arygnoc

ako to je so spánkom?

nerozumiem jednej veci:

ako môže niekto zaspať pri TV, počítači, hudbe.
pre zaspanie potrebujem ticho (a tmu).

spánok (historicky) bola jedna z najnebezpeč­nejších fáz života, kedy mohol predátor človek napadnúť – akýkoľvek hluk bol varovaním, pokiaľ bolo ticho, bolo bezpečne, znamenie, že nič sa nedeje.

podobne ma zobudí i otvorenie dverí, beh myši pod oknami pod., ale napr. „hluk“ vtákov vnímam ako bezpečný, teda nerušiaci.

odchádzam spať a vypínam akékoľvek zdroje hluku (včítane klímy), pretože mi vadia i tie šumy.

ako môže niekto zaspať pri TV, veď to je proti zdravému rozumu (hluk ruší spánok)?
alebo je to pozostatok „uspávanok“ (niekto dospelý [silný] ma uspáva spevom a ja viem, že tu je a chráni ma?)

proste tomu nerozumiem („nevypínaj to rádio,idem spať“).

ako teda zaspávate (mám na mysli pri tichu či nejakom zdroji zvukov)?
a prečo práve tak?

Nejlepší odpověď
iceT

Usínám při zapnuté tv s nastaveným sleep tak na 20 minut,většinou usnu skoro hned jen se uvelebím,ale pokud je kolem mě ticho,nebo spím jinde než doma nebo tam kde není tv,kterou bych mohla pustit,tak se mi usíná mnohem hůř a nezaberu třeba ani za hodinu.To pak počítám ovce,abych zaměstnala mysl a nepřemýšlela o nesmyslech a to počítání mě uspí.

Další odpovědi
Drap

Usínám bez problémů téměř kdekoli. Nevadí mi ani hluk. Stačí, když si k televizi přilehnu a za chvíli spím. Mám to takto celý život. Nevadí mi spát v autobuse, ve vlaku. A hluk který by mně běžně vzbudil by musel být opravdu extrémní,

ladaadal

Mě je to jedno, když chci spát, tak prostě usnu kdekoli, v jakékoli poloze a při jakémkoli hluku či tichu.

marci1

Spánek je pro člověka velmi důležitý. Mnoho lidí to podceňuje. Před spaním dělám jen příjemné a klidné věci, čímž si navodím poklid, po kterém usnu. V pokoji mám vyvětráno, tmu a ticho.Také to mám tak, že když je ticho, je pro mě bezpečno, nic se neděje a mohu usnout. Aby byl člověk v pohodě a cítil se dobře, potřebuje dobrý, kvalitní spánek a ten podle mě, má jen pokud spí v tichu a tmě.

Dochy

Pro lidi už dávno není spánek nebezpečný. Nemají důvod být příliš ostražití. Obvykle usínám v tichu a ve tmě. Ale někdy mám stavy, kdy se mi do toho ticha a tmy nechce a dám předost telce (sleep) kde koukám na nějakou blbost a nechám se tím uspat 😉
Jinak jsem schopen také spát kdekoli. Ve vlaku, za světla a rámusu (spolubydlič na VŠ se vždycky hrozně omlouval a řešil, že potřebuje ještě něco dodělat a že bude svítit a možná rámusit – zbytečně a nedokázal pochopit, že zbytečně) Zkrátka pokud se rozhodnu že budu spát, tak mne nic neodradí. Dokázal jsem dřímat i v autobuse ve stoje…

Danča84

Nevím tedy jak kdo jiný, ale u mě je to tím že jsem už moc ospalá, tak prostě usnu tak jak jsem a kde zrovna jsem (pořád je menší trapas usnout doma u televize než na nudném školení v práci, zvlášť když prý chrápu…;-D) A může mě film zajímat sebevíc. Jinak večer v ložnici musím mít ticho, manža naopak rád poslouchá rádio – to řešíme hlasitostí nastavenou na hodně potichu. Světlo mi až tak nevadí, jsem zvyklá spát celá zachumlaná do peřiny, tak si cíp přetáhnu i přes oči.-)

led

Zvuk a svetlo počas spánku. Je to otázka zvyku a únavy.
Ak si zvyknete na ticho počas spánku, prekáža vám pri spani aj šepot poľnej myši na oranisku. Ale ak ste unavený, neprekáža vám ani nálet eskadry ťažkých bombardérov.
Jedna zo zlých vecí, ktoré matky robia malým deťom je nechať rozsvietené svetlo a pustený televízor, aby sa nebálo. Také dieťa potom pri tichu nevie zaspať. Na druhej strane tieto rušivé vplyvy znižujú kvalitu spánku a dieťa je nevyspané, nepokojné a neusmeva sa ako váš avatar.
Uspávanie spevom – ano, to naozaj pomáha, preto uspávanky sa spievajú ticho a melodicky (neobsahujú žiadne rušivé zvyky a texty) s pomalým stišovaním, aby sa vedomie poslucháča pomaly upokojovalo a prechádzalo v spánkové uvolnenie.

zzzzz

Já potřebuji úplné ticho. Špatně se mi i usíná za světla, proto zatáhnu žaluzie, a ještě i závěsy. Usínám špatně, hlavou se mi honí myšlenky a mozek ne a ne vypnout. Mám od lékaře prášky na spaní, nejím je denně, ale bohužel si je sem tam musím dát. Závidím všem, kteří umí usnout ihned.

Andre5000

Pokud sedím, tak u TV ani rádia neusnu. Pokud se dívám na TV nebo poslouchám rádio v leže, tak usnu zaručeně i kdyby byl program sebezajímavější.
Doplňuji:
A ještě jedna poznámka – usnout může člověk (ale i zvíře) i při velkém hluku. Je to určitá obrana organizmu.

led

zzzzz, doporučujem, skúste pred spánkom vypnúť tie nekalé myšlienky, na odpútanie prečítať si pár strán dobrej knihy, pozrieť nejakú komédiu. Aj to, tu veľakrát prezentované „počítanie ovečiek“ má svoj odpútávací význam. Myseľ sa začne sústreďovať na vizualizáciu ovečiek a počítanie. Ak sa vám to podarí, dokážete zaspávať bez problémov.

Dochy

led: U úplně malých dětí se doporučuje spíš hluk, protože mimino bylo zvyklé na rambajs z maminčina těla a ticho je pro něj něco nového, cizýho, znepokojujícího…

led

To je mylný názor

arygnoc

danča:

jj, to zamuchlanie je úplne super.

arygnoc

iceT:

no práve to neviem pochopiť. proste pri zapnutej TV (film) či rádiu nezaspím – ruší ma to.

počujem i poštára v keď dáva list do domov (väčšinou som v británii, tam sa hádžu listy na zem cez dvere, schránku na plote poštári nepochopili), myši na dvore, o susedovi štartujúcom auto ni nehovorím.

proste – potrebuejem v prvom rade ticho,tma je vítaná.

gagaga

ary, vy jste na tom jeste dobre .. vy nemuzete pochopit JAK nekdo usina .., a me zase nemuze nekdo pochopit, ze PRITOM usinam :)
a casto i PRED . :)

  • iv-

arygnoc

tak to teda s vami moc špásu človek neužije.

;)