hubenej

ALKOHOL a novy zakon

Od kolika promile je dle noveho zakonu rizeni o.voz. trestnym cinem. dekuji

Odpovědi
inspektorcz

I dle novelizovaného zákona platí, že v ČR není povolen žádný alkohol za volantem.

Přestupkové odbory případy řidičů s malým množstvím alkoholu, ale neřeší. To nařídilo pokynem ministerstvo dopravy. To se opíralo o zkušenosti soudních znalců, kteří tvrdili, že hladina alkoholu do 0,24 promile nemusí být nutně způsobena alkoholem.

Za odmítnutí dechové zkoušky hrozí vysoké sankce – pokuta až padesát tisíc korun a zákaz řízení auta až na dva roky.

Jízdu pod vlivem alkoholu a drog budou moci soudy trestat až ročním vězením, při opakování deliktu může jít hříšník do vězení až na tři roky.

standa

Nový trestní zákoník zažitou praxi hranice 1 promile nezměnil:

  1. pod 0,1% není trestný čin, ale ´jen´ přestupek s docela tvrdými sankcemi (25–50 tis. + zákaz řízení)
  2. nad 0,1% se již jedná o trestný čin § 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky s tím, že podle nového trestního zákoníku není trestné, když uvedený čin byl spáchán v nedbalosti (nově to bude jen přestupek)

Téma „nedbalosti“ je upraveno v ustanovení § 16 nového trestního zákoníku

§ 16 Nedbalost
(1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

  1. věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo
  2. nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl.