hapiky

Ať hodí kamenem ten, který nikdy nezhřešil. Odkud se vzal tento citát?

Nejlepší odpověď
annas

Je to biblický citát z Nového zákona,. konkrétně z evangelia sv. Jana., když cituje slova Jeříšova.

Ale znám ho opačně: „Kdo nezhřešil, ať první hodí kamenem“ " Nebo jiná verze , ktsrá se běžně použítá – "Hoď klamenem, kdož jsi bez viny“

Biblické výroky se překládají či interpretují různě. Nechce se mně hledat ve své bibli, . jak je v ní přesně uvedený.

Našla jem v jednom odkazu na netu toto zněn z bible, nového vydání. Ježíš řekl: "Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní první hodí kamenem,

https://www.bi­bleserver.com/tex­t/B21/Jan8%2C34-36

Podobná otázka zde již byla.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-ma-vyznam-rceni-at-hodi-kamenem-predem-dekuju

Nevím, odkud jste slova převzal, ale zájmeno „který“ je chybné, správně patří „kdo“.

Další odpovědi
Kepler

Myslím, že je to „hoď kamenem, kdož jsi bez viny“. Tuším slova Ježíšova, když se dav chystal ukamenovat ženu.

autacek

Prý toto zvolání, po příletu prvního šutru, mělo pokračování: „Tedy matko, někdy mě vážně štveš!“.

(tady zase jednou skoro nikdo nepochopil vtip)

ivzez

„Ať hodí kamenem ten, kdo (nikoliv který) nikdy nezhřešil“
se připisuje Ježíši. Ovšem vzhledem k tomu že s největší
pravděpodobností neexistoval, je jeho autorství sporné.

Roman71

Bible, Janovo evangelium, 8.kapitola, 1–11.verš:

Ale Ježíš odešel na Olivovou horu. Za rozbřesku se však opět představil v chrámu a začal k němu přicházet všechen lid, a on se posadil a začal je vyučovat. Znalci Zákona a farizeové přivedli ženu přistiženou při cizoložství, a když ji postavili do svého středu, řekli mu: „Učiteli, tato žena byla přistižena při činu cizoložství. V Zákoně nám Mojžíš předepsal, abychom takové ženy kamenovali. Co vlastně říkáš ty?“ Samozřejmě že to říkali, aby ho vyzkoušeli a měli tak něco, z čeho by ho obžalovali. Ale Ježíš se sehnul a začal psát prstem po zemi. Když se ho vytrvale dotazovali, napřímil se a řekl jim: „Kdo z vás je bez hříchu, ať na ni první hodí kámen.“ A opět se sehnul a dále psal po zemi. Ale ti, kdo to slyšeli, jeden po druhém odcházeli, starší nejdříve, a on zůstal sám s ženou, která byla v jejich středu. Ježíš se napřímil a řekl jí: „Ženo, kde jsou? Cožpak tě žádný neodsoudil?“ Řekla: „Žádný, pane.“ Ježíš řekl: „Ani já tě neodsuzuji. Odejdi; od nynějška již nepáchej hřích.“

(kopie textu: Svaté Písmo – Překlad nového světa)