Avatar uživatele
Registrovaný

Výpoved dana zamestnavatelem.

Kdy mi muze zamestnavatel dat vypoved , z jakého duvodu. Na c o mám v tomto připadě nárok? Firma snizuje pocet pracovníku. a po nas chce abychom dali výpoved sami. Bez odstupného jinak ze skoncime pro hrubé poruseni pracovni kázně. Co je vlastně porušení kázně?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel vám může dát VÝPOVĚĎ s 2 měs.výpovědní dobou z těchto důvodů:

a) ORGANIZAČNÍ DŮVODY (ruší nebo přemísťuje-li se firma nebo z důvodů nadbytečnosti zaměstnance)
(§ 52/a-c)
- v těchto případech musí zaměstnavatel vyplatit ODSTUPNÉ

b) ZDRAVOTNÍ DŮVODY
(§ 52/d-e)

c) KVALIFIKAČNÍ DŮVODY
- nesplňuje-li zaměstnanec kvalifikační předpoklady
(§ 52/f)

d) OPAKOVANÁ PORUŠENÍ PRAC.KÁZNĚ
- opakovaná drobná porušení pracovní kázně, na které byl zaměstnanec písemně upozorňován a nedodržel pokyny...
(§ 52/f - druhá část odstavce)

e) PORUŠENÍ PRAC.KÁZNĚ
- po předchozím písemném upozornění
(§ 52/g)

------------

1. Rozhodně výpověď sami nepodávejte !
2. Trvejte na případném podání výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52/c, kdy vám přísluší nejméně 3-násobek odstupného a dále vás zaměstnavatel musí zaměstnat po dobu výpovědní lhůty.
3. Případně můžete přistoupit na dohodu z "organizačních důvodů" a skončit okamžitě, ale musí vám vyplatit 5 platů !!!
4. upozorněte zaměstnavatele, že pokud bude pokračovat ve ´vyhrožování´ obrátíte se na oblastní inspektorát práce, který vykonává kontrolní činnost nad pracovně-právními vztahy zaměstnavatele.

----------

V níže uvedením zdroji je odkaz na otázku s obdobnou tématikou

Zdroj: http://www.odpovedi.cz/otazky/ jak-se-branit-kdyz-vam-zamestn avatel-da-vypoved-za-poruseni- hrubym-zpusobem-pracovni-kazne

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Porušení kázně je-neomluvená absence,nedávejte výpověď bez odstupného,k tomu vás donutit nemůže-tohle není porušení pracovní kázně!Nedejte se!!


Avatar uživatele
Zlatý

No to je neuveritelny co si dovoluji ! Uz to tady bylo rozebirany.Rozhodne nic nepodepisujte,nenechte se zastrasit.Pokud by Vam chteli dat oni -vypoved za hrube poruseni prac.kazne-,tak vy -napadnete- jejich vypoved (odvolate se)a kdyby doslo k soudni při , tak to jsou oni co musi dokazovat,ze jste hrube porusila tu prac.kazen.Jestli Vam muzu poradit,tak se s ostatnimi spojte,nic nepodepisujte a zajdete na prac.urad,tam maji k dispozici pravnika a ten Vam poradi

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1812
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 668
Zlatý mosoj 657
Zlatý gecco 480
Zlatý led 453
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 388
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.