kikinka2210

Archimeduv zakon

Působí Archimédův zákon i v plynech ?? prosím mám referát na Fyziku a nevím co mám napsat :)) děkuji

Nejlepší odpověď
arygnoc

Áno.
Príklad:
balónik naplnený héliom (ten kúpený na púti),
teplý vzduch nad šporákom,
stúpajúci dym z komína (i keď tam to nie sú iba plyny),
atď

Michal Kole:
nevieš plávať, nevieš lietať.
lietadlo by pôsobením Archimedovho zákona spadlo (letúň ťažší ako vzduch). Lietadlo lieta vďaka aerodynamickým zákonom, nie vďaka Archimedovmu zákonu.
Letúne ľahšie ako vzduch (balón, vzducholoď), to už je niečo iné.

Další odpovědi
mosoj

Ano Archimedův zákon platí i pro plyny.
Typickým příkladem je létání balonu. Balon se naplní plynem lehčím než je okolní vzduch. Provádí se to heliem, vodíkem ale nejlevněji teplým vzduchem. Teplý vzduch má menší hustotu než studený a je tedy lehčí.
Podle Archimedova zákona je balon nadlehčován takovou silou, která se rovná váze plynu jím vytlačeném ( analog. pro kapalinu).
Váha vytlačeného studeného vzduchu je větší než váha teplého kterým je naplněn balon. Tím vznikne aerodynamický vztlak. Aby bylon stoupal nesmí být těžší než je právě velikost tohoto vztlaku !!!
Pro názornost.
1m3 vzduchu o teplotě 20oC má hmotnost cca 1 kg.1 m3 vzduchu o teplotě 60–80oC je cca o 0,1 kg lehčí.
Balon o objemu 1000 m3 ( běžně se používají balony o objemu 3000m3!!)
je tedy nadlehčován silou cca 100 kg při okolní teplotě 20oC. Pokud bude chladněji bude rozdíl v hustotě mezi venkovním vzduchem a teplým vzduchem v balonu větší a balon bude nadlehčován ještě více ( bude mít větší aerodynamický vztlak).
BTW : 1. S vztlakem letadla to nemá nic společného
2. Už se to tady řešilo, pamatuji si, že jsem na to obsáhle odpovídal.
Bohužel moje odpovědi jak jsem nyní zjistil někdo urputně maže a nechává ptákoviny typu Koleho!!!

Upozorňuji že je mně to neprosto jedno. Já ten či onen problém znám. Mazač poškozuje jenom tazetele.

Michal Kole

Ano.

Jinak by jsi nemohla letět letadlem k moři 🙂

Princip vztlaku u letadla je jiná rychlost proudění vzduchu nad křídlem a pod křídlem.

Umíš plavat? Udělá 50m bazén pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima ?

LůcaDůcaPůca

Archimedův zákon pro plyny: vztlaková síla působící na těleso v atmosféře je rovna tíhové síle která by působila na vzduch s objemem tělesa.. jestli si to pamatuji dobře :)