Kema1962

Výpověď od zaměstnavatele dohodou se sankcí

Dobrý den.

Dostal jsem od svého zaměstnavatele po pěti letech okamžitou výpověď za porušení pracovní smlouvy. Ať to bylo jak to bylo, podepsal jsem tuto výpověď:

Věc: Výpověď z pracovního poměru vzájemnou dohodou ke dni XX.XX.XXXX

V souladu s ustanovením Zákoníku práce podle § 49, ukončuje se pracovní poměr ke dni xx.xx.xxxx – vzájemnou dohodou zaměstnance xxx.xxx a společností XY Vzhledem ke zjištěným skutečnostem popsaných níže, zaměstnanec souhlasí s kárným opatřením, tj. nevyplacení pohyblivé složky mzdy za měsíc xx.xx.xxxx ve výši xxxx a neproplacení zůstatku dovolené v počtu 23 dní.

Teď následuje zdůvodnění a výpis porušení pravidel – bla bla, bla .................

Poslední věta zní:

Vzhledem k tomu, že se jedná o porušení poviností vyplívajících z právních předpisů vztahujících se k Vámi vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem, rozhodli jsme se k udělení popsaného kárného opatření.

Podle Úřadu práce jsem svým podpisem jen převzal výpověď. S tím co je ve výpovědi ale nesouhlasím, ale neřeším to.
Jde mi jen o to, jestli má zaměstnavatel právo mi sebrat bez náhrady celou dovolenou?

Děkuji.

Odpovědi
led

Trošku divný výklad zákona:
„Výpověď z pracovního poměru vzájemnou dohodou“ nie je uvedená v ZP § 49
§ 48 jasne vymedzuje:
"(1) Pracovní poměr může být rozvázán jen

  1. dohodou,
  2. výpovědí,
  3. okamžitým zrušením,
  4. zrušením ve zkušební době."

takže bola to výpoveď?
v tom prípade sa na ňu vzťahuje § 52 Výpověď daná zaměstnavatelem

Ak v právnom dokumente, v tomto prípade dohoda o rozviazaní pracovného pomeru, sa pracovník vopred vzdáva svojho právneho nároku a tým aj svojich práv, to znamená v dokumente je právna chyba, stáva sa dokument neplatný.
PS.
Určite na túto formuláciu bude odozva, ale konzultovala som to s aj právnikmi pracovného práva, vďaka čomu som podobný právny spor vyhrala: Neplatná výpoveď.

Doplňuji:
Zamestnávateľ môže manipulovať len s alikvotnou časťou riadnej dovolenky prináležajúcej dobe zamestnania v danom roku. Napr. Ak odpracujete v danom roku 4 mesiace máte nárok u daného zamestnávateľa na 4/12 riadnej dovolenky.

Kema1962

To je velice zajímavé. Takže co teď s tím? To že jsem dostal výpověď to beru. Jen ta neproplacená dovolená se mi nezdá. Zase tak významný přestupek to nebyl a navíc jsem byl měsíc ve výpovědi, kterou jsem podal já. Takže pokud neplatí díky špatné formulaci výpověď od zaměstnavatele tak asi platí ta moje. To byla výpověď dohodou bez udání důvodu. Ani jsem tam neuváděl žádný paragraf.

led

Overte si to u právnika. Možno slovenské pracovné právo je iné. Ale pri porovnávaní nevidím veľké rozdiely. Vám som dala odkaz a paragrafy z českého ZP.
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast2h4.aspx

led

Verím, že Ocko tú moju odpoveď právne ošetrí.

Kema1962

Tak jako v seriálu Hospoda (právník Kanyza) jsem dostal od známého právníka – pivaře – tuto radu 🙂
Za metr piv ti vybojuju prošlou dovolenou....­........
Napadl mou výpověď paragrafem 19, protože jsem musel podepsat že se zříkám dovolené, pak měl výhrady k paragrafu 49 a s tím, že mám uveden ve výpovědi přečin. Prý bych s tím musel souhlasit, jinak to tam zaměstnavatel psát nesmí ( prý ochrana osobních údajů ). Jedině že by to byl paragraf 52.
Pak měl velký problém s tím, že jeho popis prohřešku (přestupku) je jednostranný. Já se k prohřešku nemohl vyjádřit, takže jsem byl postaven před „hotovou věc“.
Já jsem 25 let dělal v energetice. Jako montér. Peněz jsem měl dost ale byla to dřina. Co si budeme povídat.
Pak přišla nemoc – nekróza kyčelního kloubu.
Energetika mě musela propustit. Bylo to ale s úctou. Nemohl jsem dostat odstupné, ale byl jsem propuštěn s maximální možnou náhradou. Marodil jsem na účet podniku několik měsíců. Pro ČEZ kapka v moři.
Na Úřadu práce jsem byl po operaci 3 měsíce. Hned jsem si sehnal sám vlastní iniciativou práci. I když jsem dostal částečný invalidní důchod 7.560,– Kč tak jsem měl potřebu pracovat.
Našel jsem si servis kde jsem se hravě „uchytil“ a vydržel jsem tam 5 let. Kdo chce dělat tak si práci najde !!
Pak nastal problém. 5 let jsem neměl reklamaci (měl, ale ne vinou mé práce ale selháním dílu) a najednou došlo k tomu že má práce měla být „extra“ kontrolována nekompetentní osobou, která vykonávala (vykonává) stejnou činnost jako já a přitom nemá žádnou kontrolu !!
Tak se mě to hluboce dotklo a dal jsem výpověď – bez udání důvodu.
Výpověď byla k datu 1.6.2012. Vše OK.
Najednou podraz – smyšlený obvinění na základě nějakého balíku z Aukra. Ano – vím o co jde, ale bože .................. proč nemám právo to vysvětlit?????

led

Plne vás chápem, je to bežná prax súkromníkov. (veľakrát v tom hrá rolu urazená ješitnosť).