Ančikk

Archimedůu zákon

Dobrý den, našel by se nějáký světec který by mi vysvětlil archimedův zákon?? :( Předem děkuji :)
Doplňuji:
základní definici umím i po zpátku, ale něják mi to nepomáhá k tomu abych to pochopila :(

Nejlepší odpověď
fcoop

Archimédův zákon

Pokus: Vezmi nádobu s vodou. Dále vezmi sáček a naplň ho vodou, zavaž a siloměrem zjisti
gravitační sílu. Potom sáček zavěšený na siloměru ponoř do nádoby s vodou a pozoruj, jakou sílu
ukazuje siloměr. Zjistíš, že na siloměru je nula. To znamená, že síla, kterou je sáček s vodou
přitahován k Zemi, je stejná jako síla, kterou je sáček v nádobě s vodou nadlehčován.
Víme, že vztlaková síla závisí na objemu tělesa a na hustotě kapaliny, do které je těleso ponořené.
Velikost vztlakové síly vyjadřuje Archimédův zákon.(Net)
Doplňuji:
Nejnovější znění Archimédova zákona:

Poslanec, ponořený do průšvihu, je nadlehčován silou rovnající
se váze průšvihů ,v nichž jsou ostatní poslanci namočeni.

Další odpovědi
Drap

Sám zákon je vysvětlením. Například : Do hrnce ponoříš kostku o hraně 1 dm. Obsah této krychle je 1 litr. Pokud ji celou dáš do toho hrnce, tak vyteče ven 1 litr vody. To znamená, že ta kostka bude nadlehčována silo jednoho kulogramu. Záleží na to, z jakého materiálu kostka bude. Pokud bude vážit kilo, bude se vznášet. Pokud bude lehčí, tak bude plavat a pokud bude těžší, tak se potopí.

Damiana

Nemusíš to zrovna zkoušet – není to zrovna ohleduplné vůči sousedům – ale zkus si to představit.
Máš vanu naplněnou až po okraj vodou (kapalinou). Obsah té vany je dejme tomu 200l. Ty vážíš třeba 50 kilo. Vlezeš (coby těleso) do vany. Přebytek vody pochopitelně vyteče. A těch 50 litrů (tvá váha), je celý ten kumšt.
Prý právě takhle sám Archimedes přišel na svůj zákon. 🙂

anonym

Nejlepší by bylo vyzkoušet to v praxi. Myslíš zákon, že těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná…? Ten zákon je ale velice srozumitelný. Co z toho Ti není jasné?

Michal Kole

Jdi do bazénu a NAUČ SE PLAVAT, tak ho pochopíš i prakticky 😁

  1. Vem si pastelínu
  2. Dej ji do hroudy a hoď do většího kastrolu – spadne ke dnu
  3. Vymodeluj s pastelíny něco jako misku a polož ji na vodu – bude plavat

„vtip“ je v objemu.

Důležitý je poměr mezi hmotností (která je stejná), ale objem se tím vymodelováním ve tvaru misky zvětšil.

Stejné je to s lodí. Ocelová loď plave, protože ocel je pouze slupka a zbytek tvoří vzduch.

Ponorka, má nádrže do který se načepuje voda a tím se potopí a když se chce vynořit tak voda vyčerpá a pak je to jako s lodí.

veveve

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa.

Archimédův zákon platí nejen pro kapaliny, ale i pro plyny.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­chim%C3%A9d%C5%AF­v_z%C3%A1kon