bozi

Jak se bránit, když vám záměstnavatel dá výpověd za porušení hrubým způsobem pracovní kázně?

Protože mi onemocněla dcera, byla jsem nucena vzít si paragraf. Asi za 4 dny měla proběhnout inventůra v prodejně kde pracuji a zaměstnavatel mně obvinil,že jsem to uělala úmyslně a dal mi výpověd´s hrubým porušením prac. kázně. Do výpovědi dále uvedl nedostatky z mé strany, které jsou nepravdivé. Jak se proti této výpovědi mohu bránit?

Nejlepší odpověď
standa

Zaměstnavatel sice může zaměstnanci oznámit, že s ním okamžitě ukončuje pracovní poměr, ale musí pro to mít pádné důvody…

…ve vašem případě se zaměstnavatel nejspíš opíral o ustanovení § 55/1.b Zákoníku práce, které zní:

„Zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy, porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci ZVLÁŠŤ HRUBÝM ZPŮSOBEM.“

DOPORUČUJI:

  • napište zaměstnavateli dopis, ve kterém ho upozorněte, že zmiňované ukončení pracovního poměru (dle § 55 Zákoníku práce) považujete za NEPLATNÉ, neboť si nejste vědoma, že byste porušila pracovní kázeň ZVLÁŠŤ HRUBÝM ZPŮSOBEM
  • upozorněte jej, že očekáváte od zaměstnavatele výzvu k nastoupení do práce, do které jste připravena nastoupit ihned poté co pominou důvody pro překážku v práci kvůli ošetřování dítěte
  • sdělte mu, že tuto výzvu k nastoupení do práce očekáváte nejpozději následující pracovní den po prokazatelném převzetí tohoto dopisu
  • do dopisu uveďte i stručnou větu, že očekáváte od zaměstnavatele písemné sdělení, že výše zmiňované rozvázání pracovní poměru dle § 55, je neplatné
  • na závěr zaměstnavatele upozorněte, že pokud bude na okamžitém zrušení pracovního popměru trvat, resp. pokud neobdržíte výše zmiňovanou výzvu k nástupu do zaměstnání + sdělení o neplatnosti zrušení prac.poměru, jste připravena podat k soudu ŽALOBU NA NEPLATNOST VÝPOVĚDI.

Určitě to udělejte tímto ´drsným´ způsobem, on se svámi taky nemazlil !

Pak se ještě ozvěte, já vám případně poradím jak s tou žalobou k soudu.

Další odpovědi
mojitek

Plne souhlasim.
Rozhodne se toho Vaseho zamestnavatele-křiváka-neleknete a postupujte tak jak to Standa napsal.Jeste dodam,ze důkazni bremeno nese zamestnavatel.Cili kdyby doslo k soudni při,tak je to ON co musi dokazovat,ze jste neco porusila.Jakmile to neprokaze,pak prohral.To je neuveritelny co si na obycejneho cloveka dovoli.Ale povzbudim Vas trosku.. znamy mel podobnou soudni při a vyhral to,museli mu vyplatit vse do koruny(uslou mzdu,atd atd,celkem asi 150 tis.