paul1

Máte nějaké tělesné problémy při práci na počítači?

Bolesti v oblasti krční páteře a ztuhlost páteřních svalů se dostavují většinou v důsledku držení hlavy v jedné poloze po příliš dlouhou dobu.
Pouze nepatrný sklon hlavy směrem dolů o patnáct stupňů způsobuje, že naše páteř je zatížena 12 kg, a sklon o šedesát stupňů pak představuje zatížení až 27 kg[1]. To je tedy záběr! Zatímco když máme hlavu plně vzpřímenou, tak naši páteř zatěžujeme pouze 5,5 kg.
Přistupují k tomu i oční obtíže. Proto je zapotřebí polohu hlavy co nejčastěji měnit.
Možná by měly mít počítače pohyblivou základnu, která by pomalu měnila výšku i boční pohyb displeje. Také je dobré zaostřit zrak na vzdálenější předmět.
https://zdravi­.doktorka.cz/syn­drom-esemeskoveho-krku

Nejlepší odpověď
elkon

Od PC ne, ale přesto používám občas masážní límec a pokud nejezdím na kole, tak doma cvičím u videa některé zajímavé prvky, kterými protáhnu celé tělo. Mimo to chodím každý měsíc na masáž.

Další odpovědi
Kepler

U PC mám celkem pohodlnou a fyziologickou polohu, takže tebou popsané problémy nemám. Časem mě ale začne bolet poprdí, takže si občas udělám přestávku, stačí 5 minut se trochu protáhnout.. Jinak správná poloha dipleje je taková, že jeho horní okraj máš ve výši očí. Ruka má být volně natažená a zápěstí by nemělo být příliš ohnuté, jinak tě mohou popadnout karpály.

Pepa25

Spíš mám problémy v oblasti bederní páteře. Pořídil jsem si lepší židli a víc dbám na správné sezení, tak se to zlepšuje.

Jiří Bohumil

Pokud pracuji u běžného pracovního stolu a sedím na klasické židli, ať už pojízdné, nebo pevné a NB je na pracovním stole na desce, tak mne, během cca půl hodiny, začnou bolet záda a krční páteř a někdy i ruce a zadek.
Takže většinou používám při práci na NB poměrně nestandartní „posez“.
Sednu na gauč (měkčí posed) s výškou cca 40 cm a před sebou mám konferenční stolek s výškou 55 cm. NB mám položen přímo na něj a displej osově ve výšce cca 70 cm. Vzdálenost očí od displeje cca 50–60 cm. A já si opřu lokty rukou o kolena a ruce – předloktí mám volné k pohybu svisle a společně s koleny i do stran, tak mě nebolí nic, a můžu takhle pracovat bez problémů jakkoliv dlouho. Nepoužívám myš, pouze touchpad. Jak na obsluhu, psaní i kreslení, takže lokty mám stále opřené o ta kolena.
A ještě asi důležitá informace – má výška je 185 cm.

aliendrone

Kdyby jen při práci s počítačem. Tak nějak „mám problémy“ při JAKÉKOLIV práci. Počínaje bolestmi hlavy, přes nechutenství až po svalové křeče a vzrání/lupání endoskeletonu. NJN, prostě jsem už DLOUHO mladý, co nadělám. ;) :D :D