zakaz řízení pod vlivem alkoholu

Dobrý den chtěl bych se optat když jsem dostal zakaz řízení na 4roky potom rozsudkem dalšího soudu na 2 roky a posledním rozsudkem na 5let a dostal jsem trest odnětí svobody v delce 16měsíců a za dobré chvání mě po 10měsících propustili z výkonu trestu zda se na mě vztahuje zkracení trestu???v roz­sudcích mám právě paragraf § 180d zda se mi tedy trest zkratí a podle čeho to soud posuzuje

Odpovědi
standa

Ta otázka je lehce zmatečná… patrně jste se dopustil více trestných činů:

§ 201 Ohrožení pod vlivem návykové látky
§ 180d Řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění
§ 171 Maření výkonu úředního rozhodnutí

Ten § 171 byste ´dostal´ jen tehdy, když byste řídil bez řidičáku (§ 180d), který vám byl předtím zabaven. POkud jste ale nikdy předtím řidičák neměl, tak ten § 171 ve vašem případě neplatí.

Nejprve komentář k tomu trestnému činu dle § 180d, který byl k 1.1.2010 zrušen včetně uložených a po 1.1.2010 nevy­konaných trestů včetně trestu zákazu řízení:

  • tresty, udělené dle trestního zákoníku byly zrušeny
  • dostal jste (nebo teprve dostanete) však tresty podle přestupkového zákona, tj. určitě to byla (bude) pokuta + zákaz řízení, na který se ale ´amnestie´ nevztahuje

U toho § 201 je v novém trestním zákoníku jedna důležitá ´vychytávka´, a to že z odstavce (1) zmizela slůvka „byť i z nedbalosti“, což v praxi znamená, že řízení pod vlivem alkoholu, které bude soudem kvalifikováno jako NEDBALOSTNÍ jednání, nebude trestným činem, ale ´jen´ přestupkem.

V tomto případě pak nehrozí trest odnění svobody, ale ´jen´ finační postih + zákaz řízení.

Suma sumarum, novela trestního zákoníku vám nevykonaný trest ´zákazu řízení´ možná zkrátí, možná i zruší (za ten zrušený § 180d a případně za zrušený trestný čin § 201, pokud to byla nedbalost) ALE v rámci přestupkového řízení ty tresty zákazu řízení dostanete nejspíš zpět.

Takže si musíte počkat na rozhodnutí soudu a následně na výsledek jednání přestupk.komise.