauland šéf třetí nejsilnější strany na jaře LP 2018 prohlásil, měli bychom být hodně pyšní na hrdiny první i druhé světové války.

Jan Kunčar

Případ (bývalé) Jugoslávie ukazuje, kam až to může dojít, když je v jednom státě více národností. Samotné provedení odsunu Němců nebylo šťastné, ale myšlenka jeden stát = jeden národ je rozhodně dobrá.

autacek

Annas „Ale postupovali Němci vždy spravedlivě, když zavírali často i nevinné lidi do koncentráků?“

Promiňte, ale chcete tím říct, že do koncentráku zavírali občas i lidi vinné? Asi jste také zapomněla, že většina těch zavřených nakonec vyletěla komínem.

annas

Nepochopil jste význam slov. O tom, jak skončili, jsem nepsala.

autacek

Tak znovu a pomaleji. Píšete, že často zavírali do koncentráků i nevinné. Ten zbytek, méně často, byl kdo?

led

Aj keď formulácia spornej otázky je nešťastne volená, skúsme ju chápať tak, že ostatní „vinníci“ boli ľudia, ktorí sa nejakým spôsobom prehrešili vtedy platným zákonom Nemeckej ríše a fašistickej morálke.
Byť Židom, Cigáňom (vtedy ich nevolali Rómovia), príslušníkom „menejcennej rasy“ bez ohľadu na vek a množstvo „dalších“, aj bojovníkov proti fašizmu, tí všetci boli v očiach štátnej moci „vinní“. Česť ich pamiatke!
Z medzinárodného hľadiska, aj z hľadiska ľudského tí ktorí ich tam poslali, držali a zabíjali boli vrahovia.
Okrem vyššie spomínaných tam boli aj skutoční vinníci, skutoční páchatelia kriminálnych činov, tých bolo malé percento z toho množstva "koncentráčnikov.

mzm

Mnozí byste si měli nastudovat rozdíl mezi fašista a němec. Třeba takový T. Okamura je typický fašista a není to němec.

ten který je

Dříve než tady budete psát bláboly,raději si prostudujte historii.V Německu nebyl žádný fašismus,ale nacionální socialismus.

led

nemecký nacionálny socializmus a jeho pôvodná myšlienka, na ktorú „naletelo“ v začiatkoch veľa ľudí, bolo prevzatie talianského fašizmu na nemecký spôsob… To nie je blábol, to je fakt. skutočne si preštudujte históriu a vzájomné súvislosti v kontexte so svetovým dianím.