Blbka123

Zamilovala jsem se do kluka a je to syn od táty bratránka. Jak to je, co se týče příbuzenského vztahu?

Ahoj, mám otázku.

Nejlepší odpověď
quentos

Ahoj,

příbuzenský vztah je nepřesně formulovaný. „Syn od táty bratránka“ by striktně češtinářsky vzato byl tvůj bratranec. Je to totiž něco úplně jiného než „syn bratránka táty“, pro kterýžto příbuzenský vztah, pokud se nemýlím, ani neexistuje české pojmenování.

Případný milostný vztah by ovšem nebyl nijak morálně závadný ani v jednom z jmenovaných výkladů, ani co do následků. Vzít si můžeš dokonce i svého bratrance.

Další odpovědi
annas

Formulace je nepřesná.

Je rozdíl mezi bratránkem, případně bratrancem. Dnes se pro bratránka používá pojem vlastník.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-bratranek

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-bratranek-2

„Bratránek je slovo zdrobnělé, dnes již spíš knižní, které znamená příbuzensky "menšího“ bratrance, tedy již geneticky víc „namíchaného“, protože pojmenovávalo bratrance z 2. kolena.

Slovo je postupně odvozené od slova bratr-an, bratran-ek. Přípona -ek se užívá k odvozování zdrobnělých slov- např. krám – krámek = menší krám.

Sestřenka (na rozdíl od sestřenice) rovněž byla vzdálenější sestřenice, tedy z 2. kolena.

Používá se také pojem vlaltník, vlastnice.

Můžete se spolu vzít, pokud vaše „zamilovanost“ přeroste v lásku, ale přečtěte si názor odborníka.

"Naše současné zákony zakazují sňatek mezi příbuznými v přímé linii (tedy otec-dcera a děd-vnučka) a u příbuzných do 2. stupně příbuznosti (bratr-sestra).

Příbuzenský sňatek v boční linii 3. stupně (strýc-neteř, teta-synovec) a 4. stupně (bratranec-sestřenice) bývá tolerován. Tam už se o incest nejedná a svatba je v ČR zcela legální. Nelze proti ní nic namítat ani z právního, ani z lékařského hlediska. Jen v případě otěhotnění bude třeba zapátrat, jestli se v rodině nevyskytla vrozená vada třeba i několik generací zpět." atd.

https://zena.ak­tualne.cz/rodi­na/co-je-incest-a-co-uz-ne-aneb-muzu-si-vzit-bratrance/r~i:ar­ticle:774593/

FlAsh_7

Je to prostě tvůj přibuzný. Ale soucítím s tebou. 🙂

Dochy

Pokud jsem to správně pochopil, je to dostatečně vzdálený příbuzný aby na příbuznost nemusel být brán zřetel. Jak z pohledu zákona, tak z pohledu genetiky (ok, potenciálně nějaký vliv tam být může, ale pokud vím, moc pravděpodobné to není)

Pepa25

Prosím upřesnit vztah. Je to druhý bratranec – tedy vaši rodiče jsou bratranci resp. prarodiče sourozenci?